МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Заява голови Верховного Суду України

10/14/2008 | Майдан-ІНФОРМ
ЗАЯВА
Голови Верховного Суду України В. Онопенка
з приводу ситуації, що складається в Україні
зі здійсненням правосуддя


Сьогодні Україна опинилася перед загрозою тотального знищення правосуддя. Кажуть, що навіть у свавілля є межа. Дії та рішення стосовно судів та суддів, що мали місце останніми днями, переконують, що у багатьох вітчизняних високопосадовців та політиків такої межі немає.

Маємо загрозливішу ситуацію, аніж та, з якою ми зіткнулися у період минулорічної політичної кризи, коли українське суспільство стало свідком безпрецедентного втручання різних державних органів та посадових осіб у діяльність судів зі здійснення ними правосуддя, тиску на суддів, цілеспрямованих спроб політизації і руйнації судової системи, намагань добитися винесення судами потрібних певним суб’єктам рішень, розправи над суддями за їх професійну діяльність.

Тоді руйнування основ правосуддя було зупинено передусім самою суддівською спільнотою, яка рішуче виступила проти вказаних негативних явищ. Позиція Верховного Суду України, позачергового з’їзду суддів України, Ради суддів України та інших органів суддівського самоврядування стала визначальною у відверненні загроз правосуддю.

Сподівання на засвоєння політиками і чиновниками найвищого рангу того жорсткого уроку не справдилися. Належних мудрих висновків, що унеможливлять повторення жахливого для вітчизняного правосуддя та демократії періоду цинічної наруги над судом носіями політичної влади та окремими суддями не зроблено. Чергова політична криза в країні проявляє ще цинічніше протиправне втручання у здійснення правосуддя, ще більш відверте ігнорування правових засад діяльності судів, втягування їх у політичну боротьбу. Цю боротьбу та її методи конфліктуючі сторони перенесли у заборонену для політики сферу — сферу правосуддя.

Доказ тому — захоплення приміщень судів, блокування їх діяльності, різноманітний тиск на суддів, фізичне та інше перешкоджання діяльності суддів, розправа над ними, ліквідація судів у політичних цілях. Надзвичайна загроза цих дій полягає у тому, що їх організовують і чинять ті, хто за своїм статусом має гарантувати додержання Конституції України, забезпечувати верховенство права законодавчою діяльністю, здійснювати організаційне керівництво відповідними судами на правових засадах. Як наслідок, сьогодні в Україні свідомо і цілеспрямовано руйнується судова система, яка є основою будь-якої державності.

Події останніх років та останніх днів засвідчують нерозуміння багатьма носіями політичної влади в Україні аксіоми у ставленні до ролі і місця суду в демократичній державі: суд — це найвищий арбітр у вирішенні суспільних конфліктів, остання правова інстанція, чиї рішення мають базуватися на принципах справедливості і законності, а не на прагненні задовольнити чиїсь політичні, бізнесові та вузькоприватницькі амбіції. Іншого демократичного способу наведення порядку в державі та стабільності у суспільстві не існує. На превеликий жаль, відсутність такого розуміння штовхає певні владні та політичні суб’єкти до негідної практики політичних розправ з суддями, чиї рішення їх не задовольняють. Вони, зокрема, досягають цього через звільнення суддів з посад завдяки грубому порушенню встановленого законом порядку, з підстав та у спосіб, що не передбачені Конституцією та законами України. Таким чином ігнорується одна з основних гарантій самостійності судів і незалежності суддів, яка спрямована на забезпечення справедливого правосуддя, — особливий порядок призначення та звільнення суддів. Зрештою, порушується конституційне право судді як громадянина — на працю.

Не лише українську, а й світову спільноту не може не вражати та легкість, з якою деякі наші високопосадовці та політичні діячі ігнорують правові засади здійснення правосуддя. А як далеко вони можуть зайти у намаганнях "приручити" суд, зробити його засобом задоволення своїх амбіцій, а суддів — покірними виконавцями чужої волі. Вони уже не обмежуються політичною "розправою" та вжиттям репресій стосовно конкретних суддів, вони взялися за ліквідацію "неугодних" судів. Фактично йдеться про знищення судової влади як такої та узурпацію державної влади. За цим — повний відхід від права та введення свавілля у ранг державної політики, скасування конституційних принципів функціонування державних органів, зміна демократичного режиму державного правління. Сьогодні з політичних мотивів ліквідовано окружний адміністративний суд. Завтра "не такі" рішення постановлять апеляційний, вищий, Верховний суди — що, буде ліквідовано і їх та взагалі скасовано здійснення правосуддя як функцію держави? За такою логікою можна ліквідовувати парламент, уряд, Національний банк чи будь-який інший державний орган. Зрештою — посаду Президента України чи Україну як державу.

Не маючи за законом процесуальних та організаційних можливостей прямого дієвого впливу на зазначені негативні процеси, змушений сьогодні обмежитись лише висловлюванням глибокого занепокоєння ситуацією, що останнім часом склалася у сфері правосуддя, та вважаю за доцільне заявити.

Неправомірні втручання у здійснення правосуддя та вплив на суд, хоч би від кого вони не виходили, які б цілі не переслідували, є неприпустимими у принципі. Проте так само неприпустимим є винесення суддями завідомо неправосудних, а тим більше замовних судових рішень, незважаючи на їх мотивацію. І те, і інше руйнує правосуддя, державу, суспільство загалом.

Забезпечення функціонування органів судової влади на визначених Конституцією України засадах є обов’язковою умовою належного захисту конституційних прав та свобод людини і громадянина, демократичного розвитку суспільства, побудови правової держави. Розуміння цього має зупинити всіх, хто намагається задовольнити свої політичні та особисті інтереси шляхом неправомірних діянь стосовно судів та суддів. Будь-які протиправні посягання на правосуддя мають отримувати адекватну правову оцінку.

У цій непростій для країни ситуації особливо звертаюся до суддів, від яких значною мірою залежить не тільки майбутнє правосуддя, а й України як держави. Лише чітка та принципова позиція у відстоюванні інтересів правосуддя, прийняття справедливих і правових судових рішень, неухильне дотримання закону можуть убезпечити судову систему від суцільної руйнації і забезпечити правопорядок та стабільність у державі. У зв’язку із цим хочу ще раз наголосити: політиці немає місця у суді. У суді мусить панувати виключно право. Суддя підкоряється лише закону, нікому не підзвітний і при здійсненні правосуддя незалежний від будь-якого впливу. Законами України передбачено достатній правовий імунітет суддів від неправомірного впливу на них у зв’язку з діяльністю, пов’язаною зі здійсненням правосуддя. Головне — бути твердим у своїй законній позиції і прагнути здійснювати правосуддя на правових засадах.

Водночас вкотре закликаю органи суддівського самоврядування, кваліфікаційні комісії, усю суддівську спільноту до нетерпимості до тих суддів, які зловживають своїм статусом і повноваженнями, своїми діями та рішеннями політизують судочинство, постановляють завідомо неправосудні і відверто політично мотивовані судові рішення. Таким суддям не місце у судовій системі.

Переконаний: завдяки виваженій правовій та державницькій позиції суддівського корпусу ми спільними зусиллями вистоїмо і цього разу. Попри очевидні негативні загрозливі для правосуддя явища, судова влада і надалі відіграватиме в Україні властиву їй стабілізуючу роль. В іншому разі країну чекає правовий хаос, безлад та свавілля.

http://www.scourt.gov.ua/clients/vs.nsf/0/ABC44E4B976D011AC22574E20041D40C?opendocument

Відповіді

 • 2008.10.14 | ГРАД

  А ще нехай пан Онопенко розкаже в своїй заяві

  як на прохання своєї колишньої помічниці Боряк, яка зараз працює адвокатом, ОСОБИСТО телефонував суддям Шевченківського суду, а саме Морозу, Гулько,Гуменюк із проханням прийняти відверто незаконні ухвали і рішення!
  І Келеберду В.І. нехай згадає - із приводу інших, справ - не по виборах!
  То напевне вже пора РОЗІГНАТИ це збіговисько, яке чомусь досі зветься "верховним судом" на чолі із самим паном головою?
  Взагалі, пані прем"єр має бути вельми вдячна пану голові за вагомий внесок до майбутньої агітації за БЮТ.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2008.10.14 | OlalaZhm

   Ну, справжній джентельмен - Юля попросила, він і сказав

   Вона його на посаду суванула - він тепер віддячує. ...Блін, як же соромно за наших гамнюків при владі
 • 2008.10.14 | Panzernik

  Бандитьські суди, вже дістали

  Суддів в тюрьми. Бандитів в судді.
 • 2008.10.14 | Микола Гудкович

  Такий суддя — ганьба судовій системі

  Майдан-ІНФОРМ пише:
  > Сьогодні Україна опинилася перед загрозою тотального знищення правосуддя.

  Авжеж, бо є кишенькові суди.

  > Кажуть, що навіть у свавілля є межа.

  Портнову розкажіть…

  > Дії та рішення стосовно судів та суддів, що мали місце останніми днями, переконують, що у багатьох вітчизняних високопосадовців та політиків такої межі немає.

  У багатьох — немає.

  > Маємо загрозливішу ситуацію, аніж та, з якою ми зіткнулися у період минулорічної політичної кризи, коли українське суспільство стало свідком безпрецедентного втручання різних державних органів та посадових осіб у діяльність судів зі здійснення ними правосуддя, тиску на суддів, цілеспрямованих спроб політизації і руйнації судової системи, намагань добитися винесення судами потрібних певним суб’єктам рішень, розправи над суддями за їх професійну діяльність.

  Так, все правильно. Цікаво читати це, бо виглядає, що пише не голова Верховного суду, а якийсь сторонній спостерігач…


  > Доказ тому — захоплення приміщень судів, блокування їх діяльності, різноманітний тиск на суддів, фізичне та інше перешкоджання діяльності суддів, розправа над ними, ліквідація судів у політичних цілях. Надзвичайна загроза цих дій полягає у тому, що їх організовують і чинять ті, хто за своїм статусом має гарантувати додержання Конституції України, забезпечувати верховенство права законодавчою діяльністю, здійснювати організаційне керівництво відповідними судами на правових засадах. Як наслідок, сьогодні в Україні свідомо і цілеспрямовано руйнується судова система, яка є основою будь-якої державності.

  Достатньо буде для початку, щоби вони не доводили суддів до інфаркту.


  (Неможливо коментувати, бо весь час намагаєшся забутию, що це не прес-служба БЮТ, а голова Верховного Суду!)


  > Переконаний: завдяки виваженій правовій та державницькій позиції суддівського корпусу ми спільними зусиллями вистоїмо і цього разу. Попри очевидні негативні загрозливі для правосуддя явища, судова влада і надалі відіграватиме в Україні властиву їй стабілізуючу роль. В іншому разі країну чекає правовий хаос, безлад та свавілля.

  Якщо у Верховного суду залишиться такий голова, то правовий хаос, безлад та свавілля — підсиляться.
 • 2008.10.14 | ГРАД

  Re: Заява голови Верховного Суду України

  >
  > Сьогодні Україна опинилася перед загрозою тотального знищення правосуддя. Кажуть, що навіть у свавілля є межа. Дії та рішення стосовно судів та суддів, що мали місце останніми днями, переконують, що у багатьох вітчизняних високопосадовців та політиків такої межі немає.
  >

  Правосуддя в Україні? Це анекдот чи пан голова "шутють"?

  > Маємо загрозливішу ситуацію, аніж та, з якою ми зіткнулися у період минулорічної політичної кризи, коли українське суспільство стало свідком безпрецедентного втручання різних державних органів та посадових осіб у діяльність судів зі здійснення ними правосуддя, тиску на суддів, цілеспрямованих спроб політизації і руйнації судової системи, намагань добитися винесення судами потрібних певним суб’єктам рішень, розправи над суддями за їх професійну діяльність.
  >

  Давно вже більш менш порядні судді звільнені. Зграя "непідкупно-незалежних" недоторканців сама викидає тих, хто не влаштовує цю корупційну піраміду.

  > Тоді руйнування основ правосуддя було зупинено передусім самою суддівською спільнотою, яка рішуче виступила проти вказаних негативних явищ. Позиція Верховного Суду України, позачергового з’їзду суддів України, Ради суддів України та інших органів суддівського самоврядування стала визначальною у відверненні загроз правосуддю.
  >

  зібралось бидло на сходняк і "пацани вапрос рєшили"... .

  > Сподівання на засвоєння політиками і чиновниками найвищого рангу того жорсткого уроку не справдилися. Належних мудрих висновків, що унеможливлять повторення жахливого для вітчизняного правосуддя та демократії періоду цинічної наруги над судом носіями політичної влади та окремими суддями не зроблено. Чергова політична криза в країні проявляє ще цинічніше протиправне втручання у здійснення правосуддя, ще більш відверте ігнорування правових засад діяльності судів, втягування їх у політичну боротьбу. Цю боротьбу та її методи конфліктуючі сторони перенесли у заборонену для політики сферу — сферу правосуддя.
  >
  Єта наша корова і ми самі єьо доїм!

  > Доказ тому — захоплення приміщень судів, блокування їх діяльності, різноманітний тиск на суддів, фізичне та інше перешкоджання діяльності суддів, розправа над ними, ліквідація судів у політичних цілях. Надзвичайна загроза цих дій полягає у тому, що їх організовують і чинять ті, хто за своїм статусом має гарантувати додержання Конституції України, забезпечувати верховенство права законодавчою діяльністю, здійснювати організаційне керівництво відповідними судами на правових засадах. Як наслідок, сьогодні в Україні свідомо і цілеспрямовано руйнується судова система, яка є основою будь-якої державності.
  >
  Цікаво САРКОМА теж пищить при оперативному втручанні до хворого організму?

  > Події останніх років та останніх днів засвідчують нерозуміння багатьма носіями політичної влади в Україні аксіоми у ставленні до ролі і місця суду в демократичній державі: суд — це найвищий арбітр у вирішенні суспільних конфліктів, остання правова інстанція, чиї рішення мають базуватися на принципах справедливості і законності, а не на прагненні задовольнити чиїсь політичні, бізнесові та вузькоприватницькі амбіції. Іншого демократичного способу наведення порядку в державі та стабільності у суспільстві не існує. На превеликий жаль, відсутність такого розуміння штовхає певні владні та політичні суб’єкти до негідної практики політичних розправ з суддями, чиї рішення їх не задовольняють. Вони, зокрема, досягають цього через звільнення суддів з посад завдяки грубому порушенню встановленого законом порядку, з підстав та у спосіб, що не передбачені Конституцією та законами України. Таким чином ігнорується одна з основних гарантій самостійності судів і незалежності суддів, яка спрямована на забезпечення справедливого правосуддя, — особливий порядок призначення та звільнення суддів. Зрештою, порушується конституційне право судді як громадянина — на працю.
  >
  Краще не треба, га? Скільки позовів від громадян на "останню інстанцію" до міжнародних організацій?

  > Не лише українську, а й світову спільноту не може не вражати та легкість, з якою деякі наші високопосадовці та політичні діячі ігнорують правові засади здійснення правосуддя. А як далеко вони можуть зайти у намаганнях "приручити" суд, зробити його засобом задоволення своїх амбіцій, а суддів — покірними виконавцями чужої волі. Вони уже не обмежуються політичною "розправою" та вжиттям репресій стосовно конкретних суддів, вони взялися за ліквідацію "неугодних" судів. Фактично йдеться про знищення судової влади як такої та узурпацію державної влади. За цим — повний відхід від права та введення свавілля у ранг державної політики, скасування конституційних принципів функціонування державних органів, зміна демократичного режиму державного правління. Сьогодні з політичних мотивів ліквідовано окружний адміністративний суд. Завтра "не такі" рішення постановлять апеляційний, вищий, Верховний суди — що, буде ліквідовано і їх та взагалі скасовано здійснення правосуддя як функцію держави? За такою логікою можна ліквідовувати парламент, уряд, Національний банк чи будь-який інший державний орган. Зрештою — посаду Президента України чи Україну як державу.
  >

  Ще більше світ вражає, як відверті ЗЛОЧИНЦІ можуть здійснювати правосуддя!

  > Не маючи за законом процесуальних та організаційних можливостей прямого дієвого впливу на зазначені негативні процеси, змушений сьогодні обмежитись лише висловлюванням глибокого занепокоєння ситуацією, що останнім часом склалася у сфері правосуддя, та вважаю за доцільне заявити.
  >
  А ще можна заскиглити і трошки повити. СТРАШНО, УУУ...!

  > Неправомірні втручання у здійснення правосуддя та вплив на суд, хоч би від кого вони не виходили, які б цілі не переслідували, є неприпустимими у принципі. Проте так само неприпустимим є винесення суддями завідомо неправосудних, а тим більше замовних судових рішень, незважаючи на їх мотивацію. І те, і інше руйнує правосуддя, державу, суспільство загалом.
  >
  Тонкоє "жізненноє наблюденіє". Скільки ж "високої міслі" ! НЕПРИПУСТИМО ПРИЙМАТИ НЕПРАВОСУДНІ РІШЕННЯ!
  А правосудні сам пан голова не дозволяє... . Що ж робити?

  > Забезпечення функціонування органів судової влади на визначених Конституцією України засадах є обов’язковою умовою належного захисту конституційних прав та свобод людини і громадянина, демократичного розвитку суспільства, побудови правової держави. Розуміння цього має зупинити всіх, хто намагається задовольнити свої політичні та особисті інтереси шляхом неправомірних діянь стосовно судів та суддів. Будь-які протиправні посягання на правосуддя мають отримувати адекватну правову оцінку.
  >
  Читай "недоторканців торкнули за здеся".

  > У цій непростій для країни ситуації особливо звертаюся до суддів, від яких значною мірою залежить не тільки майбутнє правосуддя, а й України як держави. Лише чітка та принципова позиція у відстоюванні інтересів правосуддя, прийняття справедливих і правових судових рішень, неухильне дотримання закону можуть убезпечити судову систему від суцільної руйнації і забезпечити правопорядок та стабільність у державі. У зв’язку із цим хочу ще раз наголосити: політиці немає місця у суді. У суді мусить панувати виключно право. Суддя підкоряється лише закону, нікому не підзвітний і при здійсненні правосуддя незалежний від будь-якого впливу. Законами України передбачено достатній правовий імунітет суддів від неправомірного впливу на них у зв’язку з діяльністю, пов’язаною зі здійсненням правосуддя. Головне — бути твердим у своїй законній позиції і прагнути здійснювати правосуддя на правових засадах.
  >
  Бла,бла,бла,бла.

  > Водночас вкотре закликаю органи суддівського самоврядування, кваліфікаційні комісії, усю суддівську спільноту до нетерпимості до тих суддів, які зловживають своїм статусом і повноваженнями, своїми діями та рішеннями політизують судочинство, постановляють завідомо неправосудні і відверто політично мотивовані судові рішення. Таким суддям не місце у судовій системі.
  >
  Поки не взяли за одне місце. Сам пан голова тільки закликає. А чом би не зателефонувавати особисто кожному неправдивому судді окремо?
  Чи "всіх нє упомніш"?

  > Переконаний: завдяки виваженій правовій та державницькій позиції суддівського корпусу ми спільними зусиллями вистоїмо і цього разу. Попри очевидні негативні загрозливі для правосуддя явища, судова влада і надалі відіграватиме в Україні властиву їй стабілізуючу роль. В іншому разі країну чекає правовий хаос, безлад та свавілля.
  >
  Ця "стабілізуюча роль" більше на "СТАБІЛІЗДЕЦЬ" схожа. Який процент довіри у пересічних громадян до судів всіх рівнів ?
  Взагалє - за скільки років ВПЕРШЕ намагаються притягнути до КРИМІНАЛЬНОЇ відповідальності суддю за ЗЛОЧИН ПРОТИ ПРАВОСУДДЯ - і стільки візгу?
  Дай бог - НЕ ВОСТАННЄ!
 • 2008.10.14 | Sean

  Хтось очікував іншого від цього дуже принципового

  і неупередженого?
 • 2008.10.14 | samopal

  Судову владу в Україні повинен очолити Президент Ющенко!

  Він иповинен бути Найвишим Суддею, і здійснювати контроль за судочинством з метою гарантування його правосудності та відповідності інтересам нації. Рішення судів повині затверджуватись Департаментом Правосуддя при Секретаріаті Президента.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2008.10.14 | OlalaZhm

   Ющенко не такий придурок, як Юля. ...Хоч і не далеко

   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2008.10.14 | Sean

    Ющенко кращий за Юлю, в нього є совість

    хоча і вельми специфічна, як на мій смак

    А до Вас питання - чи тестували Ви те, про що ми з Вами якось говорили?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.10.14 | ГРАД

     Re: Ющенко кращий за Юлю, в нього є совість

     Ще трохи, і я в це повірю.
     Хоча, можливо, це тимчасовий ситуативний напад сумління.
    • 2008.10.14 | OlalaZhm

     Ой, Шоне!... У четвер буду

    • 2008.10.15 | samopal

     Угу ©. Cпецсовість

     Sean пише:
     вельми специфічна

     Він її у спецбудинок помістив...
    • 2008.10.15 | Sean

     ок

    • 2008.10.16 | Михайло Свистович

     Я б сказав залишки совісті, які швидко випаровуються

  • 2008.10.14 | Taras-ods

   Ви гадаєте БЮТівський покидьок віддасть судову владу?

   хтож буде давати тимошенко справку з суду що вона чесна людина?
   ХеХе!
 • 2008.10.14 | Pavlo Z.

  По сутi сказаного Онопенком - згоден з ним на 100%.

  Хто не згоден - аргументуйте. Дякую.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2008.10.15 | Waldemar Magunia

   Re: По сутi сказаного Онопенком - згоден з ним на 100%.

   Pavlo Z. пише:
   > Хто не згоден - аргументуйте. Дякую.

   ПРЕЗИДЕНТУ ШАНА тільки за те, що зробив наочною для всіх запроданість КАЦАПІЇ б-ді з косою, а решта то дуже дрібні деталі.
  • 2008.10.15 | Мірко

   Re: По сутi сказаного Онопенком - згоден з ним на 100%.

   Поки судді є повіями, то нехай не дивуються що до них ставляться як до дам дешевої моралі.
  • 2008.10.15 | selu

   Re: По сутi сказаного Онопенком - згоден з ним на 100%.

   Де Ви знайшли там суть, там лише загальні твердження, які стосуються справедливих суддів. А де вони є, справедливі, - оце суть.
  • 2008.10.15 | ГРАД

   Re: По сутi сказаного Онопенком - згоден з ним на 100%.

   Почекайте, до того часу, як у вас чи у ваших близьких з"явиться необхідність звернутися до суду.
   Або хтось подасть до суду на вас.
   Ось тоді й будете погоджуватись. Як оримаєте повний комплекс судової "справедливості".
   Наприклад, як у Донецьку по кількадесяти квартирним справам, у яких людей викинуто на вулицю,, чи в Києві по будинку на Жилянській - який "бабою" вдарили , чи Полтавська дитяча бібліотека, чи... і т.д. і т.п
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2008.10.15 | nebes

    Re: По сутi сказаного Онопенком - згоден з ним на 100%.

    Сьогодні в апеляційному суді, куди звернувся по справедливе рішення, отримав чергове підтвердження тези: суд - просто Макдональдс, в якому обслуговуючий персонал просто прикольніше одягнутий : скільки заплатиш, те й отримаєш. Внагляк назвали чорне білим, і наголосили: рішення оскарженню не підлягає. Єхидненько так...
   • 2008.10.19 | Тарас Токар

    Re: за дитячу бібліотеку у Полтаві мовчать усі гілки владиCopyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".