МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Закордоннi украiнцi про полiтичну ситуацiю в Українi

10/27/2008 | Надія Сіренко


Центр правового аналізу та

дослідження політичних ризиків24.10.2008 р.

ПРЕС-РЕЛІЗ

Оцінка закордонними українцями політичної ситуації в УКРАЇНІ

Центр правового аналізу та дослідження політичних ризиків 13–20 жовтня 2008 року провів електронне анкетування закордонних українців – громадських діячів, представників українських організацій трудових мігрантів щодо оцінки політичної ситуації, що склалася сьогодні в Україні. Активними в опитуванні виявились українці, які живуть в Польщі, Австрії, Латвії, Естонії, Росії, Італії та Німеччині.

Серед респондентів, які взяли участь в опитуванні – 64% чоловічої статі, 36% – жіночої статі. Серед опитаних – особи з вищою (90%) та середньо-спеціальною освітою (10%).

За результатами опитування можна зробити висновок – закордонні українці негативно оцінюють діяльність Верховної Ради України шостого скликання, і вважають, що в цілому Парламент був давно недієздатний.

Однак, результати опитування показали, що рішення про розпуск парламенту не підтримують – 45% опитаних; скоріше не підтримують, ніж підтримують – 18%; скоріше підтримують, ніж не підтримують – 9%; однозначно підтримують – 10%.

Незважаючи, на "не підтримку" призначених дострокових виборів, українці за кордоном, висловилися позитивно з приводу того, чи підуть вони голосувати в разі дострокових парламентських виборів: так – 54%, ні – 46% опитаних.

Респонденти (10%) вважають, що з подібними рішеннями (розпуск парламенту) необхідно було почекати до грудневого Саміту НАТО.

Серед опитаних респондентів: 27% висловилися проти всіх партій і блоків; 18% – за НУ-НС; 9% – за Блок Литвина; не підуть голосувати – 46%.

РЕЗУЛЬТАТИ ОПИТУВАННЯ ЗАКОРДОННИХ УКРАЇНЦІВ

1. Чи підтримуєте Ви рішення про призначення дострокових парламентських виборів?


Варіант відповіді

%

1

Однозначно підтримую

10

2

Скоріше підтримую, ніж не підтримую

9

3

Скоріше не підтримую, ніж підтримую

18

4

Не підтримую

45

5

Важко відповісти

18

6

Інше (вкажіть, що саме)

2. Чи підете Ви голосувати в разі проведення дострокових парламентських виборів?Варіант відповіді

%

1

Так

54

2

Ні

46


3. У разі участі у дострокових виборах, якому блоку чи партії Ви віддасте свій голос?"Варіант відповіді

%

1

Блок Володимира Литвина

9

2

Блок "Наша Україна-Народна Самооборона"

18

3

"Народна Самооборона" (самостійно)

-

4

"Єдиний Центр"

-

5

Блок Юлії Тимошенко

-

6

Комуністична партія України

-

7

Партія регіонів

-

8

Соціалістична партія України

-

9

Інша партія

-

10

Проти всіх партій і блоків

27

11

Не піду голосувати

46

4. Українські громадські діячі за кордоном про можливий варіант нової коаліції

Відповіді закордонних українців на запитання: "Якою, на Ваш погляд, буде нова коаліція? (Вкажіть кілька можливих варіантів її складу)".

Респонденти вважають, що сьогодні надзвичайно важко робити прогнози щодо складу нової коаліції, оскільки найбільші політичні сили в країні є дуже "нестабільні в почуттях" і часто вдаються до крайніх заходів.


Опитані вважають, що має відбутися зміна поколінь в нашій політиці, оскільки в думках сьогоднішніх лідерів переважають власні амбіції, а не Україна. "Мають прийти до влади молоді люди, які усвідомлюють, що саме їм жити в цій країні, і що вони хочуть жити в зовсім іншій Україні ніж тій, якою зараз вона є".

Низка ж громадських діячів за кордоном висловили такі думки щодо ймовірного формату нової коаліції БЮТ, "Народна самооборона", Блок Литвина (10%); Партія регіонів, Комуністична партія, Соціалістична партія (18%); БЮТ, Партія Регіонів (18%); БЮТ, Блок Литвина, Партія регіонів (10%).


Варіант широкої коаліції розглядається, проте на нетривалий термін, оскільки, на думку опитаних, правоцентристські сили мають настільки розмиті позиції щодо конкретних питань, важливих з точки зору розвитку України, що різняться між собою лише в популістських гаслах, опираючись на які, з`явиться нова криза.

Бачення відсутності можливих варіантів нової коаліції – 10%. Не визначилися з відповіддю – 34%.

5. Українці за кордоном про те, хто, або що може зарадити Україні в ситуації політичної кризи, що склалася

Закордонні українці вважають, що оптимальним рішенням для українського політикуму є на дві третини оновлення політичних гравців (18%).


Опитані (10%) також висловили думку, що в українській політиці повинен з’явитися новий лідер з числа демократичних сил, оскільки вже існуючі демократичні лідери довели свою неспроможність керувати державою й урядом.


В якості виходу із політичної кризи респонденти бачать необхідність в застосуванні процесу люстрації, інакше "молодь не потрапить в політику". Здійснити процес люстрації мають історики і судді, не пов'язані з жодною політичною чи бізнесовою силою; вони повинні мати певний імунітет і гарантію невтручання в їхню роботу (9%).


Українці за кордоном вважають соціальну рекламу оптимальним і дієвим засобом донести до народу певну ідею, і що саме цей метод необхідно використовувати, щоб змінити ставлення українців до НАТО і ЄС. Перш за все за допомогою соціальної реклами змінити мислення про законослухняність, оскільки сьогодні не шануються люди, які хочуть жити і діяти згідно з чинним законодавством (6%).


Респонденти висловили думку (9%), що зарадити Україні може лише сам український народ, харизматична особистість і мудрість народу.


Також закордонні українці вважають, що потрібно мати розуміння того, що необхідно жити і працювати з тим народом, з тими партіями і коаліціями, які є. А ті, які існують в уяві, варто виховувати на майбутнє (6%).


За скорочення кількості місць у парламенті, скорочення кількості партій і за заборону блоків партій (6%).


За перехід з президентської на парламентську модель правління (9%).


За розумні компроміси між партіями та окремими політиками (9%).

За участь в парламентських виборах і представництво українців з-за кордону, наприклад членів "Четвертої хвилі", нової трудового руху "Солідарність" – висловилися 9% респондентів.

Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".