МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

МВФ підкрався непомітно

10/31/2008 | Мартинюк
Коли його ніхто не ждав.

Загальновідомо що репутація Міжнародного Валютного фонду суперечлива – одні його хвалять і майже обожнюють, інші його критикують і ненавидять. Причина цього полягає в тому що МВФ дуже схожий на рушницю – він може захистити і навіть прогодувати, але він же може і вбити чи важко поранити. Все залежить від того з якого боку тої “рушниці” знаходитися – чи там де приклад і курок, чи з того боку де чорна дірка дула рушниці...

У свій час Україна мала шанс потриматися за “приклад” і навіть тримати палець на “спусковому курку” МВФ – у 1992 році Україні запропонували вельми вигідні умови співробітництва з МВФ. Нам, тоді ще громадянам промислово розвинутої і ще військово-ядерної країни, запропонували донорський рівень членства в МВФ. Нагадаю що донор , це той хто не стільки позичає в МВФ ( хоча й таке буває), як дає гроші в скарбницю МВФ. Така країна дає вищий внесок до МВФ, але зате має повноцінне членство в раді директорів МВФ, вищий рівень доступу до інформації та впливу на прийняття рішень.

Однак тодішнє українське керівництво “знаючи” ще з політінформацій часів СРСР що МВФ є абсолютним злом для країн Африки, Азії та Латинської Америки відмовилося від пропозиції плати щорічний внесок у 1 мільярд доларів, і так би мовити виторгувало собі членський внесок у 200 млн доларів. Пам’ятаю як гордився цим досягненням тодішній Прем’єр-міністр Фокін. Однак на фінансову-економічну еліту Заходу це справило майже шокове враження – вони несподівано усвідомили наскільки низьким є інтелектуальний та професійний рівень посткомуністичної української верхівки, і наскільки ця верхівка є ближчою до отої Африки та Азії аніж до Західної Європи, Північної Америки чи Японії.

Саме тоді лідери Заходу й почали в приватних розмовах називати Україну якщо не мавпою , то принаймні дитиною з ядерною бомбою. Ну а прізвище не такого вже й поганого, але недалекого Фокіна вимовляли так, що воно стало нагадувати один не зовсім цензурний вислів американських босяків.

Справа полягала в тому що при внеску у 200 млн $Україна втрачала право мати власного представника у раді директорів МВФ, а інтереси її і ще кількох таких самих східноєвропейських “лузерів” з того часу почав представляти, так би мовити призначений самим МВФ, “уповноважений”. Тобто Україна отримувала лише ¼ голосу у раді директорів МВФ, та ще повну відсутність впливу на голосування отої нещасної четвертинки.

Таким чином Україна опинилася не перед “курком і прикладом”, а перед чорним дулом МВФ. Військово-амуніційна термінологія для характеристики МВФ є цілком коректною , оскільки сам фонд був створений у 1944 році в часі ІІ Світової війни для, так би мовити, фінансового закріплення успіхів переможців у цій війні та встановлення “нового світового економічного порядку” у післявоєнний час.

Мало хто пам’ятає, що той мільярд , який міг би щорічно належатися МВФ, Україні зовсім не потрібно було кожного року віддавати готівкою до каси МВФ – вона повинна була б просто-напросто надавати гарантії кредитів на таку суму у своїй національній валюті для країн, які хотіли б імпортувати що не будь вироблене на території Україні. Тобто ще було би фактичним заохоченням позитивного зовнішньоторгового сальдо України і визнанням її статусу промислово-розвинутої країни. На жаль цього не сталося – і МВФ почав “опускати” Україну до рівня тих же самих злощасних сировинно-придаткових до розвинутих країн, афро-азіатських клієнтів.

Для того аби хтось був багатим, декільком потрібно бути бідними , - це неприємна, але незаперечна істина. Не може бути багатства для всіх – те що є у всіх, перестає цінитися і перестає бути багатством. Підтримуючи рівновагу та порядок речей у світі, МВФ поряд з підтриманням статусу “багатих” країн одночасно підтримує бідність країн небагатих. Це жорстка правда цього світу, і навряд чи зараз доцільно занурюватися у морально-етичні аспекти цього явища. Одною із великих заслуг Ющенка було форсоване повернення боргів українських боргів МВФ і відповідно зняття із загривку української фінансової системи та економіки важкої “контрольної руки” МВФ. Нехай простять мене спеціалісти та прихильники МВФ, але можливо це стало одним із суттєвих факторів успіхів української економіки та фінансово-банківської системи , які ми спостерігали ще навесні цього року.

Гадаю ще не всі забули періодичні скандали, зв’язані із виток так званих “секретних додатків” до меморандумів МВФ та Уряду України. Позиції, які містилися в них справляли шокуюче враження на всіх , хто хоч трохи розуміється на вільній економіці та ринкових засадах, які нібито декларуються МВФ. Так , МВФ дійсно строго дотримується цих засад ... але тільки до свої країн-донорів . Всім іншим країнам, взамін за кредити диктуються вельми сумнівні вимоги, які при детальнішому аналізі виявляться заходами для підтримки економік та фінасовво-банківських систем тих же країн-донорів.

Вельми символічним аспектом співпраці з МВФ у позиції “знизу” є маргіналізація і комунізація суспільно-політичного життя. Комуністи і їх “замінники” охоче виконують роль, так би мовити “професійних”, опонентів МВФ, видаючи потоки оглушливої і бездарної критики, яка ефективно заглушує і дискредитує справжніх і фахових критиків МВФ. Глибокий розкол суспільства і перебування на грані кризи чи революції є характерною ознакою багатолітніх “бідних клієнтів” МВФ – неминуче корумпована верхівка живе у страхітливому розриві з рештою, все більш бідніючою частиною суспільства.

Негативні процеси починаються також і у сфері демократії та свободи слова. У класичному, так званому латиноамериканському варіанті , ми бачимо безконечне чергування військових переворотів і ліво-популістичних президентів, кожен з яких критикує МВФ, але дійшовши до влади, так само як всі його попередники, бере і розкрадає черговий кредит (транш) того ж самого МВФ. Його “праві” наступники – часто це військові, після приходу до влади обмежують соціальні видатки і підвищують податки аби віддати борг тому ж МВФ, але при цьому знову продовжують брати ... і розкрадати кредити наступні.

Новітня реінкарнація МВФ в Україні вельми повчальна, хоча б тому, що до неї очевидно причетний популістичний “пероністський” уряд Юлії Тимошенко, і сама вона не стомлюється хвалитися цієї своєю останньою “заслугою”. Текст укладеного між Урядом та МВФ Меморандуму http://www.epravda.com.ua/publications/4909aebce9644/ звісно ще потребує найуважнішого вивчення, однак слід звернути увагу на ряд цікавих речей. По перше це виразно поза конституційний спосіб контактування МВФ і Уряду України. Вони прекрасно обходяться в цьому без Президента, РНБО, Верховної Ради, НБУ та інших інституцій. Виявляється, що це все не є звичним вже свавіллям теперішнього Прем’єр-міністра , - “особливий” механізм стосунків МВФ і Уряду України так чи інше передбачених рядом нормативних і законодавчих актів України прийнятих у часи пріснопам’ятного правління Леоніда Кучми. Також хочу розчарувати ентузіастів відкритості держави та гасла “все для друку” – існують постанови, які дозволяють засекречувати ті чи інші складові домовленостей МВФ з Урядом та взятих цим Урядом зобов’язань . Цікаво що витік інформації що до одного із таємних додатків до угоди з МВФ наприкінці 90 років став приводом для першої великої, і на щастя невдалої спроби обмежити свободу слова в українському Інтернеті.

Доцільність нинішнього кредиту МВФ для України є вельми сумнівною, навіть попри теперішню кризу. Дехто твердить що це більше потрібне самому МВФ аніж Україні. http://www.unian.net/ukr/news/news-281474.html Однак в сьогоднішній ситуації не варто ставитися до МВФ однозначно негативно – знову ж таки все залежить від того з якого боку “ствола” МВФ знаходиться сьогодні Україна. Кредити МВФ у свій час отримували і Японія і інші розвинуті держави. Все таки є надія що головним донорам МВФ – Європі та США геть не потрібна нестабільна , “латиноамериканська” Україна в нашому , і без того нестабільному після грузинських подій, регіоні Східної Європи. Однак напевно, які і в далекому 1992 році, все залежатиме від розуму і порядності нинішніх провідників нашої держави.

Володимир Мартинюк

Відповіді

 • 2008.10.31 | Jaderko

  Усі, хто проти кредиту МВФ -- злочинці.

  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2008.10.31 | Мартинюк

   А можна більш детально?

   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2008.10.31 | Jaderko

    Б-л, дають, то тра брати!

    Дають -- бери!

    Оце істина! Вам не треба, не беріть. Коли це ще хтось нам запропонує дурний кредит?

    Проти МВФ завжди були комуністи, бо саме кредити МВФ зробили Україну незалежною державою.

    Їх же можна не повертати!
   • 2008.10.31 | Jaderko

    Іще детальніше.

    Чому українські націоналісти прогавили 90-ті?

    Тому прогавили, що занадто поклалися на державність як таку. І це була фундаментальна помилка. В цей же час різні януковичі-ющенки-балоги-тимошенки тишком-нишком крали кредити МВФ і зараз вони при владі.

    А отже треба брати кредит і його мають украсти саме українські націоналісти і використати вкрадені гроші на українську справу! Такий собі аморалізм в Донцовському сенсі!

    У нас мають з'явитися українські олігархи! Не жиди з кацапами, а саме українці!

    І якщо ви проти, то ідіть до Порошенка!
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.10.31 | Мартинюк

     А чому саме до Порошенка?

    • 2008.11.04 | Михайло Свистович

     Re: Іще детальніше.

     Jaderko пише:
     >
     > У нас мають з'явитися українські олігархи! Не жиди з кацапами

     А вірмени з азербайджанцями? Чи китайці з в"єтнамцями? А може араби з турками?

     Це я до того, що Ви занадто мало небажаних націй вказали :)
 • 2008.10.31 | 123

  Гроші взагалі - це зло. 16 млрд - велииииике зло, отже

  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2008.10.31 | Мартинюк

   Гроші є злом коли їх у когось немає.

   Все залежить від того хто і як скористається цими грішми.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2008.10.31 | 123

    Користуватися буде уряд, а не МВФ

    Уряд візьме певні зобов*язання - див. меморандум. Нічого страшного там нема, лише корисні речі - окрім хіба натяку на те що у 2009 році треба провести приватизацію.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.10.31 | Мартинюк

     Меморандум має додатки

     Які секретні, і це передбачено відповідним законом ( про засади відношеннь з МВФ). Прийнятий десь за часів раннього Кучми.
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2008.10.31 | 123

      Ну то дайте пліз лінки на цей закон про секретні додатки

  • 2008.10.31 | Свинья на радуге

   Финансовый кризис свидетельствует о бесполезности денег (л)

   Глобальный финансовый кризис свидетельствует о бесполезности денег и тщетности накопления материальных ценностей, заявил Папа Римский Бенедикт XVI. Об этом сообщает The Associated Press. По его словам, "единственной твердыней является слово Божие".

   "Крах крупных банков показал, что деньги исчезают, они ничто. Все вещи, кажущиеся реальными, фактически оказываются второстепенными", - сказал понтифик. При этом Бенедикт XVI призвал всех, кто строит свою жизнь, "основываясь на удаче, карьере, деньгах", учитывать это.

   http://unian.net/rus/news/news-277013.html
 • 2008.10.31 | AxeHarry

  Re: МВФ підкрався непомітно

  А мені цікаво.

  Як зараз себе почуває - в тому числі фінансово - пан Фокін?
  Якшо наприклад хтось нанесе збитки комусь на суму більшу 700грв (?) - то суд і компенсація збитків.

  Одна з Украінських проблем в тому шо ніхто з "слугнарода" - і депутати і міністри і чиновники - не відповідає особисто - своім життям/здоровям/фінансово за заподіяння збитків державі.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2008.10.31 | Мартинюк

   Та схоже серед олігархів його нема.

   То був по своєму добрий, але старомодний, консервативний і не "швидкий умислом" дядечко. Думаю десь на якійсь державній пенсії доживає свого віку. У всякому разі його правління принесло менше шкоди анж урядування Кучми, який його замінив.
   Попри все Фокіну все ж вистарчало розуму ці кредити МВФ не брати .
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2008.10.31 | Jaderko

    До Фокіна!

    Справа в тому, що якраз дуже вдало Україна подала заявку першою, бо завтра вже вишукується величезна черга з Азії та Лат. Америки туди і вже щось там взяти буде в принципі не реально!

    Дешевий кредит це теж саме, що дарові гроші. І коли хтось цього не розуміє, то це його проблема. І тілько.

    В нас не купують метал, а Донбас чимось треба годувати. Хоча б для цього не треба брати гроші?

    Поясніть мені, чому не треба брати цей кредит МВФ?

    Між іншим, зверніть увагу, бо дуже схоже, що бакс зараз буде падати у відношенні до євра.
   • 2008.10.31 | AxeHarry

    Re: Та схоже серед олігархів його нема.

    ну... я чув/знаю якось дещо інше.
    Якісь нібито причетності свого часу до "оренди шо плавно переходить у приватизацію" готеля Либідь та(?) Братіслава - ще у ті часи, якісь "свєчні заводікі в Самарє"
    + памятаю нібито його особисте "канкрєтне" лобіювання італійськоі компаніі по друку 1х випусків гривні при тому шо були реально невигідні умови особливо якщо порівнювати з КБК (Canadian Banknote Company).
   • 2008.10.31 | Pavlo

    Його внучка не комплексує за свого дідуся:(л)

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.11.04 | Михайло Свистович

     І хто з них онука і якого дідуся?

 • 2008.10.31 | yes

  Re: Суть проблеми у тому, що Україна просить суму не адекватну +

  пожностям вузько-ЕКСПОРТНОЇ економіки
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2008.10.31 | Jaderko

   Білье дають -- ще краще!

   Уявіть собі, що ви ідете вулицею і до вас підходить дядько і каже: "Візьми просто так 100 гривень!". Ви відмовляєтеся і тоді він каже: "Ну добре, бери 200 і з мене поляна!".

   Якщо відволіктися від суто фінансів, то можемо себе поздоровити, бо Захід вже психологічно сприймає нас як своїх, бо гроші МВФ дає не тільки нам, але й Угорщині та Ісландії!
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2008.10.31 | Pavlo

    То Ви би їх взяли ?

    Jaderko пише:
    > Уявіть собі, що ви ідете вулицею і до вас підходить дядько і каже: "Візьми просто так 100 гривень!". Ви відмовляєтеся і тоді він каже: "Ну добре, бери 200 і з мене поляна!".

    То Ви би взяли гроші в такий ситуації ?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.10.31 | Sych

     До речі, десь бачив інфу що брокери вищої ланки - типові психопа

     психопати. :) Ну там тіпа вони ризикують такими грошами, що нормальна людина на таке не здатна.
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2008.10.31 | yes

      Re: До речі, десь бачив інфу що брокери вищої ланки - типові психопа

      Sych пише:
      > психопати. :) Ну там тіпа вони ризикують такими грошами, що нормальна людина на таке не здатна.
      Так, але ризикують не своїми, як правило, грошима. Суть їхньої роботи - заробити відсоток виконуючи роботу на замовлення.

      Але це правда, бо на пенсію йдуть часто вже через п"ять років праці на біржі.
     • 2008.10.31 | Сергій Кабуд

      ага тепер ясно про твій рівень 'освіти'

      це канешно вражає оцей допис тебе і викрив, клієнт))


      заідь в Місто я тебе познайомлю з пацанами з хедж фандів

      а потім ми тебе засмажимо і зїмо)))) жартую
   • 2008.10.31 | yes

    Re: Такі позички триматимуть Україну дуже довго під дверима +

    розвинутих держав. Тобто, Україні загрожують десятки років життя між бідністю та серединкою. І мабуть так і буде з такою комсоелітою.
 • 2008.10.31 | Сергій Кабуд

  проблема не у МВФ а в корумпованому керівництві України

  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2008.10.31 | 123

   Так і є. Як би тільки корумпованому - ще й безмозкому.

   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2008.10.31 | Сергій Кабуд

    я б ворів бандитів міліардерів не називав безмісковими

    іх треба убивати і все

    тоді мізки вибє кулями і буде як Ви сказали


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".