МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Газопровід з Норвегії до Польщі - конкурент "Північному потоку"

03/24/2009 | Майдан-ІНФОРМ

Невдовзі почнеться будівництво газопроводу Skanled, котрий має доставляти норвезький газ до Східної Норвегії, Швеції, Данії і Польщі. Консоціум, який зацікавлений у будівництві труби з Норвегії має 1 квітня у норвезькому міністерстві нафти та енергетики захистити свій інвестиційний проект. Якщо уряд в Осло прийме цей проект, то найпізніше у жовтні 2009 інвестори затвердять інвестиції і в 2013 році по трубі піде газ.

Осло не буде блокувати цю інвестицію - уряд зацікавлений у проекті Skanled. Про це на енергетичній конференції у Варшаві наприкінці лютого заявив комісар ЕС до справ енергетики Андріс Пібалгс. На початку року за дорученням уряду чверть акцій консорціуму Skanled купив норвезький нафтовий концерн Petoro, це остаточно врятувало проект від загрози можливого виходу з консорціуму міноритарних акціонерів.

По мірі наближення вирішення долі газопроводу, почалися рокировки в групі інвесторів, у яких почала зростати зацікавленість у будівництві норвезької труби преважаючи цікавість до попередніх проектів. До участі у проекті було запрошено нідерландську Gasunie власника мережі газопроводів у Голандії та північній Німеччині, у вівторок зголосилася фірма Gassco яка експлуатує газопроводи у Норвегії.
"Ми постановили про входження до проектної групи Skanled, тому що потенціал газогону сприяє диверсифікації поставок до Північної Европи",- так, не без загадковості, пояснив свої інтенції керівник Gasunie Марсель Крамер.
Адже Gasunie має 9% акцій у консорціумі Nord Stream який ще досі не вийшов остаточно із стадії проекта газопроводу по дну Балтики з Росії до Німеччини. Таких партнерів з обох проектів робиться дедалі більше.
У Skanled серед акціонерів знаходиться німецький E.ON (також акціонер російського проекту Nord Stream), а з січня 2009 року також як міноритарій прибився газотрейдер VNG зі Східної Німеччини, який обіцяв купувати газ у Nord Stream.

Подібні рокировки серед акціонерів насторожили поляків, котрі активно протидіють російському Nord Stream. Адже це зменшує дольову участь концерну PGNiG(Polskie Górnictwо Naftowe i Gazownictwо). З 15% акцій польська фірма була на рівні мажоритарія з німецькою E.ON. Тепер лідером Skanled є Норвезька держава, а група спільників, умовно кажучи, зв'язана також з Nord Stream має в сумі понад 30%.

Стосовно ситуації, яка склалася у Skanled "кінцевий акціонер і споживач" польський PGNiG, поки що ніяк не реагує.
Якщо Skanled буде реалізовано швидше за Nord Stream, що виглядає досить реалістично, це не мало би турбувати поляків які, зрештою, найбільше бояться деструктивних дій компаній пов'язаних з Росією.

Дмитро Басілія, Рух-Прес

Відповіді

  • 2009.03.24 | Сергій Кабуд

    ця новинаварта 10 піар-угод Україна-ЄС по газу

  • 2009.03.24 | Pavlo Z.

    Навряд чи конкурне серйозно - всього 6 млрд.куб.м на всіх (л)

    StatoilHydro (STL.OL) is due to supply gas to Skanled, which aims to pump some 6 bcm per year from the North Sea gas hub in Kaarsto to sites in southern Norway, western Sweden, Denmark and possibly beyond the Baltic Sea to Poland.
    http://uk.reuters.com/article/oilRpt/idUKLH76232120090317?pageNumber=2&virtualBrandChannel=0


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".