МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Міцно тримає нас в полоні химера чужого життя і чужих героїв. А от «Під золотою зіркою» забули?

01/15/2012 | АБВГ
Забули, бо своє? Вирішив узнати в викіпедії, що воно таке гас. В голові все Бутлєров крутится. А, виявляється, повинно крутитись зовсім інше, але забуте, бо українське.

У 1853 році, у Львові працівники аптеки Петра Міколяша «Під золотою зіркою», Ігнатій Лукасевич та Ян Зег розробили методику дистиляції й очистки нафти. Тепер можна було розпочати виробництво гасу, або «нової камфіни», як називав гас Лукашевич. У грудні 1853 року вчені отримали австрійський патент. У цьому ж році Зег відкрив у Львові перше невелике нафтопереробне підприємство.

ПС Народись Ігнатій Лукасевич та Ян Зег в Києві - і бути б їм "вєлікімі рускіми хімікамі, прОсвєтітєлями Європи і міра"...

Відповіді

  • 2012.01.15 | 2

    кацапы, туды их в качель, приписывают изобретение перегонки нефти не Бутлерову, а средневековым

    арабским алхимикам

    http://www.ngpedia.ru/id245906p1.html


    АБВГ пише:
    > Забули, бо своє? Вирішив узнати в викіпедії, що воно таке гас. В голові все Бутлєров крутится. А, виявляється, повинно крутитись зовсім інше, але забуте, бо українське.
    >
    > У 1853 році, у Львові працівники аптеки Петра Міколяша «Під золотою зіркою», Ігнатій Лукасевич та Ян Зег розробили методику дистиляції й очистки нафти. Тепер можна було розпочати виробництво гасу, або «нової камфіни», як називав гас Лукашевич. У грудні 1853 року вчені отримали австрійський патент. У цьому ж році Зег відкрив у Львові перше невелике нафтопереробне підприємство.
    >
    > ПС Народись Ігнатій Лукасевич та Ян Зег в Києві - і бути б їм "вєлікімі рускіми хімікамі, прОсвєтітєлями Європи і міра"...

    Остается выяснить, что делала "нова камфіна" в аптеке. Наверное, лечили ею к. унд к. офицеров от гусарского насморка.
  • 2012.01.15 | zmej_gorynych

    Хутір під селом Самостріли, моя покійна бабуся Ганя...

    ... (це Корецький район нинішньої Рівненської області. Події, про котрі нижче пишу, стопудово проходили в "панській Польщі")

    Споконвіків словом "гас" в тих місцях називали т.зв. "лямповий кєросін".
    Я колись бабусю запитав (ще малим був) чому і коли це слово вживається на такому далекому хуторі. То бабуся відповіла, що "ще баба Варка і дід Степан так говорили. Той гас завжди жид до нас на хутір привозив разом із іншим крамом".

    Для довідки:
    баба Варка та дід Степан - це мої прабаба та прадід по мамі. Тобто, мама та тато моєї баби Гані. Рожденні десь в районі (зараз не знайду точні дати, бо не у батьківській хаті знаходжусь) - 1880-1900 роки.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2012.01.16 | Мірко

      Re: Хутір під селом Самостріли, моя покійна бабуся Ганя...

      Угу. А до якогось 34-го року нафтовий промисл в Надвірні в околиці Станіславова був в українських руках.
  • 2012.01.15 | kotygoroshko

    а що не так? (\)

    В 1853 году, во Львове работники аптеки Петра Миколяша «Под золотой звездой», Игнатий Лукасевич и Ян Зег разработали методику дистилляции и очистки нефти. Теперь можно было начать производство керосина, или «новой камфины», как называл керосин Лукашевич. В декабре 1853 года ученые получили австрийский патент. В этом же году Зег открыл во Львове первое небольшое нефтеперерабатывающее предприятие.
    http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BD
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2012.01.15 | АБВГ

      Все так. Запам"ятай цю інформацію сам і передай іншим українцям. Для прозріння.

  • 2012.01.16 | Мартинюк

    Так оця парочка ще парафін замість воску догадалася використовувати

    А Лукасевич крім всього ще й гасову лампу придумав ( і запатентував).

    Фактично світова нафтопереробка потужно стартонула саме з Галичини. І абсолютно не випадково більшість нафтовиків і газовиків СРСР - вихідці з Прикарпаття.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".