Наукове запитання до Пiнчука про життя
08/13/2004 | Обережний герой
Чому людина i собака однаковоi ваги живуть рiзний термiн? Чому в них рiзний темп життя? Собака зростаэ за рiк-два, людина за 15-20? Чи можна iх розтяти та встановити, який ген за це вiдповiдальний?
Відповіді
2004.08.13 | Георгій
Re: Наукове запитання до Пiнчука про життя
Обережний герой пише:> Чому людина i собака однаковоi ваги живуть рiзний термiн? Чому в них рiзний темп життя? Собака зростаэ за рiк-два, людина за 15-20? Чи можна iх розтяти та встановити, який ген за це вiдповiдальний?
(ГП) Пане Обережний Герой, я не фахівець у цій вузькій галузі, тому можу дати тільки дуже загальну відповідь. Який точно ген, чи які точно гени, відповідають за різну тривалість життя і різні темпи зростання в різних видів, невідомо. Існують тільки гіпотези.
Є дві сучасні гіпотеези старіння. Одна з них стверджує, що ріст і старіння організму обумовлені тільки "внутрішньою" програмою. Зовнішні чинники, за цією гіпотезою, мало впливають на зростання і старіння. Серед тих внутрішніх чинників, які фактично контролюють темп збільшення маси тіла і його старіння, особливу роль грають так звані "теломери" - кінчики хромосом. Річ у тому, що після кожного ділення клітини втрачають маленькі шматочки теломер. Коли довжина теломер досягає певного критичного мінімуму, клітини припиняють ділення і починають старіти. Можливо, в різних біологічних видів темп зменшення довжини теломер різний, і в людини він суттєво менший, ніж у собаки (а, скажімо, в деяких черепах нбагато менший, ніж у людини).
Друга гіпотеза увійшла в літературу під назвою "гіпотеза кумулятивного руйнування." За цією гіпотезою, головну роль у старінні грають зовнішні чинники, особливо вільні радикали. Клітини припиняють ділитися і старіють не стільки через дію того чи іншого гену або втрату реломер, скільки через нагромадження руйнівних ефектів вільних радикалів на ДНК. Якщо ця гіпотеза вірна, тоді різницю в темпах старіння для різних видів можна пояснити різницею в дії генів, які "ремонтують" розгардіяш, вчинений вільними радикалами.
2004.08.14 | Обережний герой
Внутрішні ресурси
Бувають же і люди, які розвиваються набагато швидше за інших. Чи є кореляція (звязок) між швидкістю зростання і тривалістю життя? Чи можна сказати, що людина, яка зросла швидше, менше проживе? Чи є таке явище взагалі в тваринному світі? Що ж у цих аномальних осіб шматки хромосом коротше, швидше закінчуються чи що? Немає у Вас якогось знайомого науковця, чудової людини, у цій вузькій галузі? Не кажіть "ні", не повірю Чи важко отримати грант у цій актуальній, але відтого трохи мабуть спекулятивній темі в США?2004.08.15 | Георгій
Re: Внутрішні ресурси
Обережний герой пише:> (...)Немає у Вас якогось знайомого науковця, чудової людини, у цій вузькій галузі? Не кажіть "ні", не повірю
(ГП) У США нема. В Україні є проф. Геннадій Михайлович Бутенко. Він керує науковим відділом в Інституті геронтології НАНУ.
>Чи важко отримати грант у цій актуальній, але відтого трохи мабуть спекулятивній темі в США?
(ГП) Думаю, що не важче і не легше, ніж в інших галузях науки.