МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

розкрадання архівних документів

04/19/2005 | Горбань
ВРЯТУЙМО НАШІ АРХІВИ!
Наукова громадськість та творча інтелігенція стурбовані загрозливою ситуацією зі збереженням безцінних пам’яток історії та культури в архівних, бібліотечних і музейних збірках України.

Особливо тривожні відомості надходять з Центрального державного історичного архіву України, м. Львів (далі — ЦДІАЛ), що підпорядковується Державному комітетові архівів України. Тут, за свідченням засобів масової інформації (див. публікації у газетах Поступ за 6, 7, 11, 12, 13, 14, 15 квітня та Україна молода за 9 квітня цього року), впродовж останніх років були викрадені тисячі документів (обсягом щонайменше кількасот окремих архівних справ!). Деякі з них (як, наприклад, листування першого президента України Михайла Грушевського) незаконно стали об’єктом політичного піару під час нещодавньої передвиборчої кампанії в Україні минулого року, а інші (зокрема, документи галицького митрополита й відомого мецената української культури Андрея Шептицького) майже відкрито продавали на букіністичних ринках Києва. Ці та інші факти дають підстави констатувати, що дотримання ЦДІАЛ двох своїх засадничих функцій — належного збереження документів та їх удоступнення дослідникам — з року в рік погіршуються. Так само викликає занепокоєння практика удоступнення матеріалів для відвідувачів архіву, невпорядкованість низки архівних фондів і відсутність належної науково-інформаційної бази даних про ці збірки.

На фоні задекларованої новою демократичною владою після Помаранчевої революції політики відкритості державних органів влади й установ дивує відсутність прозорості та публічності в роботі керівництва Центрального державного історичного архіву України у Львові. Зокрема, незважаючи на суспільний розголос і занепокоєність громадськості, досі ми не дізналися про справжні масштаби втрат архіву та громадську позицію в цій справі дирекції ЦДІАЛ. Залишаються невідомими й результати звірки наявності документів у фондах архіву, що проводилася протягом останніх місяців. Водночас ми усвідомлюємо, що багато проблем архіву мають об’єктивний характер і зумовлені кадровими проблемами, традиційним недофінансуванням установи, недосконалістю охоронної системи, відсутністю належного механізму співпраці з науковими та культурно-освітніми інституціями тощо.

Наукове товариство імені Шевченка в Україні в особі її Історичної та Археографічної комісій закликає усіх, хто стурбований станом збереження документальних скарбів у Львові, провести публічну дискусію у форматі Круглого столу й обговорити причини та наслідки цієї гуманітарної катастрофи, а також спільними зусиллями розробити механізми її мінімалізації та продискутувати перспективи розвитку архівної справи в Україні.

До відкритої дискусії запрошуються засоби масової інформації, громадські й політичні діячі, провідні діячі науки та культури, представники органів державної влади, дирекція й співробітники ЦДІАЛ та інших львівських архівів, дослідники, науковці установ Національної академії наук України, викладачі й студенти вищих навчальних закладів та усі, кому не байдужа доля пам’яток історії та культури України.

Круглий стіл відбудеться 21 квітня 2005 р. о 17.00 за адресою:
м. Львів 79008, вул. Винниченка, 24, Наукове товариство ім. Шевчен:а в Україні, Конференційний зал (третій поверх)

Контактні телефони: (0322) 72-29-02; e-mail: history_ntsh@yahoo.com

Відповіді

  • 2005.04.19 | Горицвіт

    До речі (про копії)

    Чи існують електронні копії архівних документів? Якщо ні, то чи це планується? Якщо не планується, то чому?


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".