МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Мультимедійний художній проект «ЧИНГІЗИДИ УКРАЇНИ»

06/26/2009 | Chingizyd
http://nikitin.co.ua/shownews.php?id=37
***************************************
час:

26 червня – 9 липня 2009 р.

місце:

Галерея «Дукат», вул. Грушевського, 4, м. Київ

мета:

Більше 300 років на мапі Європи існувала держава, яка мала чималий вплив на геополітичну, освітню та культурну ситуацію всього континенту: Кримське ханство. Його господарі з династії Гераїв сповідували іслам та належали до однієї з найшановніших у світі династій – Чингізидів, нащадків Чингізхана. Певний час вони були васалами Османської імперії, але вели незалежну зовнішню та часто – й військову політику, яка впливала на міжнародну ситуацію від Італії до Московії. Вони створили перший на східноєвропейській території вищий навчальний заклад – Зинжирли Медресе, навчатися до якого приїздили студити не лише з країн ісламу, але з Польщі й Литви. Їхні палаці будували славетні італійські зодчі, а мечеті – найкращі турецькі. В державному устрої Кримське ханство дало один з перших в історії прикладів демократії, яка нині вважається провідною ознакою належності до європейської цивілізації. За 200 років до перемоги парламенту над королем в Англії, за 300 років до Великої французької революції голова держави тут обирався, а не займав престол за правом наслідування. З XVIII століття, коли Крим захопила Російська імперія, пам’ять про його історію та велич династії Гераїв цілеспрямовано знищувалася. 65 років тому самий кримськотатарський народ зазнав депортації з рідної землі. Ця річниця – важливий привід нагадати світові про блиск та славу Кримського ханства. Доля цієї держави – унікальна й донині не осмислена складова до розуміння історичної мультикультурності та взаємопов’язаності України, Туреччини, та всієї Європи.

концепція:

Мова візуального мистецтва та музики не потребує перекладача. Тому саме ці медіа є найкращими носіями, аби передати навіть не підготованому споживачеві просвітницьке й емоційне послання про Кримське ханство та його володарів – європейських монархів-мусульман з роду Гераїв. Галерею їхніх портретів вперше в історії відтворено українським художником Юрієм Нікітіним. В архівах збереглися зображення усього чотирьох кримських ханів - достатньо умовних, як вимагала естетика османської мініатюри. Працюючи в архівах Бахчисарайського музею-заповідника разом з істориком Олексою Гайворонським, Нікітін створив унікальну реконструкцію образів ханів Гераїв, беручи до уваги як естетичні канони сучасного їм мистецтва, так і будь-які відомості про зовнішність, одяг, характер монархів з письмових джерел. Включно з інформацією, хто за національністю була мати того чи іншого володаря. Це художньо-історичне дослідження саме по собі становить культурну сенсацію. Створене в розробленій автором техніці живопису на шкірі , воно є візуально-просвітницькою складовою проекту, запрошуючи уяву до вишуканої подорожі історичними стилями та контакту з виразними характерами ханів Гераїв – будівничих та воїнів, поетів та містиків, сибаритів та мудреців. Емоційний сплеск, діалог сьогодення та середньовічного Криму Гераїв створює музична інсталяція доцента Національної музичної академії України Алли Загайкевич. Віртуозно поєднуючи старовинну кримськотатарську мелодику та сучасну електронну музику вона звільнює свідомість від культурних стереотипів, актуалізує споріднене ментальне коріння народів Чорноморського басейну. Поєднання естетської історичної гри із модерними звуковими враженнями вибудовує особливий простір. В якому взаємопроникнення нашої ідентичності та історичної долі стають більш зрозумілими навіть тим, хто цього не усвідомлює.

учасники:

ЮРІЙ НІКІТІН – живописець, іконописець, художник театру та кіно. Учасник більше 30-ти персональних та збірних арт-проектів, серед яких – VI Бієннале сакрального живопису в Гожові (Польща, 1990 р.), фестиваль мистецтв Zrinski (Хорватія, 1999 р.), виставки Onepia-Sni (Драма, Греція, 1998 р.), «Хорватське гроно» (Київ, 1999 р., під патронатом Посольства Хорватії в Україні), «Шляхом тисячоліть» (Київ, 2000 р., під патронатом Посольства Угорщини в Україні), «Прикликання Кармапи» (Київ, 2003 р.). Художник-постановник фільму «Нові пригоди янкі при дворі короля Артура» (режисер Віктор Гресь, 1987 р.). З 1983 р. Займається іконописом та розписом православних храмів. Створені ним ікони та фрески прикрашають храми України, Росії, Грузії, Польщі, Ватикану. Роботи зберігаються в зібраннях Національного університету Острозька Академія, Національної філармонії України, Музеї історії м. Києва, Музеї м Чаковець (Хорватія), колекціях Президента України Леоніда Кучми, Кардинала Вальтера Каспера (Італія), Кардинала Любомира Гусара (Україна), Патріарха Філарета (Україна) та інших.

АЛЛА ЗАГАЙКЕВИЧ – композитор, доцент кафедри композиції та музично-інформаційних технологій Національної музичної академії України, де у 1997 р. заснувала студію електроакустичної музики. Алла Загайкевич працює як в академічних концертних жанрах (симфонічна, камерна, електроакустична музика, камерна опера) так і в сучасних мультидисциплінарних жанрах (аудіовізуальні інсталяції, перформанси). 2000 року здійснила музичне програмування електроакустичного твору "Ziqquratu II" литовського композитора Шарунаса Накаса. Її твори звучали на міжнародних фестивалях та концертах: Концертний сезон Ircam (Париж,1997), Saison musicale Abbaye de Royaumont,(Франція , 1999), «Bonk Festival» (Тампа, CША, 2001), Sonor Links' in Baku (Азербайджан, 2003), New Music Marathon (Прага,1999), Jauna muzika.E-muzika (Вільнюс, 2002), Takefu International Music Festival (Японія, 2002), 17 Dresdner Tage der Zeitgenossischen Musik (Дрезден, 2003), American Festival of Microtonal Music, (Нью-Йорк, 2004). Куратор численних проектів електронної музики в Україні, в тому числі «Електроакустика 2003-2008», «EM – візія 2005 - 2008». 1999 р. отримала ґрант Президента України на постановку опери "Числа і вітер" за поезією та живописом М. Воробйова, за яку в 2001 році отримала премію Міністерства культури України ім. Л.Ревуцького. Автор музики до фільму «Мамай» (режисер Олесь Санін, 2004 р.), присвяченого стосункам кримських татар та українців у пізньому Середньовіччі. Лауреат Національної премії ім. Олександра Довженка.

ВАДИМ ГОНЧАРЕНКО - перкусіоніст. Поєднує артистичну діяльність в музиці, кіно, та відеоарті з професійною роботою лікаря-психіатра Дніпропетровської обласної психіатричної лікарні).
З 2002 року знімає кіно (сценарист, режисер, оператор та монтажер своїх фільмів). Серед робіт повнометражні художні фільми: «Кам'яний Острів» (2004), «Ілюзія існування» (2006), короткометражні фільми «The Main History Emili» (2003), «Мистецькі Zтрави» (2004-2006), «Я шукаю …» (2007).Фільми МКФ «Молодість» (2005-2007), VI МКФ «КіноЯлта» (2006), фестивалі «Мобільне кіно від DJUICE» ( 2007, 2008). В якості відео-артиста співпрацював з гуртами "Хамерман знищуе віруси" (Суми), "иДМГ" (Дніпропетровськ), "Вертеп" (Дніпропетровськ), Олександром Вородєєвим (Дніпропетровськ), Аллою Загайкевич (Київ), в якості перкусіоніста виступає з дніпропетровськм гуртом Аяуяска.

ОЛЕКСАНДР КУРІЙ - звукорежисер, композитор. Незмінний учасник найскладніших електроакустичних проектів у Києві (Час Простір Музика, 2000, Електроакустика, 2003, 2005, 2007, ЕМ-візія 2005, 2007 та інших). Звукорежисер Київського театру драми та комедії. Постійно співпрацює з режисерами Д.Богомазовим, Ю.Одиноким, лауреат театральної премії Київська Пектораль в якості композитора театральної музики.

КЛІНІКА ДОРОШЕНКА ГРИЩЕНКО: - творче об’єднання, місія якого – оздоровлення суспільства через культуру. Впливаючи на людей інформаційно та емоційно, а головне – персонально, мистецтво є терапією для ідентичності. Воно позбавляє її соціальних фобій, допомагає людині долати власні неврози та забобони, відкриватися світу в його розмаїтості. Міжособистісний та міжкультурний діалог, переборення страху та деструктивного світосприйняття, отримання нового власного досвіду через відкриття іншого – наскрізна ідея кураторських проектів, які реалізовані Костянтином Дорошенком та Оксаною Грищенко в тандемі й поодинці. Серед них – виставки «Розіп’ятий Будда» (художник Олександр Ройтбурд (Україна-США), Київ, 2003 р., під патронатом Посольства США в Україні), «Полемічні твори» (художник Юрій Нікітін, Острог, 2003 р.), «Пурифікація» (мультимедійний проект групи молодих митців з репрезентацією живопису, графіки, музичної інсталяції та літератури, Київ, 2004 р.), «Гілізм» (художник Майкл Мерфенко (Велика Британія-Україна), Нью-Йорк, 2007 р.), «Рік останній – рік перший» (фотограф Валерій Мілосердов, Київ, 2009 р., під патронатом Посольства Російської Федерації в Україні).

******************************************************************
По додаткову інформацію звертайтеся до куратора проекту Костянтина Дорошенка
тел.: +38 067 702 2389
******************************************************************
ІНФОРМАЦІЙНА ПІДТРИМКА - Культурне співтовариство VG.CO.UA


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".