МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Каталог. RFC.

07/17/2003 | Горицвіт
<b>Каталог</b>


<b>Вступ</b>
Питання про каталог уже піднімалося декілька раз і в основному заглохло. Роман Шарп недавно нагадав мені, що колись я обіцяв зробити каталог :-) Тут я швидко накидав деякі міркування і пропозиції з цього приводу. Проблема впорядкування інформації існує. По-справжньому вона ніде не розв'язана. З іншого боку, Майдан як сайт повинен уже виходити на новий рівень: ставати порталом і базою знань.


<b>Призначення</b>

Каталог призначений для впорядкування інформації, яка є і буде з'являтися на Майдані — для її зручнішого використання.


<b>Способи використання</b>

За допомогою каталога користувач буде шукати інформацію на цікаву для себе тему. Основний спосіб пошуку: переміщення по тематичній структурі каталога.


<b>Принципи організації каталога</b>

Каталог, принаймні на першому етапі, буде повністю ручної роботи. Список тем, тематична структура і наповнення розділів здійснюються людьми. Тематика буде в основному виражати тематику Майдану. Інформаційним наповненням будуть як тексти з Майдану, так і зовнішні тексти і сайти.

Оскільки наповнення каталогу і відпрацювання його структури — велика робота, і оскільки каталог має сенс тільки про достатній його повноті, то перший етап роботи буде тестовий. На цьому етапі каталог створюється, але не сильно афішується.


<b>Структура каталогу</b>

Пропонується така тематична структура: на верхньому рівні 4 розділи: Люди, Організації, Події (явища), Ідеї.

Структура вибрана, щоб відповідати задачі користувача: знайти щось (все) про такого-то (про таку-то організацію, на таку-то тему).

Люди — тут іде список людей.
Організації — список організацій.
Події (явища) — це найбільш розгалужений розділ. Він включає такі, наприклад, теми: вибори, реформа, громадянська активність, порушення прав, ціни, корупція, аварії, суди, мітинги, ...

В перспективі теми в цьму розділі згрупуються в підрозділи. На першому етапі пропонується залишити однорівневим списком.

Ідеї — демократія, націоналізм, лібералізм, ...


<b>Типи інформації</b>

По кожній темі ми наводимо інформацію таких видів (усіх чи кількох):

Ключові довідки
Статті
Новини
Дискусії
Зовнішні статті
Сайти

<b>Ключові довідки</b> — одна чи декілька спеціально написаних статей, які вводять читача в тему і дають посилання на найважливіші джерела.

<b>Статті</b> — статті з Майдану на дану тему

<b>Новини</b> — новини з Майдану на дану тему

<b>Дискусії</b> — дискусії на Майдані на дану тему

<b>Зовнішні статті</b> — статті і новини на дану тему з інших джерел

<b>Сайти</b> — сайти на дану тему з короткими описами.


<b>Внутрішні зв'язки в каталозі</b>

Крім ієрархії, категорії зв'язані по горизонталі: наприклад, якщо така-то людина є членом таких-то організацій, то встановлюють зв'язки. Тоді, коли користувач буде передивлятися якусь тему, крім інформації по цій темі йому покажеться список пов'язаних тем.

(Зв'язки встановлюються вручну, бо спроба автоматичного зв'язування приведе до переповнення зайвими (випадковими) зв'язками)


<b>Наповнення каталогу</b>

Тут є такі базові операції.

1. Людина читає статтю (новину, дискусію), бачить, що її треба віднести до таких-то тем, натискає лінк (кнопку) "віднести в каталог" і там відмічає теми.

2. Людина читає каталог, вибирає якусь тему і її редагує (поповнює).

Повноваження поповнювати каталог будуть напочатку мати всі, хто зараз має будь-які модераторські повноваження на Майдані + Роман Шарп + хто ще висловить бажання.

Повноваження змінювати структуру каталогу будуть мати архітектори каталогу, і це буде робитися обережно, після обговорення.


<b>Далекі перспективи</b>

1. Інтелектуалізація пошуку. Інтеграція каталога з пошуком. Користувач має питання (мету), а ми йому дає відповідь, можливо, в діалозі.

2. Автоматизація наповнення. Кожен текст буде автоматично класифікуватися.


<b>Близькі перспективи і проблеми</b>

Головна проблема, як мені бачиться — наповнення. Каталог буде каталогом тільки тоді, коли він буде достатньо повним. Тут психологічна проблема, бо нема плавного переходу.


<b>Компроміси</b>

Можливо, компромісом є звуження типів інформації. Тобто робити, наприклад, тільки каталог зовнішніх сайтів. Цікавих сайтів, особливо українських, є мало, тому ця задача набагато простіша.

Але тут і методи і структури значно спрощуються. Фактично нічого не треба придумувати. Годяться тематичні структури, які використовуються в існуючих каталогах сайтів. Відкривається тема, скажімо, "сайти про музику" з підтемами "новини", "виконавці", "збірники mp3", "крамниці", "каталоги", що там ще — і вперед. Доповнення пишуться як відповіді, а ініціатор потім добавляє їх в основний текст. Те саме з "літературою", "інформ. агенствами", "партіями", "державними органами" і т.п.— та є їх, таких каталогів.


Прошу коментувати.

Відповіді

  • 2003.07.19 | НеДохтор

    Re: Каталог. RFC.

    Горицвіт пише:
    > <b>Каталог</b>
    ...
    >
    > <b>Компроміси</b>
    > Можливо, компромісом є звуження типів інформації. Тобто робити, наприклад, тільки каталог зовнішніх сайтів. Цікавих сайтів, особливо українських, є мало, тому ця задача набагато простіша.
    >
    > Але тут і методи і структури значно спрощуються. Фактично нічого не треба придумувати. Годяться тематичні структури, які використовуються в існуючих каталогах сайтів. Відкривається тема, скажімо, "сайти про музику" з підтемами "новини", "виконавці", "збірники mp3", "крамниці", "каталоги", що там ще — і вперед. Доповнення пишуться як відповіді, а ініціатор потім добавляє їх в основний текст. Те саме з "літературою", "інформ. агенствами", "партіями", "державними органами" і т.п.— та є їх, таких каталогів.
    >
    >
    > Прошу коментувати.



    Компроміс=початок.
    Тобто, починати можна саме з каталогу лінків, як з самого простого розділу, а далі еволюція.

    Здається, вже колись була спроба почати. Напевно Технар пам'ятає.
    Тоді хтось погодився (здається Бизов) його модерувати, потім справа заглохла, але можливо залишилось щось напрацьоване.

    Потрібна кандидатура на модератора - хтось відносно ще незавантажений і з відповідними здібностями.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.07.20 | Горицвіт

      Re: Каталог. RFC.

      НеДохтор пише:

      > Компроміс=початок.
      > Тобто, починати можна саме з каталогу лінків, як з самого простого розділу, а далі еволюція.



      Каталог лінків сам по собі може бути корисним.



      > Потрібна кандидатура на модератора - хтось відносно ще незавантажений і з відповідними здібностями.


      Не принципово.

      Хіба що знайти нову людину, яка з ентузіазмом почне той каталог заповнювати. І одночасно за якостями підходить на модератора.

      До речі, розділ /go/links вже існує. Він обмежений на відкриття нових тем.

      Як Вам така пропозиція:

      Відкрити /go/links на вільний пост. Написати його правила. Зробити його рівноправним розділом. Дати анонс. Можливо, призначити ще модератора.

      Правила такі: Розділ "Посилання" (?) містить посилання на сайти і їх описи. Всі бажаючі пишуть лінки, описи і обговорюють сайти (бо від обговорення все одно нікуди не дітися). Ініціатори підтримують тематичні списки (поповнюють їх з матеріалів обговорення). Думаю, що на кожну велику тему достатньо буде одного довгого повідомлення. Модератори слідкують, щоб у списках не було явних дурниць. Через певний період ці списки виносяться на першу сторінку (як зараз — цікаві теми з форумів).

      Щодо тем. Політика, Культура,... — як піде. Все одно треба кілька ентузіастів.

      До речі, я цими днями покину ефір тижнів на два.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2003.07.21 | НеДохтор

        Re: Каталог. RFC.

        Горицвіт пише:
        > ...
        > ... Все одно треба кілька ентузіастів.
        >

        До кінця літа напевно навіть не варто питати.




        > До речі, я цими днями покину ефір тижнів на два.

        Приємного відпочинку.
        Потрібно, щоб хтось на цей час з відповідними повноваженнями приглянув за форумом "Культура".
      • 2003.07.21 | Technar

        Re: Каталог. RFC.

        Горицвіт пише:

        > Відкрити /go/links на вільний пост. Написати його правила. Зробити його рівноправним розділом. Дати анонс. Можливо, призначити ще модератора.

        Підтримую.

        Коли на вашу думку правила будуть сформульовані достатьо детально для відкриття, будь ласка, пишіть і я відкрию форум разом із лінкуванням правил.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2003.08.02 | Горицвіт

          придумав.

          Цей текст пропоную в Правила:
          -----------------------------

          Розділ "Посилання" містить каталог сайтів, обговорення каталогу і самих сайтів. Призначення розділу — формувати і оновлювати тематичні каталоги цікавих сайтів, перш за все — пов'язаних з Україною. Кожен може стати ініціатором створення каталогу з певної теми (наприклад, "Музика"). Такий каталог — звичайний форумний допис, який містить список сайтів у вигляді: назва, адреса, короткий опис. Як тільки модератор вирішить, що каталог (скажімо, каталог музичних сайтів "Музика") достатньо повний і якісний, лінк на нього виноситься на першу сторінку Майдану або вноситься в каталог вищого рівня в тематичній ієрархії.

          Також в розділі обговорюється все, що стосується каталогу сайтів: включення і виключення сайтів, їх описи, структура розділів, порядок формування і т.п.

          --------------------------------
          Кінець тексту в Правила. Скажіть хто-небудь, чи він годиться в такому вигляді.
          --------------------------------

          На першій сторінці Майдану створюється секція "Посилання", яка містить або один рівень ("Посилання", веде на головну сторінку каталогу, на якій розміщена тематична структура), або два рівні ("Посилання" і декілька найцікавіших тем або таких, на які є найбільший каталог).


          Іншими словами, ідея така: пишуть всі бажаючі. Пишуть дописи трьох типів: (1) звичайний, (2) кандидат на каталог, (3) кандидат на структуру.

          З дописів типів (2) і (3) модератор створює власне каталог, який виноситься на першу сторінку.

          --------------------------------
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2003.08.02 | Роман ShaRP

            Хто-небудь каже.

            1. Підтримую. Потрібно відокремити обговорення від, власне, каталогу.
            2. Потрібно(?) узгодити процедуру остаточного занесення сайтів до каталогу. Можливо, потрібна якась форма колективного ухвалення списку/структури з боку модераторів.
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2003.08.02 | Горицвіт

              Re: Хто-небудь каже.

              Роман ShaRP пише:
              > 2. Потрібно(?) узгодити процедуру остаточного занесення сайтів до каталогу. Можливо, потрібна якась форма колективного ухвалення списку/структури з боку модераторів.


              Варіанти (в порядку моїх преференцій):

              (1) більшістю
              (2) консенсусом
              (3) допустити альтернативи (викладаються одночасно, скажімо, два варіанти. Це цілком нормально, якщо обидва цікаві, а узгодити ніяк не вдається).
              (4) ...
    • 2003.07.21 | Technar

      Re: Каталог. RFC.

      НеДохтор пише:

      > Здається, вже колись була спроба почати. Напевно Технар пам'ятає.
      > Тоді хтось погодився (здається Бизов) його модерувати, потім справа заглохла, але можливо залишилось щось напрацьоване.

      Модерувати погодилися двоє - Горицвіт і Шарп. Фізично розділ відкритий і доступний на читання всім, на додання - модераторам. Можу і вас додати до списку модераторів, якщо є бажання.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".