МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Ільмі Умєров: Інтернет-конференція на сайті Майдан

11/01/2002 | Михайло Свистович
Майдан-Інформ

31 жовтня о 15-00 на Вільному Форумі сайту Майдан за адресою http://maidan.org.ua/go/free розпочалася Інтернет-конференція Заступника Голови Верховної Ради Автономної Республіки Крим, члена Президіуму Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умєрова.
Докладніше про пана Умерова можна дізнатися в Майдан-Дос`є http://maidan.org.ua/n/dos/1035968669.
Інтернет-конференція організована за сприяння Інтернет-проектів КримТау (http://crimeatau.org.ua) та Кримські Аспекти (http://aspects.crimeastar.net/)

Наливайко

Пане Умеров, чи є в середовищі кримських татар сепаратистські настрої стосовно України?
Якщо є, то чи пов'язується це зі ставленням саме до ЦІЄЇ влади?

Ильми Умеров

В кримськотатарському середовищі і його національного руху сепаратистські налаштованих груп нема. Меджліс кримськотатарського народу на протязі багатьох років займає про-державну позицію. Були й таки часи коли він був єдиною про українською політичною силою в Криму.

Наталья

Как вы считаете, повлияют ли недавние события в Москве с захватом заложников на межэтническую и общественно-политическую ситуацию в Крыму в связи с тем, что Меджлис крымскотатарского народа в своих заявлениях «выражает солидарность с героической борьбой чеченского народа за свою независимость и национальное возрождение»?

Ильми Умеров

В Украине предпосылок для возникновения подобной ситуации нет. И на межэтническую и общественно-политическую ситуацию в Крыму события в Москве не повлияют. Но восьмилетняя война в Чечне должна быть уроком и отрицательным примером для Украины.

Радикал

Однако сразу же Спикер Борис Дейч высказался примерно так: "Для Крыма это "тревожный звонок". Ваш комментарий?

Ильми Умеров

Я хорошо знаю Бориса Дейча и думаю, что он имел в виду что люди должны задуматься над такими явлениями и причинами их побуждающими.

Serge

Міжетнічні стосунки стають заручником. Пане Умеров, як Ви вважаєте, чому останнім часом так гостро ставляться всі питання, що стосуються міжетнічних стосунків в Україні? Я маю на увазі перш за все постанову ВР Криму щодо російської мови, яка була санкціонована Медведчуком. Як на Вашу думку, чи не є це ознакою того, що міжетнічні стосунки стають заручником якихось хвилинних політичних інтересів певних привладних угруповань? Чи не збираєтесь Ви про це говорити завтра з паном Кучмою у Криму?

Ильми Умеров

З Кучмою ми говорити про це не збираємось. Але 7 кримськотатарських депутатів свою позицію висловили чітко, виступивши проти звернення стосовно надання російської мові статусу державної.
Міжетнічної напруги в Криму немає, а надання статусу державної мови російської є політичною спекуляцією окремих політиків і політичних сил, які бажають набрати більше дивідендів перед президентськими виборами.

Адвокат

Пане Умеров!

У попередньому питанні згадка була про пана Медвед-чука. Зокрема, про те, що саме він був ініціятором ухвали, що її прийняла ВР АРК.

Тож питання: Чи маєте Ви не спростовні докази того, що пан Медвед-чук, дійсно,-- користав си з свого службового становища аби в черговий раз збаламутити ВР АРК до провокативних дій?

Ильми Умеров

Я його за руку не піймав :)

Адвокат

Дуже шкода!!! Хоча, хлоп він пруткий.

Я питав це до того, що медвед-чуківня, як відверто про- моськальське огрупування, може доволі легко си вдати до повторення анти- татарської істерії у Криму "па матівам тєракта в Масквє",-- тож пильнуйте!

Ильми Умеров

Дякую. Радий був познайомитись :)

Shooter

Чи розглядають в кримськотатарському середовищі ймовірне проголошення незалежної кримсько-татарської держави (Криму)?

Ильми Умеров

Ні. Меджліс кримськотатарського народу послідовно виступає за змінення незрозумілого територіального статусу Автономної Республіки Крим на статус кримськотатарської національно-територіальної автономії в складі України.

Адвокат

Пане Умеров!

Я розумію, що моя пропозиція є дещо провокативною, але. Чи не варто було би Меджлісу кримськотатарського народу си звернути до ВРади України із пропозицією створити національно-територіальну автономію кримських татар у складі АРК?

Ильми Умеров

Наші вимоги стосуються всього Криму включаючи Севастополь (Ак-Яр).

Адвокат

Про те мені відомо. Ваші вимоги я підтримую.

А от неонсенс під назвою АРК,-- ні. Тож і питав сь: чи не почати його ламати у такий спосіб?

Успіхів Вам!

Ильми Умеров

Дякую.

DevRand

Статус автономії Криму, чи вигідний він кримським татарам, як ви вважаєте?

Як ви ставитесь до сьогоднішньої пропозиції товариства "Просвіта" і спілки письменників України скасувати статус автономії Криму (в зв’язку, я так зрозумів, з рішенням кримського парламенту щодо надання російській мові статусу другої державної)

Ильми Умеров

Сьогоднішній статус Автономії не вигідний для кримських татар. За своєю суттю це є автономія росіян в складі України.
Більш плідним було б не скасовувати автономію, а змінити її статус на користь кримських татар шляхом внесення змін до Конституції України та інші нормативні акти.

Илья

Уважаемый Ильми!
Как Вы думаете, через какое время станет возможными реально говорить о Крымско-татарской автономии?

Ильми Умеров

Говорить нужно уже сейчас. При этом под крымскотатарской автономией я понимаю право на самоопределение крымскотатарского народа при соблюдении прав других национальностей, проживающих в Крыму.

Илья

Говорить можно, но необходимы определенные условия, что бы это случилось.
Как вы думаете, что сейчас мешает или тормозит процесс?
И что должно произойти, что бы крымско-татарская автономия стала реальностью?

Ильми Умеров

Понимание и добрая воля государства ( президента и большинства в Верховной Раде).

Илья

Мнение других национальностей. А что нужно пообещать русским, чтобы они захотели жить в такой автономии?

Ильми Умеров

Привелегий обещать не буду :)

Кусай

У зв’язку з чим Вас тривалий час сприймали як радикального кримськотатарського політика. І що змінилося в Ваших поглядах (якщо змінилося звичайно)?

Ильми Умеров

Я не вважав і не вважаю себе радикалом в тому сенсі як розуміє його обиватель. Просто мої дії на мій погляд завжди були адекватною реакцією на дії або бездіяльність влади. Наприклад, коли нас не прописували і не оформлювали будинки, які були придбані за власний кошт - ми організовували пікети та мітинги, коли громили наметові табори - ми громили будинок Верховної Ради Криму. І це було адекватно.

Я не змінився. На краще змінилася ситуація і взаємовідношення кримської влади з кримськотатарським національним рухом.

Радикал

Как Вы относитесь к факту задержания Закаева в Копенгагене?

Ильми Умеров

К факту задержания Закаева отношусь отрицательно. Считаю, что большинство стран Европы неоправдано занимает индеферентную позицию, тогда как чеченский народ продолжает подвергаться геноциду.

Serge

Щодо Закону про вибори в АРК? Щодо Закону про вибори в АРК, яка позиція Ваша та кримських татар?

Ильми Умеров

Для кримських татар потрібне гарантоване представництво.

Илья

А для Греков? А для Греков, которые появились в Крыму раньше татар, тоже необходима квота в парламенте? Или для скифов?

Ильми Умеров

Пусть скифы скажут о себе и мы готовы рассмотреть возможность предоставления им одного места в нашей квоте. Мы скифов считаем своими родственниками, а родственнику как откажешь...:)

Илья

Нарушение демократии. На мой взгляд: квота в парламенте - это прямое нарушение основ демократии. Или Вы придерживаетесь других принципов.

Ильми Умеров

Попробуйте предложить другие механизмы гарантированного представительства крымскотатарского народа. А принципов я придерживаюсь действительно других.

Илья

Ваши принципы в дпух словах. Если нетрудно, сформулируйте пожалуста кратко Ваши принципы.

Ильми Умеров

Честность, порядочность и последовательность.

Радикал

Говорят, что в Крыму есть (или были) лагеря по подготовке чеченских боевиков. Так ли это?

Ильми Умеров

Я был бы очень признателен если бы те кто об этом говорит показали бы хотя бы один лагерь. Я таких не знаю.

Maga

По поводу антимусульманской политики? Российские силовики сказали, что будут хоронить чеченских Шахидов в свинной шкуре. Это не даст им попасть в Рай. Что Вы думаете по этому поводу?

Ильми Умеров

На глупые заявления можно и не реагировать. И вообще не им решать кому попадать в рай.

Леонід

Статус Меджлісу? Було багато думок стосовно статусу Меджлісу кримськотатарського народу. Поділяючи переважну більшість з того, що робить Меджліс, хочу однак спитати: Чи не відбувається підміна органів місцевого самоврядування? Чи не створюються Меджлісом паралельні органи влади на селищному та районому рівні.

Не сприймати запитання як закид чи звинувачення - очевидно існує необхідність розібратися.
Успіхів Вам

Ильми Умеров

Ні, ніякої підміни не відбувається, тому що місцеві меджліси є представницькими органами кримськотатарського народу. І при нормальних стосунках влада-меджліс вони приносять велику користь будуючи міст між органами самоврядування і кримськими татарами.

Пані

Татари та підприємництво. Останніми роками в Криму я помічаю більшу присутність татар у малому бізнесі, в сфері послуг, особливо в степовому Криму та на північно-східному узбережжі, що мене особисто дуже втішає.

Чи такий поступ зустрічає підтримку або перешкоди з боку кримської влади?

Чим пояснюється більше поширення таких бізнесів саме в цих частинах Криму і чому їх візуально менше на південному узбережжі?

Дякую.

Ильми Умеров

Нам одночасно приходиться займатися поверненням, облаштуванням та розвитком. Інше населення, яке проживає в Криму напроти має дуже міцни "тили". Особливої підтримки з боку влади ми не зустрічаємо, але я не можу сказати що є якісь серйозні перешкоди. Для ведення крупного бізнесу у кримських татар не хватає грошей.

Serge

Найкращий ресторан в Ялті - татарський. Національна кухня - просто супер і відносно не дорого (утрьох витратили 90 грн).

Ильми Умеров

Приїжайте ще!

Леонід

Чи є у Вас дані перепису населення по Криму? зокрема чисельність кримських татар, інших етнічних груп Криму.
Яка динаміка репатріації за останній рік/два?

Ильми Умеров

На сьогодні офіційно і підтверджено переписом в Крим повернулося 260 тис. кримських татар. Вірмен, болгар, греків і німців - загалом 10 тис., але тих хто був депортовані і їх нащадків - 1 тис.
Динаміка репатріації за останні роки дуже низька.

Loki

Яке Ваше ставлення до нинішнього уряду Криму? Чи прогнозує Ви скору зміну цього уряду? Чи наступний уряд може бути кращим для Кримських Татар?

Ильми Умеров

Ми не бажаємо зміни Уряду і в цьому напрямку "працювати" не будемо.

Илья

Уважаемый Ильми Умеров!
Я с уважением отношусь к требованиям крымских татар по поводу возвращения отнятой коммунистами собственнрости (земли, домов и т.д.)
Но ведь за годы Советской власти пострадали не только татары. Миллионы русских, украинцев и представителей других национальностей были ограблены. Что же будет если все начнут требовать возврата экспропреированного имущества.
Лично у меня, три прадеда были объявлены "кулаками" и сосланы за урал.

Ильми Умеров

Учитывая сложившуюся социально-экономическую ситуацию в Украине Меджлис крымскотатарского народа не ставит вопрос о реституции имущества отнятого при депортации.

Илья

Но ведь вы требуете землю и государственную поддержку из бюджета, почему только для татар?

Ильми Умеров

Хотя бы потому, что другие депортированные имели возможность возвращаться еще в годы существования СССР, а нам пришлось более 50 лет бороться. А наше возвращение началось лишь в конце 80-х.

Илья

Я имел ввиду, что требования выдвигаемые татарами может выдвинуть практически любой гражданин СССР. Просто у татар есть сильная сплоченная организация, а у русских, украинцев ее нет. А та помощь которую они получают от государства, это не справедливое возмещение потерь, а лишь заигрывание власти с вполне реальной национальной силой.

Ильми Умеров

Мы тоже не считаем это справедливым возмещением, но стараемся с пониманием подходить к социально-экономическому положению Украины.

Илья

Уважаемый Ильми!
Как вы думаете почему требования крымских-татар адресованные существующей Власти и являющиеся по своей сути политическими, часто воспринимаются как попытки разжигания межнационального конфликта.

Ильми Умеров

На самом деле органами власти они так не воспринимаются, а преподносятся как действия разжигающие межнациональную рознь Русской общиной Крыма и коммунистами.

Илья

Что же делать? Понятно, что нагнетание напряженности никому не надо (или почти никому). Что же по Вашему необходимо предпринять для того, чтобы русские смогли проникнуться вашими идеями и возможно выступить одним фронтом перед государственной машиной?

Ильми Умеров

Государством многие годы создавался образ "злого татарина" и нам совместно придется с этим стереотипом бороться. Если среди некрымскотатарской части населения есть люди разделяющие такую точку зрения, путь приходят.

Илья

Образ "доброго татарина". Думаю когда вместо "злого" появится образ "доброго татарина", тогда можно будет реально говорить от татарской автономии. При этом мнение власти уже не будет играть решающую роль.

Ильми Умеров

Спасибо, согласен.

DevRand

Завтра Кучма буде у Сімферополі Проводити засідання Ради представників кримськотатарського народу при Президентові України.

з цього приводу є 2 питання:
1. Наскільки часто Кучма особисто проводить такі засідання, якщо не дуже часто, то як Ви вважаєте, з чим пов’язано його приїзд?

2. Якщо Ви вважаєте доцільним, дайте відповідь наскільки ефективним є
такий інститут, як Рада представників, для кримських татар?

Ильми Умеров

1. Якщо я не помиляюсь це шосте засідання (остане було в минулому році) яке він проводить особисто, наприклад, в минулому році було три зустрічі.
2. Більшість доручень за результатами зустріч залишились невиконаними. Рада представників кримськотатарського народу при Президентові України - є можливо єдиною формою признання представницького органу кримськотатарського народу - Меджлісу.

Алим

Крымскотатарские политические организации. Ильми-агъа, на Аспектах 28 октября задали вопрос ,который звучит так:

"как оценивается деятельность Меджлиса, Адалета, НДКТ и других организаций, которые по даное время действуют вне рамок правового поля Украины (не имеют регистрации)?"

пользуясь возможностью, хотел бы получить Ваш ответ на него.

Ильми Умеров

Я не могу ставить в один ряд и оценивать деятельность общественных организаций, политических движений в один ряд с представительным органом крымскотатарского народа - Меджлисом. А официальная регистрация в данном случае для меня значения не имеет.

Майдан-Інформ

Чому, на Ваш погляд, Крим залишається один на один з проблемою російської експансії в інформаційному просторі? Чому не реагує офіційний Київ та чому так пасивно відносяться інші регіони України?

Ильми Умеров

Росіяни ведуть себе в нашому інформаційному просторі настільки нахабно, наскільки ми (українська держава) їм дозволяємо.

Майдан-Інформ

А наскільки київська преса повно висвітлює події в Криму? Чи є в цьому напрямі якісь зрушення?

Ильми Умеров

На мій погляд Київська преса висвітлює адекватно, хоча по кримськотатарської темі недостатньо.

Freeman

Ви не відповіли на питання про діяльність політизованих організацій кримських татар, зокрема, Адалету та ОКНД

Ильми Умеров

Я не почуваю їх вплив на національний рух.

Россиянин

Неужели татары в Крыму не хотят иметь такой же уровень как Татарстан в России?:-)

Ильми Умеров

Зато в Украине нет "Чечни".

Радикал

Пойдете ли вы отмечать 7 ноября на площадь (по должности)?

Ильми Умеров

На подобные мероприятия я "по должности" не хожу.

Россиянин

О каком геноциде чеченцев Вы говорите, если перепись выявила в Чечне значительный прирост населения по сравнению с 1990 годом (и это при оттоке из Чечни значительной части и русских, и чеченцев?:-)

Ильми Умеров

10% чеченцев физически уничтожено - это есть настоящий геноцид. А результаты переписи особенно в такой ситуации фальсифицировать совсем не трудно.

Илья
Геноцид еще и русских. Но ведь в этой войне гибнут и русские и другие национальности. Так что нельзя говорить, что геноцид направлен против чеченцев. Сколько российских солдат пали на поле боя? Кстати от пуль именно тех "мирных" чеченцев.

Ильми Умеров

Поле боя" - в данном случае территория Чечни, а русские солдаты пришли воевать и убивать...

Россиянин

Ввиду Вашей лояльности киевскому режиму.. ..и встроенности в структуру власти Вас вполне можно сравнить с Кадыровым и прочими чеченскими чиновниками.
Есть ли в Крыму подрастающие Басаевы, а также ваххабиты?

Ильми Умеров

Меня нельзя сравнивать с Кадыровым также как нельзя сравнивать Украину и Россию. Про ваххабитов я не знаю, но есть небольшая группа запутавшихся людей.

Ильми Умеров

Дякую всім за запитання. Було дуже приємно працювати.
Ільмі Умєров

Майдан-Інформ

На жаль, Інтернет-конференція з п. Умєровим закінчується. Нам було дуже приємно спілкуватися. Запрошуємо Вас, п.Умєров, заходити на Майдан.
Окремо адмін-група дякує партнерам з КримТау та Кримських Аспектів. Без вас ця подія не змогла б відбутися!

Повідомляємо, що з сьогоднішнього дня на Майдані працює новий форум "Крим", де будуть обговорюватися всі підняті на інтерент-конференції теми.

Щиро дякуємо пане Умєров! Хай щастить!

Відповіді

 • 2002.11.04 | Габелок

  чемність

  Пан Умеров, відповідав українською. Чому б мені не вивчити кримсько-татарську?

  Я розмовляв з багатьма коріними кримчанами. До війни у Криму досить часто було зустріти людей, які знали три мови. Здається це й є цивілізованістю.
 • 2002.11.04 | line305b

  Transcript of Mr. Umerov's Conference in English

  Internet-Conference of member of the Presidium of the Mejlis of the Crimean Tatar People, Deputy Speaker of the Crimean Parliament Ilmi Umerov, October 31, 2002

  Translated into English by Alim Memetov and Kemal Seitveliev

  -------------------------------------------------------------------

  Nalivayko:

  Mr.Umerov, are there among Crimean Tatars separatist intentions toward Ukraine? If yes, then are they caused by the attitude of the current Ukrainian government towards Crimean Tatars?  Ilmi Umerov:

  There are no separatist groups in the Crimean Tatar community and its national movement. The Mejlis of the Crimean Tatar people has always maintained a pro-Ukrainian and pro-state position. There were times when it [the Mejlis] was the only pro-Ukrainian political force in Crimea.

  -------------------------------------------------------------------

  Natalya:

  Will recent hostage crisis in Moscow have an impact on the inter-ethnic and socio-political situation in Crimea, especially if we take into account that the Mejlis of the Crimean Tatar people in its statements “expresses its solidarity with the heroic struggle of the Chechen people for its independence and national revival”?  Ilmi Umerov:
  There are no prerequisites in Crimea for such situation to arise. Moscow events will not have an impact on inter-ethnic and socio-political situation in Crimea. But the eight-year long war in Chechnya must be taken as lesson and negative example in Ukraine.

  -------------------------------------------------------------------

  Radical:
  However, Speaker [of the Crimean Parliament] Boris Deych said that “emergency bells are ringing for Crimea” in the Moscow situation Your comments?  Ilmi Umerov

  I know Boris Deych well, and I think that he [only] meant that people should take such events [as an opportunity] to think on their causes.

  -------------------------------------------------------------------

  Serge:

  About whether inter-ethnic relations become hostage…

  Mr.Umerov, why do you think all issues on inter-ethnic relations in Ukraine have been so sharply discussed lately? First of all, I refere to the proposition of the Crimean Parliament on Russian language, which was sanctioned by Medvedchuk (Head of Presidential Administration of Ukraine – note of Crimean Aspects). In your opinion, does it symbolize that inter-ethnic relations become hostage to some short-term political interests of certain groups? Will you discuss this with Leonid Kuchma (the President of Ukraine - note of Crimean Aspects) tomorrow in Crimea?  Ilmi Umerov:

  We are not going to discuss this with Kuchma. But seven Crimean Tatar deputies have expressed their position clearly, voting against the proposition to give the Russian language the status of second official (earlier this month the Crimean Parliament send a proposal to the Ukrainian Parliament to give the Russian language the status of the second state language alongside with the Ukrainian language. Only seven deputies – all Crimean Tatars in the Crimean Parliament – voted against the proposal and the chairman of the Crimean Tatar faction in the Parliament – Ilmi Umerov – made a statement demanding the protection of the Ukrainian as the only state language in Crimea – note of Crimean Aspects)

  There are no inter-ethnic tensions in Crimea, and giving the official status to the Russian language is political speculation of certain politicians and political groups, which want to score more points before Presidential elections.

  -------------------------------------------------------------------

  Advocat:

  Mr.Umerov!

  Previous question, mentioned Medvedchuk. In particular, that he was the initiator of the appeal (about Russian language – note of Crimean Aspects) adopted by the Parliament of Crimea. Question: Do you have irrefutable arguments that Medvedchuk really used his official position to stir up the Crimean Parliament for provocative actions?  Ilmi Umerov:

  I did not catch his hand there : )

  -------------------------------------------------------------------

  Advocat:

  What a pity!!! But he’s very sneaky!

  I asked this because Medvedchuk and those with him are openly Moscow-oriented group, can easily lead to anti-Tatar hysteria rising in Crimea again, “after terrorist attack in Moscow”, - so be careful!  Ilmi Umerov:

  Thanks.

  -------------------------------------------------------------------

  Shooter:

  Are there discussions in the Crimean Tatar community on the possible declaration of independent Crimean Tatar state (in Crimea)?  Ilmi Umerov:

  No. The Mejlis of the Crimean Tatar people demands that the obscure status of the of Crimea as territorial autonomy was changed to become Crimean Tatar national-territorial autonomy within Ukraine.

  -------------------------------------------------------------------

  Advocat:

  Mr. Umerov!

  I understand that my proposition is quite provocative, but wouldn’t it be better for the Mejlis of the Crimean Tatar people to propose to the Parliament of Ukraine to create a national-territorial autonomy for Crimean Tatars within the Autonomous Republic of Crimea.(the ARC)  Ilmi Umerov:

  Our demands (for national-territorial autonomous republic – note of Crimean Aspects) apply to whole Crimea, including Sevastopol (Aq-Yar)

  -------------------------------------------------------------------

  Advocat:

  I know about this. I support your demands.

  But not the nonsense called the ARC. That’s why I asked why not to destroy it this way?

  I wish you success!  Ilmi Umerov:

  Thanks.

  -------------------------------------------------------------------

  DevRand:

  About Crimea’s autonomous status.

  Is Crimea’s autonomous status favorable for Crimean Tatars, in your opinion?

  What is your attitude towards today’s proposition of Prosvita Association and Union of Ukrainian Writers to abolish autonomous status of Crimea (as I understand, in connection with the proposal of the Crimean Parliament to give the status of second official to the Russian language)?  Ilmi Umerov:

  Present status of the Autonomy is not favorable for Crimean Tatars. It is essentially an autonomy of Russians within Ukraine.

  It would be better not to abolish the autonomy altogether, but to change its status in favor of Crimean Tatars by introducing changes in the Constitution of Ukraine and other legal acts.

  -------------------------------------------------------------------

  Ilya:

  Dear Ilmi! What do you think, how soon it will be possible to start talking about the Crimean Tatar autonomy?  Ilmi Umerov:

  We must start to talk about it now. I understand the Crimean Tatar autonomy as the realization of the right of the Crimean Tatar people for self-determination, with the rights of other nationalities of Crimea protected.

  -------------------------------------------------------------------

  Ilya:

  We can talk about the Crimean Tatar autonomy, but certain conditions are needed for this to happen. What, in your opinion, hinders the process? And what must happen for Crimean Tatar autonomy to become a reality?  Ilmi Umerov:

  Understanding and goodwill of the State (of the President of Ukraine and majority of the Ukrainian Parliament)

  -------------------------------------------------------------------

  Ilya:

  The opinion of other nationalities? What must be promised to the Russians so that they want to live in such Autonomy?  Ilmi Umerov:

  I won’t promise any privileges : )

  -------------------------------------------------------------------

  Kusay:

  Why you were considered the most radical Crimean Tatar politician for a long time? What changed in your opinions (if changed)?  Ilmi Umerov:

  I did not consider myself radical, in the sense this word is understood by the people on the street. Simply, my activities were always adequate to the activity or inactivity of the government. Specifically, when they [the government of Crimea] did not want to give us propiska (registration by the local administration required for employment and property ownership – note of Crimean Aspects) and did not want to legalize houses bought for our own money – we organized protest rallies and pickets; when they smashed up our tent camps – we destroyed the building of the Crimean Supreme Council. And this was adequate.

  I did not change (my views on that). (But) the situation has changed, and (changed) the relations of the Crimean authorities with the Crimean Tatar national movement.

  -------------------------------------------------------------------

  Radical:

  What is your opinion about detention of Zakaev in Copenhagen?  Ilmi Umerov:

  I have negative opinion about the detention of Zakayev. I think that majority of European countries maintains the position of unjustified indifference, while the Chechen nation is subjected to genocide.

  -------------------------------------------------------------------

  Serge:

  What is your position and position of Crimean Tatars toward the Electoral Law of the ARC?  Ilmi Umerov:

  We need guaranteed representation of Crimean Tatars

  -------------------------------------------------------------------

  Ilya:

  What about the Greeks? Greeks appeared in Crimea before Tatars. Do they as well need quota in the Parliament? Or for Scythians?  Ilmi Umerov:

  If Scythians show up and demand a seat in the Parliament, we are ready to discuss the possibility of giving them one place in our seat quota. We consider Scythians as our relatives, and you can’t refuse a seat to your relative : )

  -------------------------------------------------------------------

  Ilya:

  About the violation of democracy: In my opinion, quota in parliament (for Crimean Tatars – note of Crimean Aspects) is a direct violation of democracy. Or your principles are different?  Ilmi Umerov:

  Try to propose other mechanisms of the guarantied representation for the Crimean Tatar people. And my principles actually are different.

  -------------------------------------------------------------------

  Ilya:

  What are your principles. If possible, could you please formulate your principles in a couple of words?  Ilmi Umerov:

  Honesty, integrity and consistency.

  -------------------------------------------------------------------

  Radical:

  They say there are (or were) training camps for Chechen fighters in Crimea. Is that true?  Ilmi Umerov:

  I would be grateful if those who keep saying this would show me even one such camp. I am not aware of such camps.

  -------------------------------------------------------------------

  Maga:

  On anti-Muslim policy: The Russian Security Service announced that they will bury Chechen Shahids in pigskin to deny them entry to Heaven. What do you think about this?  Ilmi Umerov:

  We can simply dismiss stupid statements. And it is not up to them to decide who goes to Heaven.

  -------------------------------------------------------------------

  Leonid:

  On the status of Mejlis: There were many talks concerning the status of Mejlis of the Crimean Tatar people. Supporting the most of Mejlis activities, I wanted, however, to ask: is there competition between Mejlis and local administrations in Crimea? Does Mejlis create parallel government bodies on the regional and district levels?

  Do not consider this question as an accusation – there is the need to sort things out.

  I wish you success.  Ilmi Umerov:

  No, there is no competition, because local Mejlis branches are representative organs of the Crimean Tatar people. Good relations between the local government and Mejlis are of great advantage, because Mejlis builds bridge between the local government and Crimean Tatars.

  -------------------------------------------------------------------

  Pani:

  Tatars and entrepreneurship: Recently I was pleased to notice the growing presence of Crimean Tatars in small business, in services, especially in Steppe regions and South-eastern coast. Does the Crimean government supports such activities or put obstacles? How can you explain appearance of such businesses in these particular regions of Crimea, and why there are only a few of them on the Southern coast (of Crimea)? Thanks.  Ilmi Umerov:

  Crimean Tatars have to work on repatriation, resettlement and development – all at the same time. The rest of the Crimean population, however, is in a much stronger position. We do not feel special support from authorities, but I cannot say that they did anything specific to discourage our entrepreneurs. The Crimean Tatar entrepreneurship is held back, however, by the lack of money.

  -------------------------------------------------------------------

  Serge:

  The best restaurant in Yalta is Tatar. The national cuisine is superb, and it was relatively cheap (for three of us we spent 90 hryvni) (about $18 – note of Crimean Aspects)  Ilmi Umerov:

  Do come again!

  -------------------------------------------------------------------

  Leonid:

  Do you have results of the (recent state) census conducted in Crimea? In particular, what is the number of Crimean Tatars, other ethnic groups in Crimea. What have been the repatriation dynamics for last two years?  Ilmi Umerov:

  As of today, it is official and confirmed by the census that 260 thousand Crimean Tatars have returned to Crimea. Armenians, Bulgarians, Greeks and Germans – altogether 10 thousand, but those who were themselves deported and their descendants – 1 thousand people.

  The repatriation in recent years was extremely slow.

  -------------------------------------------------------------------

  Loki:

  What is your attitude toward present government of Crimea? Would you hazard a forecast about the possible change of this government soon? Do you think the next government would be more favorable to Crimean Tatars?  Ilmi Umerov:

  We don’t want this government to be changed, and we will not “work” in this direction.

  -------------------------------------------------------------------

  Ilya:

  Dear Ilmi Umerov! I respect the demands of Crimean Tatars on restitution of the property confiscated by Communists (land, houses etc.) But there were not only Crimean Tatars who suffered during the years of Soviet regime. Millions of Russians, Ukrainians and of other nationalities were robbed. What if everybody will demand their expropriated property?
  Three my grand-grandfathers were declared Kulaks and banished to Ural.  Ilmi Umerov:

  Taking into account the present socio-economic condition in Ukraine, Mejlis of the Crimean Tatar people does not bring up the question of restitution of property, which was confiscated during the deportation.

  -------------------------------------------------------------------

  Ilya:

  But if you demand lands and state aid from the budget, why only for Tatars?  Ilmi Umerov:

  This is because other deportees have had an opportunity to return to Crimea in times of the USSR, while we had to struggle for that for more than 50 years. And our repatriation began only in late 1980-ies.

  -------------------------------------------------------------------

  Ilya:

  I meant that any citizen of the former USSR could legitimately demand the same treatment as Tatars. But [Tatars have an advantage] because they have strong, solid organization, and Russians and Ukrainians do not. Therefore the aid [that Tatars] receive from the state is not a fair reimbursement of their losses but because as a consolidated national force they have more power over the government decisions [than other groups, which is unfair].  Ilmi Umerov:

  We also do not consider this as fair reimbursement, but we try to approach with understanding the socio-economic situation in Ukraine.

  -------------------------------------------------------------------

  Ilya:

  Dear Ilmi!

  Why demands of Crimean Tatars from the government, which are essentially political in their nature, are often perceived as an attempt to create inter-ethnic conflict?  Ilmi Umerov:

  In reality, the government does not consider them as such, but the "Russian Community of Crimea" organization and Communists present them as attempts to create inter-ethnic tension.

  -------------------------------------------------------------------

  Ilya:  What to do then? It is clear, that nobody (or almost nobody) wants tensions to increase. What, in your opinion, must be done so that Russians could understand your ideas and perhaps would stand with you against the state machine?  Ilmi Umerov:

  The state has for many years created the image of an “evil Tatar” and we will have to struggle together against such stereotypes. If among the non-Crimean Tatar part of population there are people who support this idea – they can come any time to us.

  -------------------------------------------------------------------

  Ilya:

  The image of “evil Tatar”: I think when instead of “evil” there will emerge the image of a “kind Tatar”, then it will be possible to talk about Tatar autonomy. And then the opinion of the government will not play the key role.  Ilmi Umerov:

  Thanks, I agree.

  -------------------------------------------------------------------

  DevRand:

  Tomorrow Kuchma will be in Simferopol, to hold the session of the Presidential Council of representatives of the Crimean Tatar people.

  Related to this, two questions:

  How often does Kuchma personally conducts such sessions, and if not very often then what is, in your opinion, the reason of his present visit?
  How effective is such institution as the Council of representatives, for Crimean Tatars?


  Ilmi Umerov:

  If I remember right, this is the sixth session (the latest one took place last year), which he conducted personally. For example, last year there were three such meetings.
  The majority of decisions that were made during such sessions were never fulfilled.
  The Presidential Council of representatives of Crimean Tatar people is perhaps the only of recognition of the representative body of the Crimean Tatar people – Mejlis.

  -------------------------------------------------------------------

  Alim:

  Crimean Tatar political organizations: Ilmi-aga, following question has been asked at the Crimean Aspects website on October 28:

  “How the activities of Mejlis, Adalet, NDKT and other [Crimean Tatar] organizations, which still are not registered, can be evaluated?”

  Using this opportunity, I would like to know your opinion about this question.  Ilmi Umerov:

  I cannot place on equal footing, and evaluate the activities of public organizations, and political movements with the representative body of the Crimean Tatar people –Mejlis. And whether there is official registration, in this case for me does not matter.

  -------------------------------------------------------------------

  Maidan-Inform:

  Why, in your opinion, Crimea remains face to face with the problem of Russian expansion in information space? Why the official Kyiv does not react, and why other regions of Ukraine are so passive?


  Ilmi Umerov:

  In our information space, Russians behave as impudent as we (the Ukrainian state) allow them to.

  -------------------------------------------------------------------

  Maidan-Inform:

  How well does the Kyiv press cover events in Crimea? Are there some improvements?

  Ilmi Umerov:

  In my opinion the coverage of Crimean events in the Kyiv press is adequate, although the coverage of the Crimean Tatar issues is not entirely satisfactory.

  -------------------------------------------------------------------

  Freeman:

  You did not answer to the question on activities of political organizations of Crimean Tatars, particularly, Adalet and OKND.


  Ilmi Umerov:

  I don’t feel their impact on the [Crimean Tatar] national movement.

  -------------------------------------------------------------------

  Russian:

  Is it possible that Tatars in Crimea do not want the same level [of autonomy] as Tatarstan [has] in Russia? : )  Ilmi Umerov:

  But there is no Chechnya in Ukraine

  -------------------------------------------------------------------

  Radical:

  Will you go to the square on November 7 (due to your official position)


  Ilmi Umerov:

  My official position does not require me to go to such events

  -------------------------------------------------------------------

  Russian:

  On what genocide of Chechens you talk if [the Russian] census demonstrated significant increase in the Chechen population compared to 1990 (despite the flight of many Russians and Chechens [from the Republic]?) : )  Ilmi Umerov:

  10% Chechens have been physically annihilated – this is a true genocide. Results of the census are quite easy to forge in such [present Chechen] conditions.

  -------------------------------------------------------------------

  Ilya:

  Genocide of Russians too: Russians and other nations die in this war as well. So it is not possible to say that this is genocide directed against of the Chechens [only]. How many Russian soldiers were killed on the battlefield – by the way, from the bullets of those “peaceful” Chechens  Ilmi Umerov:

  “Battlefield” – in this case it is the territory of Chechnya, and Russian soldiers came to fight and kill…

  -------------------------------------------------------------------

  Russian:

  Because of your loyalty to the Kyiv regime… and because you are [in your current position] part of the government structure, it is quite possible to compare you to Kadyrov (an ethnic Chechen appointed by Putin to the position of Governor of Chechnya – note of Crimean Aspects) and other Chechen officials. Are there in Crimean growing Basaevs, as well as Wahhabits?  Ilmi Umerov:

  You can’t compare me to Kadyrov, and Ukraine to Russia. I don’t know much about Wahhabits, but there is a small group of confused people [in Crimea].

  -------------------------------------------------------------------

  Nalivayko:

  By the way, I would like to wish the leaders who will give press-conferences at Maidan, to have at least half the respect, time (and, as I see it, self-control) which Mr. Umerov demonstrated here today.
  Thank you. I wish happiness to you and the Tatar people.

  -------------------------------------------------------------------

  Maidan-Inform:

  Unfortunately, the Internet-conference with Mr.Umerov came to an end. It was a pleasure to talk to you. We invite you, Mr. Umerov, to come to Maidan frequently. The administration group of Maidan thanks partners from CrimeaTau and Crimean Aspects internet information projects. Without you this could not happen. We inform you that from now on, the new “Crimea” forum has been opened on Maidan, where all the issues raised at this Internet-conference, will be discussed.

  Thank you, Mr. Umerov. Our best wishes!

  -------------------------------------------------------------------

  Pani:
  As for me, this was the best press-conference with the leader from those I have read on Maidan so far.
 • 2002.11.05 | Михайло Свистович

  Re: Наталя Беліцер: "Ільмі Умеров – “штрихи до портрету”"

  Ільмі Умеров – “штрихи до портрету”
  (Додаток до Інтернет-конференціїї на Майдані, 31 жовтня 2002 року)

  Сподіваюся, що усі зацікавлені мали змогу отримати досить чіткі уявлення щодо особистості п. Ільмі Умерова, одного з провідних лідерів кримськотатарського народу, також ознайомитися з його політичними поглядами і переконанями. Проте, хотілося б додати дещо з власних вражень і таким чином доповнити інформацію, доступну з інших джерел.

  Зокрема, згадуються перші роки репатріації, коли побачила на власні очі копію циркуляру Кримського обкому партії. Це була детально розписана інструкція, як саме треба вести ідеологічну боротьбу з лідерами кримськотатарського руху. Стосовно Ільмі Умерова було сказано, що необхідно заперечувати будь-які політичні мотиви його діяльності, і якнайширше розповсюджувати інформацію про те, що він є звичайним кримінальним злочинцем.

  Коли відбулося особисте знайомство, перше, що вразило – це поєднання харизми лідера з надзвичайною душевною теплотою, щирістю й природньою доброзичливістю. Протягом наступних років Ільмі довелося виступати в найрізноматнітніших життєвих ролях: і лікаря, який не міг працевлаштуватися за фахом; і віце-прем’єра кримського уряду, і знов фактично безробітного. Ільмі відомий і як один з “найкрутіших” опозиціонерів за часів нещодавнього панування “лідера Криму” Леоніда Грача, і як висококомпетентний державний діяч, що зараз обіймає посаду віце-спікера в новому складі ВР АРК. Так ось, можу засвідчити, що які б не відбувалися кар’єрні піднесення й падіння Ільмі, він завжди залишався самим собою, не переймався раптовими змінами свого статусу, ніколи не зрадив ані головної мети свого життя, ані своїх спільників і однодумців заради сьогоденного виграшу - на власну користь чи з якихось інших міркувань. Більше того, очевидно, що в найскладніших ситуаціях у цієї людини не було навіть найменшої спокуси “пожертвувати принципами”.

  Здається, такі риси характеру Ільмі Умерова якнайкраще описані рядками знаменитого вірша Редьярда Кіплінга (переклад Василя Стуса):
  Коли в юрбі шляхетності не губиш,
  А бувши з королями – простоти,
  Коли ні враг, ні друг, котрого любиш,
  Нічим тобі не можуть дорікти;
  Коли ти знаєш ціну щохвилини,
  Коли від неї геть усе береш,
  Тоді я певен: ти єси Людина
  І землю всю своєю назовеш.

  А ще хотілося б додати, що блакитноокий, русявий Ільмі за походженням належить до гірського кримськотатарського автохтонного субетносу (колись він зауважив, що в горах навіть фізично почуває себе найкраще, на відміну від перебування, наприклад, на морському узбережжі). Це – спеціально для тих, хто й досі вірить у розповсюджений стереотип щодо кримських татар, які начебто з’явилися в Криму тільки в ХІІІ-му столітті, тобто, під час “татаро-монгольської навали”, і є прямими нащадками саме тих войовничих азіатських племен і народів.

  І останнє: у Ільмі чудові діти і чарівна дружина. Мабуть, така надійна опора, такі міцні “тили” в повсякденному житті додають Ільмі сил, наснаги і витримки в усіх інших вимірах його діяльності. Хай щастить їм усім! А нам треба вже, нарешті, реально й дієво підтримати національне відродження кримськотатарського народу на рідній землі.
  Н.Б.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2002.11.06 | Мертві Бджоли Загудуть

   Брати кримські татари наш спільний ворог - москаль! (-)

  • 2002.11.06 | Фідель

   Re: Наталя Беліцер: "Ільмі Умеров – “штрихи до портрету”"


   > А ще хотілося б додати, що блакитноокий, русявий Ільмі за походженням належить до гірського кримськотатарського автохтонного субетносу (колись він зауважив, що в горах навіть фізично почуває себе найкраще, на відміну від перебування, наприклад, на морському узбережжі). Це – спеціально для тих, хто й досі вірить у розповсюджений стереотип щодо кримських татар, які начебто з’явилися в Криму тільки в ХІІІ-му столітті, тобто, під час “татаро-монгольської навали”, і є прямими нащадками саме тих войовничих азіатських племен і народів.
   >

   Не розумію, що пані Наталля мала на увазі, коли виділяла "блакитноокого, русявого Ільмі", але це звучить, принаймні для мене, трохи дивно. виходить, що Мустафа Джамільов, який рисами більше схожий саме на "прямого нащадка саме тих войовничих азіатських племен і народів" не є автохтоний кримський татарин. Можете пояснити?
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2002.11.06 | line305b

    Re: Наталя Беліцер: "Ільмі Умеров – “штрихи до портрету”"

    Фідель пише:
    >
    > Не розумію, що пані Наталля мала на увазі, коли виділяла "блакитноокого, русявого Ільмі", але це звучить, принаймні для мене, трохи дивно. виходить, що Мустафа Джамільов, який рисами більше схожий саме на "прямого нащадка саме тих войовничих азіатських племен і народів" не є автохтоний кримський татарин. Можете пояснити?

    Если правильно понимаю, блакитноокость и русявость Ильми - "явное доказательство автохтонности всех крымских татар", в то время как в некоторых (М. Джемилев), она (автохтонность) присутствует неявно, хотя все татары являются автохтонными.

    Кстати, Джемилев-то и есть самым что ни на есть автохтонным горцем - из Судака. Он так выглядит не из-за "азиатской крови", а по-моему после тюрем, хотя точно не скажу. Все остальные братья и сестры, а также родители - вполне того Европеоидного типа, который должен доказывать автохтонность...

    Плюс, конечно, автохтонность не отрицает "азиатскости" - тезис идет про то, что те кто пришли, ассимилировались в местные этносы (которые всегда были очень разные) и ассимилировали их в какой-то мере. Процессы этой взаимной ассимиляции были различной глубины - поэтому крымские татары вроде бы все имеют какие-то "азиатские" - в данном случае тюркские - вливания разной дозы (генетические и культурные) в местный генетическо-культурный пул - что в конечном итоге должно было привести, с одной стороны, к полной уникальности конечного продукта, а с другой - к генетико-культурной плюральности. Гомогенность крымскотатарской национальной идентичности базирующаяся на генетико-культурной плюральности тоже, по идее, должна являться одним из элементов автохтонности и неповторимости того же конечного продукта...

    Расистски немножко получилось однако... :) Ладно, подождем профессионального объяснения пани Наталии
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2002.11.06 | Natalya

     Re: Наталя Беліцер: "Ільмі Умеров – “штрихи до портрету”"

     Відповідь, що мала на увазі, дуже проста: намагалася привернути увагу до того, що вважати всіх кримських татар виключно "нащадками Чінгіз-хана" означає відтворення стереотипів, насаджуваних Російською і Радянською імперіями; таки стереотипи й міфологеми ще й зараз енергійно використовують з метою заперечити можливість надання кримським татарм статус корінного народу. (Згадуєте, під час інтернет-конференції Ільмі: "...греки, які з'явилися [в Криму]значно раніше"?) У цьому контексті, не існує найменших протирічь між відмінностями фенотипів, відповідно, п. Ільмі Умерова і п. Мустафи Джемілева, - цілком зрозуміло, що вони обидва належать до автохтонного, цілісного кримськотатарського етносу (народу, нації) який, проте, складається з кількох субетносів. ("Фіделя" прошу вважати ключовим словом частини Додатку, яка привернула його увагу, саме "субетнос"). Навпаки, ці відмінності повністю підтверджують складну й "багатокомпонентну" історію етногенезу кримських татар, яку фахівції вважають надзвичайно цікавою саме завдяки великій кількості як автохтонних, так і міграційних компонентів, що протягом всієї історії Криму були джерелом становлення й розвитку такої етно-культурної спільноти, якою є сучасний кримськотатарський народ. Субетноси виникали тому, що в різних географічних зонах Криму (гірських, степових, на узбережжі) були різні домінуючі впливи. Тих, кого зацікавить саме ця тема, прошу звертатися до першоджерел (хоча більшість доступних досліджень опубліковані англійською, є й чимало російською мовою). Я не є фахівцем в галузі етнології/етнографії, але читала ці дослідження з великим інтересом.
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2002.11.06 | Фідель

      Дякую. Пояснення зрозумілі.

      Сподіваюся, ви будете активно брати участь у цьому форумі. Оскільки проблема Крима, на мою думку, є є однією із ключових для майбутнього України.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2002.11.06 | Natalya

       Re: Дякую. Пояснення зрозумілі.

       Буду намагатися. Проблему Крима також вважаю ключовою.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua