МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Кримська Свiтлиця: Кучма на заседании Рады Представителей

11/16/2002 | Крымские Аспекты
Л. Кучма: "В Україні ніколи не буде поділу народів на своїх і чужих"

Тетяна УСПЕНСЬКА
Кримська Свiтлиця #45 за 08.11.2002


"Недоліків більше, ніж достатньо" і тому "розмова повинна бути гострою", - наголосив Леонід Кучма, відкриваючи виїзне засідання Ради представників кримськотатарського народу при Президенті України, що відбулось минулої п'ятниці у Верховній Раді АРК. Глава держави підкреслив, що при аналізі виконання його доручень стосовно вирішення проблем репатріантів у нього "особливого оптимізму немає". Він залишився незадоволеним звітом віце-прем'єра уряду України Володимира Семиноженка, адже Програма облаштування депортованих цього року не виконується і профінансована з Держбюджету всього на 43 відсотки.

Це підтвердив і голова Ради представників кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв. Він вважає за необхідне запровадити жорсткий контроль Адміністрацією Президента за виконанням понад 50 доручень Президента, щоб вони не залишались "галочками" на папері (так само, як і залишилось, до речі, доручення Президента стосовно підтримки "Кримської світлиці", - авт.). На жаль, підкреслив голова Меджлісу, на законодавчому рівні ще й досі не затверджений статус кримськотатарського народу через негативне ставлення до міжнародно визначеного поняття "корінний народ".

Цей аспект, як і питання про статус кримськотатарської мови, не розглядаються і в Криму під час підготовки до змін в "грачовській" Конституції АРК. Зрушення в кадровій політиці М. Джемілєв назвав недостатніми, хоча кримські татари відтепер і мають певне представництво в органах влади. Є прояви шовінізму при працевлаштуванні репатріантів в органи прокуратури, митницю, службу безпеки.

Залишається гострою земельна проблема: землю в меншому обсязі, ніж решта сільського населення, і гіршої якості одержали 18 відсотків кримських татар. Для того, щоб задовольнити їхні потреби, ще необхідно виділити 167 тисяч гектарів і додатково зарезервувати 100 тис. га для тих, хто ще має намір повернутися в Крим.

На думку народного депутата України Рефата Чубарова, деякі кримські місцеві органи влади упереджено ставляться до вирішення проблем репатріантів, відокремлюючи їх від нагальних. Важко просувається повернення топонімів населеним пунктам півострова. Спостерігається міжконфесійне протистояння, в тому числі навколо Свято- Успенського монастиря в Бахчисараї. Крім того, на тлі відсутності необхідних коштів для облаштування кримських татар важко знайти аргументи на користь непередбачених раніше витрат в сумі 9 млн. грн. для реконструкції сімферопольського цирку.

Натомість позитивну зміну настроїв у місцевих владних коридорах продемонстрували керівники автономії. Голова Ради міністрів Сергій Куницин запевнив, що цього року Крим на 100 відсотків виконає свою частку фінансування Програми облаштування депортованих, а в бюджеті Криму на наступний рік на ці цілі теж передбачаються не менші витрати.

Голова Верховної Ради Борис Дейч заявив про готовність Криму стати "експериментальним майданчиком" та взірцем для України щодо вирішення законотворчих, міжбюджетних та міжнаціональних проблем. І додав, що "Крим був, є і буде рідним домом для всіх, хто набув тут другу батьківщину".

Підбиваючи підсумки наради, Л. Кучма підкреслив, що співпраця у вирішенні проблеми депортованого народу дала можливість досягти етнополітичної стабільності в Криму, завдяки чому "світ позитивно дивиться, як ці проблеми ви-рішуються в Україні".

Разом з тим, наголосив Президент, можливостей для облаштування кримських татар було більше, ніж докладено зусиль з боку уряду. Прикро, що це сталося саме тоді, коли "протягом останніх трьох років відбувається підйом економіки". Через недостатнє фінансування не розвиваються необхідні інфраструктури в місцях компактного проживання кримських татар. За 9 місяців цього року споруджено всього 20 відсотків запланованого газопроводу, 46 відсотків - водопроводу, не збудовано жодного кілометра доріг, замість 13 тис. кв. м житла здано в експлуатацію трохи більше 1,5 тис., майже 90 тисяч кримських татар залишаються без даху над головою. І якщо під нинішній візит Президента Кабмін України додатково вишукав 4 млн. грн., то, з гіркотою пожартував Л. Кучма, скільки ж ще разів йому доведеться приїжджати в Крим цього року?

Напевно йому також доведеться втрутитися і в діяльність місцевих органів влади автономії, де переважає старе комуністичне негативне ставлення до розвитку малого і середнього бізнесу. Адже цього року, в умовах гострої проблеми зайнятості, разову допомогу на відкриття власного бізнесу одержали всього 67 кримських татар. Замало зрушень і в гуманітарній сфері. На часі постало видання правдивої історії кримськотатарського народу, щоб позбавитись негативного ставлення в суспільстві до репатріантів.

Президент України загалом залишився задоволений тим, що сторони розуміють необхідність вирішування складних питань без ультиматумів і тиску. І тому він вважає діяльність Ради представників кримськотатарського народу взірцем діалогу між владою і народом. Леонід Кучма наголосив, що кримськотатарські проблеми потребують постійної уваги влади, в тому числі й кримської, жодна з них не повинна замовчуватися і якомога швидше розв'язуватись. Адже "в Україні ніколи не буде поділу народів на своїх і чужих".

Відповідаючи на запитання журналістів під час прес-конференції, Л. Кучма висловив своє ставлення до поточних політичних міжнародних та внутрішніх подій. Зауважив, що необхідна зміна підходів до позитивного вирішення проблем корінних народів, схвально відгукнувся про порозуміння між гілками влади автономії: "Слава Богу, що немає війни між ними!"

На запитання, чи не призведуть до розколу в українському суспільстві ініціативи Верховної Ради АРК та деяких інших обласних Рад стосовно надання російській мові статусу другої державної, Президент відповів, що розкол, на жаль, вже відбувається.

В той же день глава держави зустрівся зі студентами та викладачами наймолодшого в країні Кримського державного інженерно-педагогічного університету. Приймаючи відзнаку почесного професора цього вищого навчального закладу, Л. Кучма пообіцяв йому подальшу державну підтримку. Президент також побував в одній з квартир новоселів в 10-поверховому будинку в сімферопольському кримськотатарському мікрорайоні Фонтани.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".