Розтягують кримське узбережжя!
12/23/2002 | Віктор ХОМЕНКО
Державні дзвони вдарили на сполох:
Розтягують кримське узбережжя!
Трапилося це тоді, як хаос на 100 тисячах гектарів рекреаційних земель біля моря, де розташовано 131 курортний населений пункт, досяг свого апогею.
Благословенні землі біля морських хвиль, які належать до 100-метрової прибережної полоси, що входить в територію санітарної охорони, уже давно поділено на ділянки, які вважають своїми власники численних самовільно споруджених шашличних і кафе, ресторанів і барів, лунапарків і автостоянок, ларків і місць стихійної торгівлі. Ці найприбутковіші курортні "точки" ростуть навіть на територіях найзаповідніших парків рангу Місхорського і Масандрівського, без жодного погодження з програмами забудови населених пунктів, без урахування архітектурного образу місцевості, її інженерних комунікацій.
А голови міст і селищ Південнобережжя, замість того, щоб стати "як скеля непорушно" проти дев'ятого валу розбазарювання, розтаскування і захоплення щонайціннішої, а відповідно й найдорожчої землі із запахом моря, "не помічають", як бурхливі грошові потоки за цей найдорожчий товар, обминають бюджет і осідають в кишенях багатьох непевних межувальників, зокрема, й чиновників, які підписують дозволяючі документи. Більше того, користуючись недосконалістю існуючого законодавства, відсутністю чітких кордонів населених пунктів, своєрідно трактуючи положення Закону про місцеве самоврядування, саме місцеві органи влади часто-густо передають направо і наліво цілі земельні масиви біля моря. А новоспечені власники узбережжя, щойно отримавши шмат загальнодержавної власності, заходжуються правдами і неправдами продавати ділянки на чорному ринку землі, будувати на них "хатинки", розгортати комерційну діяльність, спритно уникати податків.
Навести лад у використанні рекреаційних земель півострова взялася щойно створена при Раді міністрів Криму міжвідомча комісія, до якої увійшли керівники ряду постійних комісій Верховної Ради, міністерств і відомств автономії. Є надія, що вона стане своєрідним фільтром у вирішенні питань розвитку прибережних населених пунктів, зупинить вакханалію їх забудови, прискорить появу генеральних планів забудови узбережжя і розвитку всього Криму, допоможе місцевій владі виробити правильну концепцію дій у цій галузі, нарешті зафіксує і закріпить кордони населених пунктів, парків, історичних і культурних пам'яток, оздоровниць, щоб не допустити на їх територіях самочинного будівництва, забруднення ділянок, вирубки реліктових дерев...
На першому засіданні комісії окреслено масштаби численних зловживань на Південнобережжі. Відповідно до них буде розроблено програму дій, до якої підключають виконавчу й судову влади. Адже йдеться і про розірвання протизаконних земельних оборудок та притягнення до відповідальності їх винуватців. Наскільки принциповим стане задекларований бій порушникам законності у сфері землекористування має показати вже початок нового року.
Купіть шматочок Криму!
Зупинити шал кримінального розпродажу національної власності буде нелегко. Такої кількості порушень Земельного кодексу, як в Криму, немає в жодному регіоні країни, заявили члени комісії. Міністр курортів і туризму Олександр Таряник зауважив, що на півострові не залишилося вільного стовпа чи рекламного видання, не обліпленого оголошеннями про відвертий продаж узбережжя.
Якась Галя радісно повідомляє, що продає земельні ділянки, покупці яких не матимуть жодних проблем з офіційним оформленням оборудки... А в Сімеїзі непевна фірма перепродає 16 га за 3,5 мільйона доларів... У Масандрівському парку за одну сотку просять по 2,5 тисячі доларів... У Лівадії за 70 соток - 330 тисяч "зелених"... В Кацівелі фірмі "Фортуна" віддали безплатно під інвестиційний проект в постійне користування крупні площі, які переходять з рук в руки, і сьогоді їх продають вже за 3,5 млн. доларів... У всіх регіонах півострова стало нормою передавати землю на 49 років, зокрема, оголошення пропонують цілий гектар на території "Артеку"...
Звісно, відзначали на засіданні, влада не повинна поводити себе по відношенню до землі, як собака на сіні. Рекреаційні площі повинні працювати на бюджет, вирішення соціальних проблем курортів, давати прибутки в казну, наголосив міністр економіки Арсеній Яценюк, - отже, продаватися, здаватися у тимчасове користування. Але не келейно, як нині, а на конкурсній основі, прозоро і відкрито, обов'язково з урахуванням перспективи, а не корисливих інтересів чиновників.
Бо досі дрібні й крупні олігархи, віддаючи мішки грошей за кримську землю, у відповідь на настійні прохання повідомити органи самоврядування, як вони збираються розпорядитися придбаною вподобаною ділянкою, вперто тримають в таємниці, що на ній буде: примітивна "хибара" для курортників чи п`ятизірковий готель?
А треба ж навпаки - щоб саме органи самоврядування вказували, де можна виділити землю під пивницю, де під лунапарк, а де - під приватний пансіонат, якщо їх тут недостатньо. Причому, обов'язковою передумовою початку спорудження будь-якого запроектованого об'єкту мають бути попередньо виконані берегозміцнювальні роботи, поліпшена інфраструктура прилеглої місцевості.
До сьогодні ж новітні приморські латифундисти своєю поведінкою вперто доводять, що головне для них - за всяку ціну заволодіти територією (найбажаніше - заповідною), виваяти на ній щось капітальне і обов'язково для особистого збагачення та всіма силами уникати виконання попередніх обіцянок вкласти хоч дещицю в ремонт і будівництво доріг, каналізаційних, водних і газових мереж та очисних споруд, допомогти владі у боротьбі із зсувами.
Як заявив кримський прем'єр Сергій Куницин, якщо зараз не навести в цій справі порядок, то через рік кращі землі в Криму будуть вже розпродані. Хаос в забудові прибережних населених пунктів міжвідомча комісія припинятиме принципово і послідовно, а місцевій владі допоможуть почати стежити, які роботи проводяться на виділених нею ділянках і чи виконуються умови договору.
В усьому мають бути економічний розрахунок і відповідальність. Де земля використовується не за призначенням, там вживатимуть заходи щодо її примусового вилучення. Узбережжя повинно працювати на благо його жителів.
Досі ж місцева влада або спостерігає за земельним безладом збоку, або сама допомагає порушникам законодавства. Найближчим часом буде перевірено Алупкинську міськраду, до якої в уряду накопичилося найбільше запитань. За словами голови Рескому земельних ресурсів автономії Євгена Жагорнікова, його співробітники разом з працівниками прокуратури не можуть ознайомитися з документами про виділення тут місцевих земельних ділянок... уже два роки.
На черзі й віддалений від моря Сімферополь, де, щоб вийти з підпорядкування Рескомзему, орган місцевого самоврядування створив свою паралельну йому структуру з понад двадцятьма штатними одиницями, з комп'ютерами і авто, яка щедро виділяє землю навіть без експертиз, незаконно перебравши повноваження державного органу виконавчої влади.
Прибрати б швидше камені спотикання
Скептики кажуть: схоже, так потрібна декому каламуть скупівлі рекреаційних ділянок Криму буде перетворена на прозорий і чесний ринок землі не так швидко, як сподіваються члени новоствореної комісії та пересічні жителі півострова. Адже узбережжя стало сонячним сплетінням інтересів і зазіхань не лише дрібних шулерів, а й "крутих" та сильних світу цього, причому не тільки нашої держави.
Тож працівники місцевих Рад, в яких поки що обмаль спеціалістів, здатних кваліфіковано приймати рішення по виділенню землі і благоустрою населених пунктів, нерідко опиняються (часом не зі своєї волі) й заручниками недосконалості законів і неналежного виконання своїх обов'язків. Хоча й прикладів поводження їх як зарозумілих тимчасових правителів, після яких хоч потоп, - предостатньо.
Не вдасться зупинити безлад на узбережжі й без наведення порядку у землекористуванні, експертній оцінці землі, створенні її сучасного автоматизованого державного кадастру, інвентаризації земель всіх категорій та визначенні в натурі дійсних кордонів земельних ділянок, складанні повного списку реальних платників за землю, удосконаленні порядку стягнення плати за неї.
Потрібно покінчити і з надто частим завищенням керівниками прибережних міст і селищ прав по передачі у власність і оренду землі та з применшенням площ тих її нових господарів, котрі в такий спосіб прагнуть зменшити належну плату за землю.
А ще ж, у відповідності до затвердженої Верховною Радою автономії програми земельної реформи в Криму, розрахованої до 2005 року, належить провести масштабну роботу по розмежуванню земель державної і комунальної власності, щоб кожна територіальна громада знала свої землі і ефективно розпоряджалася ними. Докорінно треба переламати ситуацію і з самозахопленнями, забрудненням, нераціональним і хижацьким використанням дорогоцінних кримських земель, де досі найпопулярнішим "жартом" власників приморських халуп і палаців є продаж будинку одному клієнту, а земельної ділянки під ним - іншому, або одна і та ж земельна ділянка виділяється відразу двом фірмам.
Відчутніше ударити по руках "прихватизаторів", ласих до найціннішої землі Південнобережжя, міг би ухвалений два роки тому Закон України про курорти. Але підзаконних актів до нього, які б конкретизували його застосування, немає досі. А без них спритники й надалі примудрятимуться знаходити шпаринки в законодавстві й масово порушувати норму, згідно з якою 100-метрова прибережна смуга належить до території санітарної охорони.
Солідних же і прозорих інвестицій Крим діждеться лише після впорядкування виділення і використання землі.
А це, як бачимо, справа не одного дня, за яку таки варто поборотися, зокрема, й обранцям народу.
Віктор ХОМЕНКО.
та інші тексти
http://svitlytsia.crimea.ua
Розтягують кримське узбережжя!
Трапилося це тоді, як хаос на 100 тисячах гектарів рекреаційних земель біля моря, де розташовано 131 курортний населений пункт, досяг свого апогею.
Благословенні землі біля морських хвиль, які належать до 100-метрової прибережної полоси, що входить в територію санітарної охорони, уже давно поділено на ділянки, які вважають своїми власники численних самовільно споруджених шашличних і кафе, ресторанів і барів, лунапарків і автостоянок, ларків і місць стихійної торгівлі. Ці найприбутковіші курортні "точки" ростуть навіть на територіях найзаповідніших парків рангу Місхорського і Масандрівського, без жодного погодження з програмами забудови населених пунктів, без урахування архітектурного образу місцевості, її інженерних комунікацій.
А голови міст і селищ Південнобережжя, замість того, щоб стати "як скеля непорушно" проти дев'ятого валу розбазарювання, розтаскування і захоплення щонайціннішої, а відповідно й найдорожчої землі із запахом моря, "не помічають", як бурхливі грошові потоки за цей найдорожчий товар, обминають бюджет і осідають в кишенях багатьох непевних межувальників, зокрема, й чиновників, які підписують дозволяючі документи. Більше того, користуючись недосконалістю існуючого законодавства, відсутністю чітких кордонів населених пунктів, своєрідно трактуючи положення Закону про місцеве самоврядування, саме місцеві органи влади часто-густо передають направо і наліво цілі земельні масиви біля моря. А новоспечені власники узбережжя, щойно отримавши шмат загальнодержавної власності, заходжуються правдами і неправдами продавати ділянки на чорному ринку землі, будувати на них "хатинки", розгортати комерційну діяльність, спритно уникати податків.
Навести лад у використанні рекреаційних земель півострова взялася щойно створена при Раді міністрів Криму міжвідомча комісія, до якої увійшли керівники ряду постійних комісій Верховної Ради, міністерств і відомств автономії. Є надія, що вона стане своєрідним фільтром у вирішенні питань розвитку прибережних населених пунктів, зупинить вакханалію їх забудови, прискорить появу генеральних планів забудови узбережжя і розвитку всього Криму, допоможе місцевій владі виробити правильну концепцію дій у цій галузі, нарешті зафіксує і закріпить кордони населених пунктів, парків, історичних і культурних пам'яток, оздоровниць, щоб не допустити на їх територіях самочинного будівництва, забруднення ділянок, вирубки реліктових дерев...
На першому засіданні комісії окреслено масштаби численних зловживань на Південнобережжі. Відповідно до них буде розроблено програму дій, до якої підключають виконавчу й судову влади. Адже йдеться і про розірвання протизаконних земельних оборудок та притягнення до відповідальності їх винуватців. Наскільки принциповим стане задекларований бій порушникам законності у сфері землекористування має показати вже початок нового року.
Купіть шматочок Криму!
Зупинити шал кримінального розпродажу національної власності буде нелегко. Такої кількості порушень Земельного кодексу, як в Криму, немає в жодному регіоні країни, заявили члени комісії. Міністр курортів і туризму Олександр Таряник зауважив, що на півострові не залишилося вільного стовпа чи рекламного видання, не обліпленого оголошеннями про відвертий продаж узбережжя.
Якась Галя радісно повідомляє, що продає земельні ділянки, покупці яких не матимуть жодних проблем з офіційним оформленням оборудки... А в Сімеїзі непевна фірма перепродає 16 га за 3,5 мільйона доларів... У Масандрівському парку за одну сотку просять по 2,5 тисячі доларів... У Лівадії за 70 соток - 330 тисяч "зелених"... В Кацівелі фірмі "Фортуна" віддали безплатно під інвестиційний проект в постійне користування крупні площі, які переходять з рук в руки, і сьогоді їх продають вже за 3,5 млн. доларів... У всіх регіонах півострова стало нормою передавати землю на 49 років, зокрема, оголошення пропонують цілий гектар на території "Артеку"...
Звісно, відзначали на засіданні, влада не повинна поводити себе по відношенню до землі, як собака на сіні. Рекреаційні площі повинні працювати на бюджет, вирішення соціальних проблем курортів, давати прибутки в казну, наголосив міністр економіки Арсеній Яценюк, - отже, продаватися, здаватися у тимчасове користування. Але не келейно, як нині, а на конкурсній основі, прозоро і відкрито, обов'язково з урахуванням перспективи, а не корисливих інтересів чиновників.
Бо досі дрібні й крупні олігархи, віддаючи мішки грошей за кримську землю, у відповідь на настійні прохання повідомити органи самоврядування, як вони збираються розпорядитися придбаною вподобаною ділянкою, вперто тримають в таємниці, що на ній буде: примітивна "хибара" для курортників чи п`ятизірковий готель?
А треба ж навпаки - щоб саме органи самоврядування вказували, де можна виділити землю під пивницю, де під лунапарк, а де - під приватний пансіонат, якщо їх тут недостатньо. Причому, обов'язковою передумовою початку спорудження будь-якого запроектованого об'єкту мають бути попередньо виконані берегозміцнювальні роботи, поліпшена інфраструктура прилеглої місцевості.
До сьогодні ж новітні приморські латифундисти своєю поведінкою вперто доводять, що головне для них - за всяку ціну заволодіти територією (найбажаніше - заповідною), виваяти на ній щось капітальне і обов'язково для особистого збагачення та всіма силами уникати виконання попередніх обіцянок вкласти хоч дещицю в ремонт і будівництво доріг, каналізаційних, водних і газових мереж та очисних споруд, допомогти владі у боротьбі із зсувами.
Як заявив кримський прем'єр Сергій Куницин, якщо зараз не навести в цій справі порядок, то через рік кращі землі в Криму будуть вже розпродані. Хаос в забудові прибережних населених пунктів міжвідомча комісія припинятиме принципово і послідовно, а місцевій владі допоможуть почати стежити, які роботи проводяться на виділених нею ділянках і чи виконуються умови договору.
В усьому мають бути економічний розрахунок і відповідальність. Де земля використовується не за призначенням, там вживатимуть заходи щодо її примусового вилучення. Узбережжя повинно працювати на благо його жителів.
Досі ж місцева влада або спостерігає за земельним безладом збоку, або сама допомагає порушникам законодавства. Найближчим часом буде перевірено Алупкинську міськраду, до якої в уряду накопичилося найбільше запитань. За словами голови Рескому земельних ресурсів автономії Євгена Жагорнікова, його співробітники разом з працівниками прокуратури не можуть ознайомитися з документами про виділення тут місцевих земельних ділянок... уже два роки.
На черзі й віддалений від моря Сімферополь, де, щоб вийти з підпорядкування Рескомзему, орган місцевого самоврядування створив свою паралельну йому структуру з понад двадцятьма штатними одиницями, з комп'ютерами і авто, яка щедро виділяє землю навіть без експертиз, незаконно перебравши повноваження державного органу виконавчої влади.
Прибрати б швидше камені спотикання
Скептики кажуть: схоже, так потрібна декому каламуть скупівлі рекреаційних ділянок Криму буде перетворена на прозорий і чесний ринок землі не так швидко, як сподіваються члени новоствореної комісії та пересічні жителі півострова. Адже узбережжя стало сонячним сплетінням інтересів і зазіхань не лише дрібних шулерів, а й "крутих" та сильних світу цього, причому не тільки нашої держави.
Тож працівники місцевих Рад, в яких поки що обмаль спеціалістів, здатних кваліфіковано приймати рішення по виділенню землі і благоустрою населених пунктів, нерідко опиняються (часом не зі своєї волі) й заручниками недосконалості законів і неналежного виконання своїх обов'язків. Хоча й прикладів поводження їх як зарозумілих тимчасових правителів, після яких хоч потоп, - предостатньо.
Не вдасться зупинити безлад на узбережжі й без наведення порядку у землекористуванні, експертній оцінці землі, створенні її сучасного автоматизованого державного кадастру, інвентаризації земель всіх категорій та визначенні в натурі дійсних кордонів земельних ділянок, складанні повного списку реальних платників за землю, удосконаленні порядку стягнення плати за неї.
Потрібно покінчити і з надто частим завищенням керівниками прибережних міст і селищ прав по передачі у власність і оренду землі та з применшенням площ тих її нових господарів, котрі в такий спосіб прагнуть зменшити належну плату за землю.
А ще ж, у відповідності до затвердженої Верховною Радою автономії програми земельної реформи в Криму, розрахованої до 2005 року, належить провести масштабну роботу по розмежуванню земель державної і комунальної власності, щоб кожна територіальна громада знала свої землі і ефективно розпоряджалася ними. Докорінно треба переламати ситуацію і з самозахопленнями, забрудненням, нераціональним і хижацьким використанням дорогоцінних кримських земель, де досі найпопулярнішим "жартом" власників приморських халуп і палаців є продаж будинку одному клієнту, а земельної ділянки під ним - іншому, або одна і та ж земельна ділянка виділяється відразу двом фірмам.
Відчутніше ударити по руках "прихватизаторів", ласих до найціннішої землі Південнобережжя, міг би ухвалений два роки тому Закон України про курорти. Але підзаконних актів до нього, які б конкретизували його застосування, немає досі. А без них спритники й надалі примудрятимуться знаходити шпаринки в законодавстві й масово порушувати норму, згідно з якою 100-метрова прибережна смуга належить до території санітарної охорони.
Солідних же і прозорих інвестицій Крим діждеться лише після впорядкування виділення і використання землі.
А це, як бачимо, справа не одного дня, за яку таки варто поборотися, зокрема, й обранцям народу.
Віктор ХОМЕНКО.
та інші тексти
http://svitlytsia.crimea.ua
Відповіді
2002.12.26 | line305b
А в чем, собственно, проблема?
Конечно, растягивание побережья - не сахар, но с другой стороны, а как обществу накапливать капиталы, да еще когда власть все от нее зависящее делает, чтобы за ширмой "порядка" и "прозрачности" или усложнить предпринимателям жизнь, или перетащить в собственный карман часть их прибыли - не важно, законной или незаконной, важно сколько..Может - оставить то, где рынок уже работает - все как есть, может только убрать наиболее зарвавшихся в плане узурпации местности - скорее всего такими будут какие-нибудь представители местных властей, а с другой стороны инвестировать в развитие мало-популярных пока кусков побережья - как то, западный Крым, северо-западный Крым и т.д. Т.е. сделать гос.корпорацию по освоению и продаже в долгосрочную аренду диких кусков берега - подвод дорог, каких-то коммуникаций может, экологические сервисы - как то очистка берега - реклама нетрадиционного отдыха и т.д. - И работа бы была, ненормальная конкуренция за Ялту и судак бы уменьшилась..
2003.01.07 | Абу-бакр
Re: А в чем, собственно, проблема?
А проблема у тому, що рідну землю кримських татар розтягують нові "руські" чи "українці". Кримськотатарський народ залишається на рідній землі батраками та жебраками. Землю, до якої кримські татари ставилися як до живої істоти, як до рідної людини, обожнювали, зараз нещадно екплуатують грабіжники та шахраї. Ті самі "временщікі", якім байдуже майбутне Криму та його корінного населення.2003.04.10 | Обділений землею
Re: В чому, кажете, проблеми? Треба судити "червоних баронів"!
Робота відомих «художників» залишає кримчан без законної земліВіднині ще 5153 колишніх членів КСП Криму можуть розраховувати на повноцінні земельні паї. Чому так пізно згадали про їхнє законне право на колгоспну землю? Все ж, як кажуть, краще пізно, ніж ніколи — раніше, при масовому оформленні земельних сертифікатів, ці кілька тисяч колишніх колгоспників елементарно «пролетіли». Звичайно ж, не зі своєї волі. «Детальний аналіз причин, чому це сталося, — це справа компетентних органів, — розповів кореспонденту «УМ» заступник міністра АПК автономії Віктор Тишкевич. Просто людей чомусь не включили у списки тих, хто має право на земельний пай».
За його словами, найбільше таких пропусків у малоземельних, але щедрих на виноградники Бахчисарайському, Білогірському та степових Джанкойському, Красногвардійському, Кіровському районах. «Ми відновили справедливість шляхом застосування понижуючого коефіцієнта вартості і розмірів паїв за рішенням загальних зборів усіх пайовиків», — повідомив заступник міністра.
І все ж досі обділених землею ще залишається понад 850 осіб. Селянам доведеться сподіватись на милість судів чи достатньо буде лише прокурорського припису — все залежатиме від конкретної ситуації. Під час нещодавньої міжвідомчої перевірки, до якої одночасно долучились місцеве Міністерство АПК, республіканський комітет із земельних ресурсів і прокуратура, у всій красі постали інші негативні наслідки реформування: незаконне отримання земельних сертифікатів (632 випадки), користування наділами без укладання договорів оренди, відсутність належного контролю за повнотою і своєчасністю виплати орендної плати, реалізація майнових паїв без згоди на те їхніх законних власників тощо. Встановлено, наприклад, що найгірше розраховуються орендарі з власниками землі у Бахчисарайському районі (лише на 43 відсотки). А за фактом діяльності тутешнього керівника ТОВ «Аристида» пана Шинкаренка (його господарство використовувало майно членів колишнього КСП «Україна») навіть порушено кримінальну справу.
На думку Віктора Тишкевича, наявні недоліки — результат, зокрема, й низької поінформованості селян стосовно їхніх прав. А ще того, що на хвилі всіх цих пертурбацій на селі до керма новостворених ПП, АТ, агрофірм прийшли люди, далекі від аграрної науки, виробництва і взагалі сільських проблем, не кажучи вже про явних шахраїв. «У нас художники, фармацевти очолюють сільськогосподарські підприємства, — продовжує Віктор Тишкевич, — тому й не дивно, що в 90 відсотках випадків у них негативний результат». Більше того, правоохоронці виявили, що чимало новоявлених сільських керівників придумали настільки хитрі схеми стосунків із селянами, що в разі банкрутства їхньої «фірми» власники землі й засобів виробництва можуть залишитися по суті біля розбитого корита.
Василь Драголюк. Крим.
(“Урядовий кур”єр”, №49, 18 березня 2003 р.)