МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Протистояння у селищі Морське

01/22/2003 | line305b
18 января, 2003

Протистояння у селищі Морське

Майже три доби тривало протистояння між кримськими татарами і російськими козаками у селищі Морське під Судаком. У вівторок увечері між ними сталася сутичка, є поранені. А в четвер там відбулися два мітинги, в селище прибули всі перші особи Криму, керівники кримської міліції, прокуратури і главку Служби безпеки України. Сюди ж передислоковані кілька сотень правоохоронців.

Нинішній конфлікт розгорівся після того, як група козаків у вівторок увечері побила кількох кримських татар, у результаті чого дві особи потрапили до лікарні. Місцеві мешканці кажуть, що ситуація була спровокована селищним головою Леонідом Крисовим, який відмовлявся співпрацювати з реґіональним меджлісом, став одним із організаторів козачих загонів. Саме через його непоступливість та упереджене ставлення до кримських татар торік у цьому ж селищі розгорівся конфлікт довкола передачі сільрадою ділянки землі на узбережжі московській фірмі "Центрокнига", яка збиралася збудувати там розважальний комплекс.

У вівторок прем'єр-міністр Криму Сергій Куницин повідомив, що цю проблему вдалося вирішити, оскільки російські інвестори погодилися врахувати інтереси репатріантів. Але останні події перекреслили всі домовленності. Віце-спікер парламенту Криму Ільмі Умеров, який побував у Морському, в інтерв'ю Радіо Свобода висловив думку, що нинішнє протистояння було спровоковане місцевою владою саме тому, щоб зірвати виконання цієї угоди. Адже за її умовами республіканська влада має перевірити законність усіх рішень сільради щодо виділення землі в Морському.

Представникам республіканської влади, а це - прем'єр- міністр Криму Сергій Куницин, представник президента України в АРК Олександр Діденко, віце-спікер кримського парламенту Ільмі Умеров і начальник кримської міліції Микола Паламарчук, які прибули в колишній Капсихор - нинішнє Морське, - під вечір у четвер вдалося посадити за стіл переговорів обидві сторони конфлікту. Цілий день тут вирували два мітинги. В одному з них - біля селищної ради - взяли участь понад півтисячі кримських татар, які вимагали заборонити козацтво. В іншому - поруч із місцевим клубом мітингували до 300 козаків та активістів проросійських організацій, котрі наполягали на виселенні кримських татар із Морського. І там, і там лунали заклики до рішучих дій проти супротивників. Однак першим особам автономії вдалося перевести ці мітинги у мирне русло, і під вечір люди розійшлися. А узгоджувальна комісія, куди увійшли республіканські і місцеві керівники та представники обох сторін, допізна шукала компромісу. За попередніми даними, домовилися, що спірна земля залишиться за кримськими татарами, а російськомовні капсихорці отримають таку ж ділянку в іншому місці.

Оскільки ще не всі кримські татари повернулися з місць депортації і не всі отримали земельні наділи, то Меджліс днями закликав офіційні органи влади в Криму надавати землю лише за погодженням із представницькими органами кримських татар. Що ж до ситуації в Морському- Капсихорі, то, за даними міліції, вона хоч і напружена, але перебуває під контролем у правоохоронців.

Володимир Притула, RFE/RL


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua