МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Чи запанує в Криму міжконфесійна злагода?

02/03/2003 | Крымские Аспекты
Чи запанує в Криму міжконфесійна злагода?

Відповіді чекають від митрополита Кримського і Симферопольського УПЦ МП Лазаря

У Криму до міжконфесійної злагоди ще далеко, тут тривають суперечки між провідними в регіоні релігійними конфесіями. У п'ятницю стало відомо, що Муфтій мусульман Криму Хаджи Еміралі Аблаєв закликав співголову Міжконфесійної ради "Мир - дар Божий" Митрополита Кримського і Симферопольського Лазаря УПЦ Московської Патріархії відновити співпрацю між Муфтіятом мусульман Криму і Міжконфесійною Радою, за умови включення до останньої глави Кримської єпархії УПЦ Київського Патріархату єпископа Климента.

Муфтій Хаджи Еміралі-ефенді у своєму листі до Митрополита Лазаря заявив, що діяльність Міжконфесійної ради Криму без участі в ній єпископа Климента буде неконструктивною. Крім того, глава мусульман Криму закликав Митрополита Лазаря ініціювати призупинення всіх робіт з відновлення релігійних споруд у Криму за рахунок державних коштів до закінчення їхньої незалежної експертної фінансової оцінки, а також - засудити "факти несанкціонованого чи неузгодженого з іншими конфесіями встановлення релігійних символів у публічних місцях, не пов'язаних із розташуванням духовних центрів", що, на думку Муфтія, "було спробою продемонструвати якийсь пріоритет щодо інших конфесій".

Нагадаю, що два роки тому Муфтій вийшов зі складу Міжконфесійної ради на знак протесту проти масового встановлення УПЦ Московської Патріархії у публічних місцях півострова хрестів та інших релігійних символів, а також проти односторонньої підтримки владою лише цієї церкви. Протистояння дворічної давнини навіть переросло у зіткнення між віруючими. Лише значними зусиллями кримської влади вдалося зняти гостроту конфлікту, однак Муфтій так і не відновив своє членство у Міжконфесійній раді "Мир - дар Божий". А місяць тому - в дні святкування Ораза-Байрам - кримський прем'єр Сергій Куницин закликав Еміралі-ефенді повернутися до Міжконфесійної ради. Трохи пізніше глава уряду автономії заявив, що хотів би бачити у складі цієї організації усі зареєстровані в Криму релігійні центри.

Однак голова Комітету у справах релігій при Раді міністрів АРК Володимир Маліборський думає дещо інакше: "У нас із самого початку (Міжконфесійна рада) була незалежна від нашого органу, від нашої структури організація. Якщо говорити про розширення, то це компетенція виключно самої Ради. Чому? Я наведу такий приклад: Духовне управління рекомендує Київський патріархат - але я вже знаю, бо ця ідея виноситься вже не вперше - із боку тієї ж Української Православної Церкви є також пропозиції: а чому тоді не прийняти автономні (мусульманські) громади, які не входять у Духовне управління мусульман? Це буквально одне й те саме. Тому я би в цьому питанні не спішив і не давав якихось рекомендацій, тому що Міжконфесійна рада в нас діє, і заява Духовного управління мусульман про свою неучасть - призупинили вони своє членство - вона, я скажу, не повною мірою виконується, тому що в 2002 році, в березні і в листопаді, член Муфтіяту був присутній на засіданні..."

На жаль, що з цього приводу думає митрополит Лазар, - дізнатися не вдалося. Відмовився зустрітися з кореспондентом Радіо Свобода і прес-секретар владики отець Олександр, заборонивши спілкуватися зі мною і співробітниці прес-служби єпархії пані Наталі: "Ви знаєте, у нас в церкві - послух, якщо сказав батюшка нічого не говорити - то й усе, якщо він благословить давати інтерв'ю - тоді так. І взагалі, він не хоче, щоб наші голоси там звучали", - сказала співробітниця прес-служби Кримської єпархії УПЦ Московської Патріархії. Водночас вона додала, що пропозиція мусульман розглядатиметься на найближчому засіданні Міжконфесійної Ради у лютому.

Представник Кримської єпархії УПЦ Київського Патріархату отець Роман тим часом вітає заяву Муфтія Еміралі-ефенді: "Ми повинні всі примиритися між собою і йти з вірою в Бога в третє тисячоліття. Віра в Бога - це не тільки віра, але й добрі діла. Як не буде представників Київського Патріархату, а зокрема єпископа Климента, який тут у Криму очолює Київський Патріархат Української Православної Церкви, то це буде не повний союз конфесій і релігій. Ми всі діти одного Бога і повинні в такий тяжкий період міжконфесійної боротьби, особливо в Криму, - всі повинні разом вирішувати проблеми, щоб була справедливість..."

Тож у Криму чекають на відповідь владики Лазаря. Тим часом член Муфтіяту Арсен Альчиков у телефонному інтерв'ю Радіо Свобода заявив, що Хаджи Еміралі Аблаєв і далі наполягатиме, щоб у Криму, як і в Києві, була міжцерковна організація, яка б дозволила вести діалог усім легальним релігійним громадам автономії.



Володимир Притула, RFE/RL


--------------------------------------------------------------------------------


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".