МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Повищав статус "гнізда Гіреїв"

06/20/2003 | MV
#25 за 20.06.2003
Повищав статус "гнізда Гіреїв"
Віктор ХОМЕНКО

Бахчисарайців, котрі готуються відзначити 500-ліття свого міста - Бакче-Сарая (в перекладі з перської - "Палац в саду", "Місто-сад"), колишньої резиденції кримських ханів, порадувала приємна подія: їх Ханський палац буде включено до списку всесвітнього спадку ЮНЕСКО.
Це рішення ухвалили після відвідин Ханського палацу в Бахчисараї представниками керівництва ЮНЕСКО, що прибули в Крим для участі в семінарі, на який були запрошені східноєвропейські спеціалісти, що займаються включенням історичних пам'ятників до списку всесвітнього спадку ЮНЕСКО.
Одну з найпопулярніших у туристів пам'ятку архітектури і декоративного мистецтва - Хан-Сарай, ханський палац, який будували протягом трьох віків - з початку шістнадцятого до кінця сімнадцятого століть невільники під крутим берегом річки Чурук-Су, не можна уявити без пам'ятників, що його оточують і дійшли до наших днів: Азиса - скупчення мавзолеїв, найдревніші з яких Бен-Юде-Султан, Ескі-Юрта і Ескі-Дюрбе - "стара гробниця"; древніх "печерних міст" Ескі-Кермен, Мангуп, Чуфут-Кале, Тепе-Кермен, Киз-Кермен та інших.
Сам палац-музей відомий своїм Фонтанним двориком з опоетизованим Пушкіним, Міцкевичем і Лесею Українкою Фонтаном сліз - "Сельсебійль" і Золотим фонтаном, Залізними дверима Демір-Капу, які називають ще порталом Алевіза; залами Ради і Суду, де обговорювалися внутрішні справи і розроблялися плани набігів на сусідні слов'янські народи, судили знатних полонених; сусідніми Басейновим садом, Літньою альтанкою - місцем відпочинку ханів і їх оточення, Малою палацовою мечеттю з мінаретами, внутрішнім садом з корпусом гарему, обнесеним великою кам'яною стіною. На другому поверсі найбільший захват екскурсантів викликають Кавова кімната, Посольська зала, Фруктова альтанка, кімната наступника хана, їдальня... До двірцевого ансамблю входять ще кілька його ошатних корпусів, сади, Соколина башта, велика ханська мечеть Біюк-Хан-Джамі, фамільний цвинтар Гіреїв, де покояться сім ханів; мавзолей Діляри-Бікеч - улюбленої дружини жорстокого Крим-Гірея, за легендою - Марії Потоцької.
Туристи бачать нині дбайливо відреставровану копію палацу, який у первозданному вигляді було спалено під час взяття Бахчисарая російськими військами Мініха в 1736 році. А останній кримський хан Шагін-Гірей, назавжди покидаючи Крим, вивіз з напівзруйнованого палацу всі внутрішні оздоби. У запустінні побачив його в 1820 році й Олександр Пушкін, який записав: "Я обійшов палац з великою досадою на недбалість, в якому він зітліває".
Нині розташований в оновленому "гнізді Гіреїв" Бахчисарайський історико-архітектурний музей виставляє відвідувачам понад 100 тис. унікальних експонатів, серед яких значний інтерес викликає виставка чеканки, золотошвейних виробів, холодної і вогнепальної зброї, ювелірних виробів з багатих музейних фондів. Щороку помилуватися Ханським палацом - окрасою міста, "що народилося столицею", приїздить не менше півмільйона туристів, яких цього літа, у зв'язку з ювілеєм, очікують удвічі більше. А краса оновленого недавно "гнізда Гіреїв" знову відповідає напису на одній зі стін палацу: "Це приміщення його приязню, подібно сонячному сяйву, освітило Бахчисарай. Дивлячись на живописну квартиру палацу, ти подумаєш, що це обитель гурій, що красуні передали йому чарівність і блиск, що це нитка перлів, нечуваний алмаз".


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1000

Відповіді

  • 2003.07.20 | Oleksa

    Re: Повищав статус "гнізда Гіреїв"

    "приїздить не менше півмільйона туристів, яких цього літа, у зв'язку з ювілеєм, очікують удвічі більше"

    Та що він каже! Мільйон!..Стабільна кількість відвідувачів Ханского палацу, нех буде відомо, - 300.000 осіб на рік, і ніякого мільйону у зв"язку з так званим хибним "ювілеєм" ніхто в Бахчисараї не чека. Дайбо жеби на торічному рівні втримали ми ся.

    І взагалі. Кореспондентів "Світлиці" на тому ЮНЕСКОвому заході я не бачив. Міг би світличний автор і посилання зробити - хай не на мене особисто, але би на мою газету, з якої цю інформацію їм було вичитано.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua