МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Стаття в «Контрактах»

04/06/2004 | Роман
Чекаю на зауваження по суті.
Скінхеди починають "кримську війну"

АВТОР: Роман КУЛЬЧИНСЬКИЙ, roman@gc.kiev.ua

Вріз: Крим лихоманить цілу зиму, а березневий напад скінхедів на татарську молодь у Симферополі і погром клубу «Коттон» у відповідь загрожує справжнім спалахом насильства.

Текст

Ще наприкінці минулого курортного сезону в Криму розпочалися так звані самозахоплення землі, коли кримсько-татарські сім’ї самовільно займали земельні ділянки на прибережній смузі. Подібні акції протягом осені - зими поступово збільшували політичну напругу в регіоні і з новою силою розгорілися в лютому. Проте після піку протистояння і бійки кримських татар з так званими козаками в Семіїзі, де було побито також телеоператорів російського «Першого каналу», та українського «Інтеру» земельне питання дещо відійшло в сторону.

Проте Криму "спокій тільки снився": на авансцену вийшли скінхеди. «Рух скінів у Сімферополі зараз досить сильний, але ще два місяці тому нам не було діла до них. Вони били іноземців, але нас не зачіпали, оскільки нас тут багато», - розповів в інтерв’ю «Контрактам» молодий сімферопольський татарин, що побажав залишитися невідомим.

Сімферопольским подіям 23 березня передувала низка злочинів. У кримській пресі згадується і про намагання скінів втопити у річці підлітка, і про згвалтування 14-річної дівчини, і про побиття жінки з дитиною. Усі вони були кримськими татарами. «Правоохоронці, м’яко кажучи, несвоєчасно реагували на ці порушення закону», - говорить заступник голови Меджилісу кримсько-татарського народу, народний депутат України Рефат Чубаров.

«Свастика у вусі - не ознака нацизму»

На сьогодні, за словами представників Меджлісу і офіційної влади конфлікт навколо подій 23 березня залагоджено. Але складається враження, що і татарське керівництво, і власті автономії видають бажане за дійсне. Один з учасників розборок в «Котоні» Куртсеіт Абдуллаєв арештований і кримсько-татарська молодь вимагає його звільнення. «Представники Меджлісу заявили, що вони всі питання з владою вирішили, але Куртсеіт залишається за гратами. Для молодих людей він став символом боротьби, адже його арештували, а скінхеди на свободі. Під час мітингу, котрий відбувся після бійок, я побачив, що молодь більше слухається своїх неформальних лідерів ніж старих авторитетів, котрі, очевидно, про щось домовляються з владою, і нас про це не інформують. В таких умовах спалах насильства може відбутися в будь-який момент», - говорить викладач сімферопільського вузу, котрий побажав не світити свого ім’я.

Кримські силовики всіляко спростовують інформацію про існування скінів на півострові. Голова Русского двіженія Крима, депутат парламенту автономії Олександр Черноморов в інтерв’ю «Контрактам» теж назвав проблему неонацизму надуманою: «Якщо кожну молоду людину, яка погано вдягнена і коротко пострижена називати скінхедом, то це не буде відповідати суті речей. Ви ж знаєте молодь - якщо в неї немає роботи і є певний світогляд це зовсім не означає, що їй притаманна фашистська ідеологія. Якщо хтось і ходить зі свастикою у вухах, то це від молодості, від дурі, а не через переконання».

Татари ж навпаки переконані, що скінів влада просто не хоче помічати: «Досить часто в самому центрі міста можна побачити групи молодих людей у спецефічному одязі зі свастикою. Твердження влади, що їх немає, тільки породжує радикалізм серед моїх студентів»,- зазначив вище згаданий викладач із Сімферополя.

Російський фактор

На різноматнітних інтернет-форумах, де обговорюються кримські події, часто можна зустріти твердження, що конфлікти провокуються з Москви. Думку про зовнішній чинник висловив і голова кримського Кабміну Сергій Куніцин: «У мене немає суммнівів, в тому, що хтось хоче розхитати ситуацію в Криму... І те, що ці сили знаходяться за межами Криму і України, це очевидно».

В контексті пошуку «зовнішнього чинника» цікаво почитати російську пресу. Зокрема, англомовний випуск ІТАР - ТАСС від 26 березня: «Історія з побиттям скінхедами татар була придумана татарськими лідерами, аби перевірити ефективність нової екстреміської молодіжної групи». Інші російські видання також не жаліють фарб, аби показати «татарську загрозу» і «безпомічність кримської влади». «Цього року ЗМІ Російської Федерації, як ніколи раніше, активно і цинічно висвітлюють події в Криму», - говорить Чубаров.

Цікаво, що і представники кримських татар і проросійські організації пов’язують посилення напруження з наступними президентсськими виборами. Перші стверджують, що це вигідно владі, другі - опозиції.

Битва за землю

Усі політичні сили Криму, в тому числі і влада, визнають, що процес незаконної передачі державної землі у приватну власність на південому узбережжі набув величезних масштабів і вийшов з під контролю влади. «На жаль, земля приватизується безконтрольно, структура суспільства така, що тіньовим способом можна вирішити будь яке питання», - говорить «Контрактам» Олександр Черноморов.

Татари вважають, що якби не їх акції по самозахопленню, то проблема незаконної передачі землі взагалі була б не відома широкій громадськості. Крім того вони вамагають відновлення історичної справедливості: «Якби нас не виселели, то значна частина земель на побережжі належала б моїм співвітчизникам», - переконаний Рефат Чубаров. Рядові кримські татари вважають так само, але налаштовані більш радикально. Вони схильні вирішувати свої проблеми самостійно - захоплюючи землі і часом ігноруючи представників Меджелісу, чого не могло бути в принципі ще декілька років тому. Голова Алуштинського меджилісу Умер Чабанов намагається пояснити такі дії: «За 2002 - 2003 роки в Алуштинському регіоні депортованим громадянам виділено всього 8 ділянок землі для будівництва житла при тому, що депортовані подали 3500 відних заявок».

На сьогодні «полян протесту» (як називають татари захопленні землі) близько восьми. Аби не підігрівати і так вкрай напружену ситуацію навколо «широко розкручених» конфліктних територій, але водночас продемонструвати складність і "занедбанність" проблеми, «Контракти» для прикладу розглянули одну з маловідомих «полян» в околицях Судака. Історія конфлікту характерна і для інших місць. Це заповідна бухта Капселі, де прибережна полоса глибиною в 500 метрів має природохоронний статус і до того аби її проголосити заповідником потрібен лише крок - відповідне рішення Верховної Ради. Усі інші рішення прийняті, відповідні документи підписані. І раптом місцева влада виставляє ці землі на аукціон. Як тільки татари про це дізнаються вони здійснюють самозахоплення. Місцеві росіяни виставляють владі ультиматум: «Якщо землю отримають татари, то ми теж здійснемо замозахоплення».

Протистояння триває уже три місяці. «І росіяни і татари переконані, що на заповідну землю поклав око якийсь «новий росіянин». Я намагаюся переконати своїх земляків покинути захоплену землю і зайнятися етнічним туризмом за межами заповідної території. Вони згодні. Я тут живу давно, мені довіряють і росіяни - їм теж підходить такий варіант вирішення конфлікту. Але немає жодних гарантій, що після того, як татари підуть із заповідника влада не продасть цю землю», - говорить «Контрактам» місцевий підприємець Рустем, який займається туризмом.

Back in USSR

Отже, прикрі події кінця березня в Криму стали наочним свідченням існування цілого комплексу невирішених проблем в Криму, які пов`язані з міжетнічними відносинами, питаннями власності, профілактики злочинності тощо. Від того, наскількі ефективно владі вдасться найближчим часом знайти їх вирішення залежить стабільність і спокійне життя не тільки в Криму, але і у всій країні. Зараз же, як зазначають оглядачі, кримське суспільство фактично відкинуто в кінець 80-х – початок 90-х, коли рівень нетерпимості на півострові, завдячуючи зусіллям радянської пропаганди, що називається «зашкалював».


Довідка
Скінхеди, скорочено «скіни», в перекладі з англійської «бритоголові». Неонацистський рух,який виник у Англії в другій половині ХХ століття. Сповідують расистську ідеологію, вважаю Адольфа Гітлера духовним вождем.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua