МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Самозахват земли станет уголовным преступлением

09/12/2006 | Лозина-Лозинский
Верховная Рада Украины приняла в первом чтении проект закона «О внесении изменений в Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы Украины относительно ответственности за самовольный захват участка».

Как передает корреспондент УНИАН, за данный законопроект проголосовал 331 из 414 народных депутатов, зарегистрированных в зале.

Данным законопроектом предусмотрено дополнить эти кодексы статьями, которыми устанавливается уголовная ответственность за самовольный захват земельного участка.

Відповіді

  • 2006.09.12 | Лозина-Лозинский

    Re: Самозахват земли станет уголовным преступлением

    Распечатку бы голосования,...

    как сделать, подскажите.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.09.12 | Експерт

      Re: Самозахват земли станет уголовным преступлением

      посмотрите тут, если откроется: http://193.19.152.10:7777/pls/radac_gs09/gol_karta_zal3?g_id=615
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.09.12 | Експерт

        Re: Самозахват земли станет уголовным преступлением

        Експерт пише:
        > посмотрите тут, если откроется: http://193.19.152.10:7777/pls/radac_gs09/gol_karta_zal3?g_id=615

        Да. если откроется, то как бы "пустое" окно. Но там сверху есть "ПЕРЕГЛЯНУТИ" - нажмите на нее
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2006.09.12 | Гость

          Re: Самозахват земли станет уголовным преступлением

          Тогда татары будут требовать свои дома и усадьбы. Легче будет?
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2006.09.12 | Tatarchuk

            Чубаров "не голосовал", Джемилев "не голосовал

            Чубаров "не голосовал", Джемилев "не голосовал", Удовенко "не голосовал", и так далее. "Превед" от нашей Украины
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2006.09.12 | Експерт

              Re: Чубаров "не голосовал", Джемилев "не голосовал

              Розглядається питання про Проект Закону про внесення змін до Кримінального і Кримінально-процесуального кодексів України щодо відповідальності за самовільне захоплення земельної ділянки. Народний депутат України Грач доповідає його. Леонід Іванович, будь ласка.

              14:01:12

              ГРАЧ Л.І.

              Уважаемый Александр Александрович, уважаемые коллеги, после принятия Земельного кодекса в 2002 году, кто не помнит – напомню, по-сути, общество осмыслило, что земля является товаром. К сожалению, в сфере сегодняшних теневых отношений эта земля стала товаром очень бесценным.

              Если посмотреть на статистику, которая есть официальная, и которую подтверждает Госкомзем, и позицию Госкомзема, которая выражена в практических его вопросах, не один раз поставлена и на заседании комитета, так я хочу сказать, что эта проблема является общенациональной, потому что сегодня свыше 11 тысяч земельных участков захвачено самовольно или группой граждан, или индивидуальными.

              Более того, хочу сказать, что нет ни одного региона как административно-территориальной единицы, то ли области, то ли наших двух городов, где бы не было самозахвата. Даже могу сказать, что в городе Киеве, вот, в самом-самом центре 263 участка, которые самозахвачены. Самозахваты во всех областях имеют на десятки, сотни, а в таких двух регионах как Донецкий и Крымский на тысячи участков.

              Вносимый мною законопроект, он выстрадан. Выстрадан, еще раз подчеркиваю, той практикой, негативной практикой, которая есть в земельных отношениях. Выстрадан Госкомземом, выстрадан правоохранительными органами, которые сегодня, по сути, превратились в статистов или увещевателей тех, кто нарушает права. Права государства, права предприятия, права коллективного собственника, права индивидуального собственника.

              В этой связи мне представляется, что законопроект, который дает возможность ставить вопрос о криминальной ответственности, а точнее об уголовной тех, кто попирает эти права в сфере земельных отношений, является весьма и весьма актуальным и в социальном и в политическом смысле.

              Я благодарю профильный комитет, который внимательно рассмотрел этот законопроект высказал свои предложения и замечания. И просил бы поддержать и решение комитета, и мою просьбу о принятии данного законопроекта в первом чтении и затем доработка во втором чтении с теми замечаниями, которые были высказаны на заседании профильного комитета и возможно могут быть высказаны вами – моими коллегами. Благодарю за внимание.



              ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі, сідайте, будь ласка. Володимир Миколайович Стретович від комітету співдоповідь робить з цього приводу.



              14:04:16

              СТРЕТОВИЧ В.М.

              Шановний пане Голово! Шановні колеги! Комітет Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення і правоохоронної діяльності розглянув поданий народним депутатом України Грачем Леонідом Івановичем проект Закону України „Про внесення змін до Кримінального, Кримінально-процесуального кодексів України” щодо відповідальності за самовільне захоплення земельної ділянки.

              Законопроектом пропонується доповнити діючий Кримінальний кодекс новою статтею 356 із значком один та внести відповідні зміни до статті 112 щодо підслідності Кримінально-процесуального кодексу України з метою встановити кримінальну відповідальність за самовільне захоплення земельної ділянки.

              Враховуючи, що реалізація цих законодавчих пропозицій буде сприяти посиленню боротьби з порушеннями земельного законодавства, створить належні правові передумови для більш активного захисту законних привласників земельних ділянок та землекористувачів, комітет вирішив рекомендувати Верховній Раді України прийняти законопроект за основу. Принагідно повідомляю вам, що сьогодні законодавством, а, зокрема, статтею 53 з значком 1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, яка називається „Самовільне зайняття земельної ділянки” передбачена адміністративна відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки.

              Тому в процесі обговорення цього законопроекту була висловлена пропозиція щодо доповнення статті 1, статті 356 правилом адміністративної преюдиції, за яким юридична відповідальність згідно Кримінального кодексу за цією статтею буде наступати лише після того, коли до згаданої особи було застосовано адміністративний штраф.

              При цьому суб’єкт законодавчої ініціативи погодився з нашим обговоренням і пропозицією. Члени комітету також не погодилися з узагальнюючим висновком Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради про відхилення законопроекту. Оскільки зауваження експертів стосовно його положень носить переважно техніко-юридичний характер. А тому можуть бути враховані при опрацюванні проекту до другого читання. Прошу підтримати згаданий законопроект в режимі першого читання з подальшим доопрацюванням комітетом. Дякую.



              ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибі. Чи є бажаючі за або проти висловитися?

              Одну хвилиночку, є Мірошниченко і Чубаров, будь ласка.

              Я знаю чи „проти”, чи „за”, а ви „за” так. І ви „за”, будь ласка, висловлюйтеся. Немає потреби записуватися, досить буде цього. Досить. Ви теж „за”. Отже, Борщевський, Мірошниченко, але вони два „за”, тут уже третій не вийде, за Регламентом, а Чубаров проти, будь ласка.



              14:06:51

              БОРЩЕВСЬКИЙ В.В.

              Уважаемые коллеги! Сегодня мы рассматриваем с моей точки зрения очень значимый проект закона. И, вообще, ми должны рассматривать Уголовный кодекс не с точки зрения даже наказания, а профилактики. А сегодня преступление по самочинному захвату земли стали практикой, к сожалению, в нашем государстве.

              И сегодняшние оппоненты говорят о том, что сегодня есть административные так сказать штрафы, и предлагают увеличить там до 3 до 4 тысяч. Но я взял, посмотрел в Интернет о стоимости земельных участков. Когда участки в десять соток оцениваются даже не десятками, а сотнями тысяч и даже не гривен, а долларов. Это же очень большие суммы и соответственно, на этом очень сильно наживаются, будем прямо говорить, преступники.

              Поэтому, мы должны сегодня, чтобы прекратить вот эти преступления, которые иногда уже принимают организованные формы, спланированные, мы должны прекратить их, мы должны сегодня ввести в Уголовный кодекс наказания и это будет самым действенной профилактической мерой против этих преступлений. Спасибо.


              ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Мірошніченко.


              14:08:41

              МІРОШНИЧЕНКО Ю.Р.

              Юрій Мірошниченко, фракція Партії регіонів, Новгород-Сіверський.

              Шановні колеги, сьогодні я хотів би говорити, в першу чергу, не як депутат, а як правник. Оскільки головною метою, як на мій погляд, того законопроекту, який нам зараз поданий, полягає в тому, щоб забезпечити в дію норми права тобто забезпечити сам факт користування землею.

              І оскільки ми спостерігаємо такі явища, що норма закону не діє, то треба змінювати санкцію. Оскільки масовими є самі факти самовільного захоплення землі, як мій попередній колега виступаючий доповів, санкція, яка пропонується. Діючим законодавством не є ефективною тобто вона не забезпечує дію норми, сьогодні ми повинні переглянути, яким чином добитися застосування тієї норми, яка встановлена законодавством.

              Нам пропонується з боку ініціаторів законодавчої ініціативи встановити кримінальну відповідальність, що на мій погляд, як правника, є доцільним того, що вона вступає в дію не одразу, а лише після того, як буде застосована дія адміністративної санкції. Тому я закликаю колег не залежно від нашої партійної приналежності підтримати цей законопроект. Таким чином виправити фактично ситуацію, яка склалася.

              Тут ще є дуже важливий і політичний аспект. Оскільки порушуються права землевласника, складається конфлікт інтересів між тими, хто володіє землею на законних підставах, і тими, хто його, тобто цю земельну ділянку захопив. І не рідко, враховуючи, що закон не діє, ми спостерігаємо конфлікти, в тому числі міжетнічні, конфлікти бізнесові, конфлікти…



              ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Рефат Чубаров, ви теж про те? Щось мені не віриться, що не про те. Побачимо.



              14:11:05

              ЧУБАРОВ Р.А.

              Шановні народні депутати, вельмишановні виборці! У пояснювальній записці до проекту закону, що розглядається, автором вказується, що, мовляв, прийняття цього закону обумовлено необхідністю вдосконалення системи державного управління земельними ресурсами і контролю за їх використанням, охороною тощо.

              Але треба розуміти, що за цими нібито пристойними намірами приховується бажання закріпити навічно вже розібрані незаконно по всій Україні землі. А проти всіх тих, хто потребує землі хоча б для власного облаштування, будуть застосовані ті жорсткі норми, які і пропонується прийняти в законі.

              Кримський досвід свідчить про те, що подавляюча більшість рішень по землі, що прийняті до сьогодні, є незаконними. Отже, багато з тих, хто сьогодні є формально, да і де-юре теж, нібито власником землі, насправді вони володіють нею незаконно. Ви знаєте, чого бояться в Криму більш всього? Ті, хто називають себе власниками землі? Щоб до них не прийшли люди, які не мають шматочка землі для власного облаштування, щоб вони її не зайняли. Бо коли вони її займають, то починає з’ясовувати мотиви отримання цієї землі прокуратура. І тоді з’ясовується, що і той, хто вважає себе хазяїном, він не є власником тієї землі.

              Так з’явилися аквапарки, так з’явилися незаконні пансіонати. Кожний високопосадовець, який живе в Києві і в деяких інших центрах промислових України, ті, які умовляли людей, щоб вони пригальмувалися трошки, не займали самовільно землі, почекали, вони всі вже мають свої землі. І цим законом ви хочете зупинити, скажемо так, наміри людей вплинути на владу для того, щоб їм хоча би дали теж для того, щоб вони мали можливість себе облаштувати.

              Щодо кримської ситуації. Особливість …… є ще в тому, що не повернувши не шматочка землі тим, у кого її незаконно колись забрали при депортації, вже …



              ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, Рефат. Дякую.

              Кирильчук, будь ласка.

              З місця Євген Кирильчук говорить.

              Будь ласка, всі уважно слухають.



              14:13:35

              КИРИЛЬЧУК Є.І.

              Дякую, Олександре Олександровичу.

              Дійсно, я не проти ідеї. Я проти тої виписаної норми, яка є в цьому законопроекті. Справа в тому, що ми констатуємо тільки сам захват землі. Але немає ніякої відповідальності на тих, з чиєї мовчазної згоди, а інколи письмової згоди, ця земля дозволена самозахватить, притому недаремно. Через то, я вважав би, що треба дуже чітко розмежувати саме термін „самозахвату” як він відбувся, ким відбувся і хто повинен нести крім тої людини, яка обробляє цю землю, хто це дозволив. У нас приблизно 40 відсотків землі сьогодні, яка є і яку її самозахватили, вони її не просто захватили, їм дали обробляти за хабара, а числиться, що вони її захватили. Через то, у цьому кодексі при доопрацюванні треба дуже чітко розмежувати відповідальність від влади до того, хто захватив. Через то, моя думка, що треба цей закон на доопрацювання, щоб його ширше зробити понятним для людей.



              ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні друзі! Бачите, висловилися дві думки, які, до речі, не дуже і відрізняються одна від одної. Те, що доопрацьовувати проект після прийняття у першому читанні, всі погоджуються, це треба робити, а аргументація, яку використав, наприклад, Рефат Чубаров, вона абсолютно слушна, але вона трошки стосується інших норм закону. І треба, щоб сьогодні правозастосування було відповідним і треба на це зважити. Тобто проблема сама існує, але, якщо ми, умовно кажучи, чоловік украв десь, скажемо, тисячу гривень, то він сяде у тюрму, але, якщо він найбільше багатство привласнив – землю, то йому нічого немає. Тому мова йде про те, що ці норми треба посилити, але треба обов’язково при доопрацюванні врахувати всі ті нюансі, про які говорив в Рефат Чубаров і інші. І, очевидно, ще треба доопрацьовувати тут і інші проекти законів.

              Тому, будь ласка, була пропозиція комітету і пропозиція авторів, Комітет Володимира Миколайовича Стретовича, який він очолює, рекомендує, незважаючи не техніко-юридичні там погрішності, які можна зняти під час доопрацювання, прийняти цей закон у першому читанні.

              Тому я ставлю на голосування цей проект. Будь ласка.



              14:16:31

              За-331

              Рішення прийнято.

              Репліка Рефата Чубарова, будь ласка. Одна хвилина, будь ласка. Включіть йому мікрофон.



              14:16:48

              ЧУБАРОВ Р.А.

              Олександре Олександровичу, так не можна. Я просив репліку до голосування, бо ви двічі згадали моє прізвище. А те, що я скажу зараз, можливо могло би повпливати на позицію хоча б деяких совісливих народних депутатів. Вибачте за мою таку оцінку. Я хотів сказати про те, що люди повертаються десятками тисяч. У них немає землі. 62 роки, коли їх депортували, у них забрали ту землю, на якій сьогодні хтось будує аквапарки чи щось там інше. Я хотів сказати, що цинізм, коли не прийнятий закон, який може регулювати відновлення цих людей права на землю, в цей час у країні, яка хоче вважати себе демократичною, приймати закон, яким ці люди замість того, щоб просто сказати – ми відновлюємо хоч щось ваше, у них ще відібрати останнє – надію.

              От ви сьогодні, Олександре Олександровичу, відбираєте у цих людей надію. В цій залі ще не проголосовано закон про відновлення прав кримськотатарського народу, включаючи право на землю.



              ГОЛОВУЮЧИЙ. Я прошу, Рефат Абдурахманович, якби ви не виступали, то я б вас не згадував. Я зобов'язаний це робити за Регламентом. Ви одержали право на репліку після розгляду питання. його вам надаю. Ви висловили свої міркування. Я ще раз повторю, те, що ви говорите, потребує законодавчого регулювання, ви ще раз це підтвердили. Готуйте цей проект, будемо розглядати. А поки що розглядається проект про покарання за само захвати земель. Я гадаю, що це теж не викликає ні у кого заперечень і те, що його треба доопрацювати так, як висловлюється з цього приводу профільний комітет.

              Шановні депутати, я закінчую, ми закінчуємо засідання сьогоднішнє. Після перерви ви працюєте в комітетах. Завтра засідання продовжиться о 10 годині ранку. Дякую.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".