МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Донузлав: нові перспективи

10/04/2006 | Експерт
Донузлав: нові перспективи

Доля західного узбережжя Криму обговорювалася на зборах депутатів усіх рівнів Євпаторійського, Сакського та Чорноморського регіонів


Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Питання знову стало на порядок денний через те, що Президент України Віктор Ющенко скасував колишнє рішення від 23 вересня 2005 року про створення Кримського морського транспортно- промислового комплексу «Донузлав». Проект цього комплексу приблизною вартістю в 2,5 млрд. євро передбачав будівництво порту з 12-ма терміналами, аеропорту, автодороги та залізниці довжиною 104 кілометри. Однак, за висновком експертів Кримської академії наук, втрати біологічних та рекреаційних ресурсів регіону в такому випадку могли б становити понад 8 мільярдів доларів. Скасування колишнього рішення, як говориться в офіційному повідомленні Кримського представництва глави держави, відбулося завдяки зусиллям громадськості, представників засобів масової інформації, представництва Президента України в АРК.

Депутати рад усіх рівнів регіону вирішили, що західне узбережжя Криму має розвиватися як курортно-рекреаційний регіон. Вони поставили завдання й надалі протистояти будь-якому екологічно шкідливому промисловому будівництву. Для цього вони вирішили почати розробку державної програми розвитку Західного Криму. Основним завданням зборів депутати вважали об’єднання зусиль територіальних громад на створення нової концепції розвитку регіону. Прийняте рішення підготувати конкретні заходи Програми курортно-рекреаційного розвитку, забезпечення екологічної безпеки, державного фінансування розробки техніко-економічного обгрунтування курортно-рекреаційного розвитку Західного Криму, і, зокрема, Донузлавського регіону. За словами міністра аграрної політики Криму Олега Русецького, Сакському та Чорноморському районам необхідно оголосити мораторій на роздачу земель під будівництво котеджів біля моря і проаналізувати доцільність видобутку піску на території Донузлава. Голова Чорноморської райради Микола Омелянський запропонував створити в регіоні рибні ферми та плантації мідій. За його словами, вже зараз багато інвесторів має бажання вкласти кошти в цю індустрію.

На зборах Кримська академія наук представила проект розвитку Тарханкутської екосферної зони, центром якої є Донузлав. Учені пропонують проекти створення в цьому районі екопарків, комплексів відпочинку. У проекті розглянуті всі питання, пов’язані iз забезпеченням електроенергією, водою, утилізацією побутових відходів. Учені визначили, що оптимальна кількість відпочиваючих, які можуть одночасно знаходитися на території цього регіону, — 50 тисяч осiб. Повідомляється також, що Росія та Франція готові спонсорувати такий проект за умови, що будуть вирішені всі питання з документами. Передбачається, що сума інвестицій в курортний розвиток регіону сягне 350 мільйонів євро.

Учасники депутатських зборів прийняли рішення передбачити в бюджетах Євпаторії, селищ Мирний, Новоозерне, Заозерне, Сакського та Чорноморського районів кошти для створення Програм курортно-рекреаційного розвитку регіону. Також представники місцевої влади клопотатимуться перед Верховною Радою Криму про формування робочої групи з розробки комплексної програми розвитку та підготовки звернення до керівництва України про розробку такої програми на державному рівні.

Разом з тим, як повідомляється в Криму, автори проекту будівництва порту не мають наміру відмовлятися від своєї ідеї. На їхню думку, скасування указу Президентом говорить лише про відмову державної підтримки проекту. Його ініціатори висуватимуть проект на міжнародні тендери і доводитимуть, що він має дійсні переваги перед проектом розвитку регіону виключно як курорту, адже курортний регіон також має бути забезпечений інтенсивним транспортом, у тому числі морським. А такий регіон, як Донузлав, не може взагалі існувати без порту. Все питання в тому, якого він буде профілю та призначення.

Зокрема, прем’єр-міністр Криму Віктор Плакіда вважає, що «тема Донузлаву не закривається» і питання будівництва морського транспортно-промислового комплексу на озері Донузлав у Євпаторії вимагає подальших обговорень екологів та інших фахівців. Про це він сказав на прес-конференції в Сімферополі. Глава уряду автономії Віктор Плакіда заявив, що уряд Криму хоче залучити фахівців, які б створили техніко-економічне обгрунтування у напрямах розвитку багатьох територій півострова на глибоку перспективу в 20—25 років. Він підкреслив, що має на увазі також у цілому транспортні розв’язки, порти та аеродроми півострова, які мають потенціал для роботи, але вже втратили колишні роль та значення і вимагають відновлення.

Також Віктор Плакіда нагадав про розходження висновків екологів та фахівців щодо будівництва порту, особливо враховуючи той факт, що порти в Керчі завантажені на 180—184%. Проведений аналіз показав, що світові транспортні коридори, які проходять через кримські порти, говорить Віктор Плакіда, певною мірою втратили своє значення і вимагають переосмислення. «Будь-яка країна, яка має морську акваторію, активно використовує її у поєднанні з інфраструктурою берегової смуги, але на депутатських слуханнях, які були проведені в Євпаторії, з’ясувалося, що люди сьогодні не готові до того, щоб створити такий зв’язок, — зазначив Віктор Плакіда. — Однак тема ця не закривається, вона має місце, але сьогоднішнє рішення про скасування колишнього проекту, очевидно, було правильним...»

№169, четвер, 5 жовтня 2006

http://www.day.kiev.ua/169895/


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua