Исмаил Гаспринский
04/29/2008 | ltd59
Здравствуйте, я студентка исторического факультета Днепропетровского национального университета. Я пишу курсовую работу на тему: "Жизнь и деятельность Исмаила Гаспринского", информация, которую мне удалось найти слишком кратко описывает его жизненный путь. Пожалуйста,посоветуйте или дайте ссылки на источники,или статьи, которые я могу использовать в работе для более развернутого описания деятельности этого человека. Буду благодарна Вам за любую информацию.
Відповіді
2008.04.29 | Лозина-Лозинский
Я Вам аплодую! Алеж допомогти не можу, Тому шо не на те вчився
В кого що е, агов!2008.04.29 | Alessandro
Ганкевич В.Ю."На службе правде и просвещению", Симф. "Доля" 2000
2008.04.30 | Tatarchuk
Re: Исмаил Гаспринский
Ізмаїл Гаспринський (Гаспрали). За походженням мурза (тобто, шляхтич), Ізмаїл бей Мустафа оглу Гаспринський народився 8 березня 1851 року у селі Аджикої неподалік Гаспри на Південному березі Криму. Він навчався у Симферополі, Воронежі, Москві, Парижі, Стамбулі, а 1875 року повернувся до Криму. У Бахчисараї Гаспринський був обраний гласним міської Думи та міським головою.Організувавши власне видавництво, він 1882 року почав видавати першу кримськотатарську газету “Терджиман”. Згодом Гаспринський заснував і видавав перші кримськотатарські журнали. 1905 року Гаспринський став співзасновником та членом Центрального Комітету “Союзу мусульман” і очолив його Кримське відділення. У своїй роботі “Російське мусульманство” він наголошував на необхідності перегляду державної політики щодо мусульман Російської імперії, оскільки (цитата) «при російському володарюванні занепали і ті засоби розумового розвитку татар, які виявлялись їхніми школами та писемністю».
“Великий Оджа”, як називають його тюрки багатьох країн, Гаспринський стояв біля витоків просвітницького руху під назвою “джадідим”, спрямованого на реформування традиційної мусульманської освіти. Він створив новий – фонетичний метод навчання грамоти, ініціював запровадження у медресе світських предметів. Ізмаїл Гаспринський є автором роману “Листи мулли Аббаса Французького”, утопії “Край вічного блаженства”, антиутопії “Африканські листи”, низки оповідань, новел, перекладів, зокрема повісті “Робінзон Крузо”. Він помер 11 вересня 1914 року у Бахчисараї.
http://www.kngu.org/KongrUkr/Communit/ObzhTataryKr.htm