МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Хто ж покарає зловмисників – влада чи доведеться самим морякам?

07/08/2008 | Володимир Притула
Свято українських моряків було невеселим

Чому свято українських моряків було невеселим? Чому українська держава не здатна захистити своїх моряків у Севастополі – ні соціально, ні морально, ні фізично?
http://www.radiosvoboda.org/content/Article/1182178.html

Цьогорічне святкування Дня Військово-Морських Сил України, що відзначається у першу неділю липня, ознаменувалося провокацією з боку місцевих російських націоналістичних організацій. У суботу, 5 липня, по обіді близько сотні активістів «Російського блоку», «Російської громади Севастополя», а також міського відділення Прогресивної соціалістичної партії напали на моряків ВМС України, які встановлювали на Графській пристані меморіальну дошку на честь 90-річчя підняття українських прапорів над кораблями Чорноморського флоту Росії.

Розлючений натовп прорвав ланцюг оточення військовослужбовців Служби правопорядку ВМС України, встановлене на верхньому майданчику Графської пристані. На нижньому майданчику російські націоналісти розв’язали бійку з українськими матросами, які монтували бронзову дошку в стіну пристані.

Поблизу місця інциденту перебували 8 працівників міліції, в тому числі старші офіцери, які лише спостерігали за розвитком ситуації. Оскільки правоохоронці жодних дій для наведення ладу не вживали, а військовослужбовці не мають на це права, то, щоб не наражати моряків на небезпеку, морські офіцери наказали підлеглим покинути Графську пристань.

Нападники розцінили це як свою перемогу. Вони викрали дошку і скинули спершу в Севастопольську бухту, а потім вивезли її у відкрите море, де втопили.

Кілька осіб кувалдами і металевими балками розбили мармурову основу на стіні Графської пристані, на якій була раніше встановлена меморіальна дошка.

Потім натовп знову піднявся на верхній майданчик, де найбільш агресивні зірвали з Графської пристані банер «Вітаємо з 16-ю річницею ВМС України!» Порвавши його, після цього танцювали і топталися по ньому ногами.

Свято українського флоту все ж відбулося

Наступного дня урочисте відкриття дошки не відбулося, а настрій значної частини моряків був пригнічений.

Втім, усі інші урочисті заходи з нагоди Дня Військово-Морських Сил України відбулися в повному обсязі – стройовий огляд кораблів, демонстрація майстерності бійців роти почесної варти, морських піхотинців та рятувальників, виступ флотських артистів, а потім вечірній концерт майстрів української естради, серед яких були Василь Зінкевич і група «Гайдамаки», та великий феєрверк і салют.

Привітати військових моряків до Севастополя прибув міністр оборони Юрій Єхануров і делегації 19 областей України.

Святкуванню в меншій мірі завадила сильна злива, що пройшла у Севастополі зранку в неділю – довелося відкласти його початок на годину. Але ця ж злива розігнала й найбільш затятих представників проросійських сил міста.

Це дало змогу командувачеві Військово-Морських Сил України віце-адміралові Ігорю Тенюхові, відповідаючи на запитання журналістів, чи не погіршив суботній інцидент на Графській пристані настрій українським морякам, заявити, що «жоден недбалий вчинок якихось недбалих людей не завадить морякам і святкувати, і виконувати свої завдання».

Як повідомив ініціатор встановлення меморіальної дошки, голова Військово-історичного товариства імені адмірала Шрамченка, капітан першого рангу запасу Мирослав Мамчак, командування ВМС України – ініціатор встановлення пам’ятного знаку – отримало в законному порядку всі необхідні для цього погодження, у тому числі й Державної служби з питань національної культурної спадщини, і мало всі формальні права встановити знак, навіть попри те, що раніше міська рада Севастополя «рекомендувала» не встановлювати дошку на Графській пристані Севастополя.

Українські моряки мали намір увічнити подію, яка сталася у Севастополі 29 квітня 1918 року. Тоді прапори Української Народної Республіки підняли на переважній більшості кораблів, суден i берегових фортець Чорноморського флоту в Севастополі, Миколаєві, Керчі та в інших місцях базування.

Проросійські сили активізуються, Київ цього не помічає

За словами Мирослава Мамчака, останнім часом у Севастополі значно активізувалася діяльність антиукраїнських сил, у тому числі і через міську раду. Водночас правоохоронні органи не реагують адекватно на прояви екстремістських дій російських націоналістів.

Він нагадав, що проросійські радикали вже нападали на моряків, коли ті на початку травня намагалися встановити цю пам’ятну дошку. У червні стався напад представників тих же сил на членів молодіжної організації «Нашої України». Ні спецслужби, ні міліція на це адекватно не відреагували.

Із Мирославом Мамчаком погоджується колишній військовий журналіст, капітан другого рангу запасу Микола Гук. За його словами, якби держава дбала про свій флот і моряків, то командувач проводив би прийняття не на базі в бухті Омега, а на ракетному крейсері «Україна», який порізали на метал і продали. А в стройовому огляді брали б участь не 6 кораблів, а кілька десятків.

А так за останні роки ВМС України не отримали жодного нового корабля. Лише зараз іде технічне проектування нового сучасного корвета водотоннажністю до 3 тисяч тонн із вертольотом на борту і сучасним обладнанням. Його планували закласти на Миколаївському суднобудівному заводі наступного року. Але, за останньою заявою міністра оборони України, це станеться вже у 2010-му.

Микола Гук каже, що гнітить військовослужбовців і гостре «квартирне питання», і відсутність української державної політики в Севастополі, тоді як росіяни про житло для своїх військових не забувають і проводять «агресивну політику подальшої русифікації Севастополя».

На думку капітана другого рангу запасу, діяльність українських спецслужб у Севастополі також паралізована.

Хто ж покарає зловмисників – влада чи доведеться самим морякам?

Коментуючи напад на моряків, міністр оборони України Юрій Єхануров в ефірі флотської радіостанції «Бриз» висловив сподівання, що правопорядок у місті усе ж буде наведений. «У нас є країна, у нас є влада, і ті, хто спробує якось по-іншому вирішувати питання, зрозуміють, що владу застосувати ми теж уміємо», – наголосив міністр.

Водночас мер Севастополя Сергій Куницин заявив, що Севастопольська міська державна адміністрація дала доручення правоохоронним органам «вжити необхідних для відновлення і підтримки громадського порядку заходів у зв’язку з суботнім інцидентом».

Куницин також повідомив, що правоохоронці затримали двох підозрюваних у нападі на моряків.

За даними Центру громадських зв’язків, за фактом «грубого порушення громадського порядку, що виявилося у протиправних діях, пов’язаних із демонтажем пам’ятної дошки, що супроводжувалося опором представникам влади – військовослужбовцям Військової служби правопорядку ЗС України, які виконували обов’язки з охорони громадського порядку, – слідчим управлінням УМВС України в місті Севастополі порушена кримінальна справа… Створена слідчо-оперативна група, проводяться слідчі та оперативно-розшукові дії щодо встановлення організаторів та активних учасників протиправних дій».

Поки в «українській хаті горить стріха»…

Втім, моряки не вірять, що севастопольські правоохоронці знайдуть і покарають зловмисників. Представник штабу ВМС України заявив Радіо Свобода, що частина керівників севастопольської міліції та управління СБУ налаштовані антиукраїнськи.

Крім того, місцеві правоохоронці стали заручниками боротьби, що точиться між міністром внутрішніх справ України Юрієм Луценком і Секретаріатом Президента України на чолі з Віктором Балогою, а загалом між Прем’єр-міністром і Главою держави.

«У хаті вже стріха горить, а начальство з`ясовує, хто з них головніший. А ті, хто підпалив стріху, намагаються в нас украсти не тільки Севастополь, але й взагалі державність», – вважає офіцер.

За його словами, честі українських моряків «завдано серйозного удару, більшість офіцерів не має наміру це пробачати».

Тож і в Києві, і в Севастополі на це мають зважати. Логічно, що у випадку, коли держава виявиться нездатною захистити своїх моряків, їм доведеться захищатися власними силами і можливостями. Навіть за недостатнього фінансування українського флоту такі можливості у них є.

Попри все, флот боєготовий

Втім, командувач ВМС України віце-адмірал Ігор Тенюх відкидає усі різкі оцінки і каже, що, попри труднощі, флот боєготовий і виконує поставлені перед ним завдання.

Флагман Військово-Морських Сил України фрегат «Гетьман Сагайдачний» зараз у Середземномор’ї. Тут він бере участь в антитерористичній операції НАТО «Активні зусилля». Українські моряки проводять догляд усіх підозрілих плавзасобів, закриваючи Європу від різноманітних терористичних проявів. Свою роботу виконують вміло, часто виявляючи мужність і ризикуючи своїм життям.

Проте, попри справжній нагородний зорепад у державі, до Дня ВМС України жоден військовослужбовець ні «Гетьмана Сагайдачного», ні інших підрозділів і частин українського флоту, які в непростих політичних та соціально-економічних умовах чесно служать Україні, жодної державної нагороди не отримав.

(Севастополь – Прага – Київ)

Відповіді

 • 2008.07.08 | Сергей

  Re: Хто ж покарає зловмисників – влада чи доведеться самим морякам?

  Молодцы!!!Правильно сделали!!!
  Ну очень смешно звучит -"Украинский флот".
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2008.07.08 | Tatarchuk

   Re: Хто ж покарає зловмисників – влада чи доведеться самим морякам?

   Сергей пише:
   > Молодцы!!!Правильно сделали!!!
   > Ну очень смешно звучит -"Украинский флот".

   Настільки смішно, що в при першій згадці про події 1918 року аж справжній алярм серед депутатів. Щось не помітно було серед вирячених беньок на відео людей яким смішно, аднако. Скоріше натовп був розлючений, а смішно мабуть стало від того що й досі нікого не покарали.
  • 2008.07.09 | Дихлофос

   Re: Хто ж покарає зловмисників – влада чи доведеться самим морякам?

   Сергей пише:
   > Молодцы!!!Правильно сделали!!!
   > Ну очень смешно звучит -"Украинский флот".
   Хорошо смеется тот, кто смеется дома...
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2008.07.09 | Урал-

    Вот еще "юмористы" едут..

    Верховный атаман Союза Казацких войск России и Заграницы, депутат российской Госдумы Виктор Водолацкий приказал сформировать и отправить в Севастополь казацкие команды для охраны памятника императрице Екатерине II, установленного по решению горсовета,

    Крымский депутат Леонид Пилунский отмечает, что такие действия происходят в рамках идеологического наступления России на Украину. «Это попытка поддержать пророссийские организации Севастополя и Крыма для того, чтобы взбудоражить межнациональную ситуацию на полуострове», - отметил он. По мнению депутата, прибытие в АРК российских казацких формирований угрожает территориальной безопасности страны, поскольку они должны поддерживать силы, которые пытаются отделить Крым от Украины. Поэтому, считает Пилунский, в ситуацию должны вмешаться СБУ и милиция.

    http://lenty.ru/go.html?http://glavred.info/archive/2008/07/09/085246-7.html
 • 2008.07.09 | Graymur

  Re: Хто ж покарає зловмисників – влада чи доведеться самим моряк

  1. Законность установки таблички под вопросом.
  2. Оцепление вокруг графской выставленно незаконно, плюс офицер, командовавший оцеплением, врал что, якобы, проводится "разминирование" графской пристани.
  3. Баннер о дне ВМСУ на Графскую пристань, являющуюся памятником архитектуры, прикручен незаконно.

  У ваших военных у самих рыло в пуху. Против их действий будете протестовать, нет?
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2008.07.09 | Лозина-Лозинский

   Уголовный кодекс - к приминению!

   Хулиганство (нарушение порядка с угрозой здоровью граждан) не оправдывается размышлениями хулиганов, что что-то в городе "законно", а что-то "незаконно".

   Законностью занимаются соответсвующие органы, ок? Осуществлять "законность" силами граждан, а не полиции (милиции), есть признак варварства и отсутсвия собственно законности. Понятно?

   То есть все эти ребятки, что куролесили в Севастополе, по укранским законам минимум хулиганы. На что есть соответсвующая статья УК, (до трех лет, кажется).
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2008.07.09 | Graymur

    Re: Уголовный кодекс - к приминению!

    Возможно. Но почему вы не ратуете за применение тех же норм к военным, которые тоже накуролесили?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.07.09 | Лозина-Лозинский

     Re: Уголовный кодекс - к приминению!

     Почему не ратую? Инцидент в Севастополе требует тщательной оценки, как формально-юридической, так и с позиции защиты национальных интересов. Тщательной и глубокой оценки факторов, приведщих к существующему положению, мер пресечения и дальнейшей стратегии недопущения.

     Роль и функции ЧФ Украины, тактика их поведения и разбор полетов должно быть включены обязательно.

     Но факт хулиганства хулиганов - очевиден хотя бы на фото. Что должно иметь соответсующую рекцию милиции и прокуратуры. То есть - задержание, взятие показаний и оформление дела для суда.

     ПС. У меня есть предчувствие, что у этих хулиганов еще и российский паспорт где то есть. Кроме украиского. Что тоже является преступлением в Украине.
     згорнути/розгорнути гілку відповідей
     • 2008.07.09 | Graymur

      Re: Уголовный кодекс - к приминению!

      > Почему не ратую? Инцидент в Севастополе требует тщательной оценки, как формально-юридической, так и с позиции защиты национальных интересов. Тщательной и глубокой оценки факторов, приведщих к существующему положению, мер пресечения и дальнейшей стратегии недопущения.

      Согласен.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.07.09 | Bulba

       Re: Уголовный кодекс - к приминению!

       Есть очень конкретное и практическое предложение, проследить как и с кем будет командование ЧФ РФ согласовывать перекрытия российскими военнослужащими: матросами и бойцами отдельного батальона охраны морской пехоты площади им. П.С.Нахимова и Приморского бульвара в день ВМФ РФ. этот не так уж и далёк, напоминаю последне воскресенья июля.
       может быть конечно в этом году этого и не будет, но есть уверенность, что свободный доступ на военно-морской праздник плохая идея, теряется возможность сегрегировать граждан на предмет шоу.
       згорнути/розгорнути гілку відповідей
       • 2008.07.09 | Graymur

        Re: Уголовный кодекс - к приминению!

        оно, конечно, хорошо, только каким образом это проследить? в нашем-то случае Куницын сам признался, что с ним ничего не согласовывали.
 • 2008.07.10 | йух ян

  Re: Хто ж покарає зловмисників – влада чи доведеться самим морякам?

  Я уже не знаю кто кого будет карать, глядишь еще президент им орденов надает за вклад какой нибудь и денежную премию .А говорил "бандыты сыдытымо у тюрмах" , а воны на посады поседалы так он им еще и ордена раздает, зато тех кто был рядом кинул хорошо,а говорили Мороз зраднык ???
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2008.07.10 | Полковник

   "Йух кун" з караїмської - "неділя". А "Йух ян" що таке?

   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2008.07.10 | Дихлофос

    Re: "Йух кун" з караїмської - "неділя". А "Йух ян" що таке?

    Это наш украинский полит.истеблишмент-ЙУХ НЯ,причем весь без исключения.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua