МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Гегемон кримського суспільства

04/24/2009 | Никодим Артемов
ГЕГЕМОН КРИМСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА

Чи мають підстави скарги проросійських структур на утиски в Криму?

Никодим АРТЕМОВ, для КНЦПДЖ

Згідно останнього перепису росіяни в Криму становлять найчисельнішу етнічну общину і складають 68 відсотків всього населення. Чисельно це близько 1,2 мільйона людей. В отой же час за даними переписів та оперативними статистичними даними українці в Криму становлять приблизно 24 %, кримські татари 12%.

Кількість за загальним філософським правилом, перестає в якість – більшість росіян самовіддано працюють на підприємствах і установах, вважаючи Крим і Україну своєю батьківщину, шануючи її законодавство, традиції, мову і культуру. Росіяни Криму – це передова ланка виробничників, вчителів, інженерів, підприємців, творчої інтелігенції. Вони задоволені тим, що Україна забезпечує всі їх права на розвиток мови, культури, громадянських прав.

Однак є в Криму проросійські організації, діяльність яких різними формами, в першу чергу фінансовими, ініційована та спрямовується з-за кордону, і вони раз-по-раз проводять різні маніфестації, форуми, мітинги, в яких беруть участь від сотень до кількох тисяч людей, що в порівнянні з загальною чисельністю росіян на півострові є мізером, що менше навіть сотої долі відсотка, які й скаржаться на нібито існуючі утиски, переслідування мови, культури, освіти тощо.

Щоб зрозуміти істину, варто подивитись на цифри і статистичні дані. В Криму з півтори тисячі зареєстрованих ЗМІ понад 98 відсотків газет, журналів та радіостанцій публікуються та транслюють свої програми російською мовою.

Але найпереконливіші цифри в царині освіти. За офіційними даними міністерства освіти та науки Криму, в групах з українською мовою навчання перебуває 1672 дитини, що складає лише 3,47%. Зате в 340 школах з російською мовою викладання в 4205 класах опановують ази наук 84165 учнів. Ще 75403 учні навчаються російською мовою в 3602 спеціалізованих російськомовних класах інших шкіл. Разом російською мовою в Криму навчається 159568 учнів, що становить 89,6% від всіх школярів. Отакий привілей, тобто надмірну перевагу мають наші брати-росіяни…

На цьому тлі в Криму функціонує 7 загальноосвітніх шкіл з українською мовою навчання, де в 105 класах навчається 2246 учнів (1,26%). Діє 784 класи (10614 учнів) з українською мовою викладання в інших школах: 593 класи (8037 учнів) – в школах з російською та українською мовами навчання, 178 класів (2344) – в школах з кримськотатарською, російською та українською мовами навчання, 13 класів (233 учні) – в школі з кримськотатарською мовою навчання і класами з українською мовою навчання. Разом українською мовою навчається 12860 учнів, тобто тільки 7,2%. Разом з тим слід сказати, що в школах Криму якість вивчення мов і навчання на мовах діже різна. Зрозуміло, що добре вивчити мову лише в тому випадку, коли в школі створено відповідне мовне середовище, але в більшості шкіл риму, які мають класи з неросійською мовою навчання такого середовища нема. Учні можуть спілкуватися рідною мовою тільки вдома і на уроках, а в самій школі існує російськомовне середовище, що на порядок зменшує ефективність в опануванні мови та предметів науки рідною мовою. Класи з українською мовою викладання в школах з російською мовою викладання є щонайменше окозамилюванням. Українською мовою в таких школах навчаються 12,5% учнів (18,1% класів). Звідси очевидно, що вся позакласна робота в таких школах проводиться російською мовою, а діти, які навчаються в класах з українською мовою навчання позбавлені відповідного мовного середовища в межах школи. Особливий дискомфорт в таких школах відчувають діти в початковій школі. Таким чином реально повноцінну освіту українською мовою отримують 2246 учнів (1,26%), які навчаються в 7 школах з українською мовою викладання. Кількість таких шкіл не збільшується вже багато років. Ось так титульна нація в своїй країні поступилася гегемонові, який складає більшість населення Криму. Росіяни Криму становлячи лише 68 % складу населення мають у своєму розпорядженні 89, 6 % шкільництва, а титульні українці, становлячи понад 24 % суспільства мають лише 7,2 % учнів, щ навчаються рідною мовою, а решта змушені навчатися мовою гегемона. Тоді ж постає питання – а для чого ми створювали свою українську державу, раз вона не може забезпечити нам рівності та справедливості, достатнього задоволення наших невід’ємних прав? – питають кримські українці.

В Криму також функціонує 15 загальноосвітніх навчальних закладів з кримськотатарською мовою навчання. Це 177 класів, в яких є 2919 учнів, а також 1 загальноосвітній навчальний заклад з кримськотатарською мовою навчання і класами з українською мовою викладання (25 класів, 449 учнів). В інших школах налічується також 236 класів (2725 учнів) з кримськотатарською мовою навчання: 86 класів (919 учнів) – в школах з кримськотатарською та російською мовами викладанням, 125 класів (1357 учнів) – в школах з кримськотатарською, російською та українською мовами викладання, 25 класів (449 учнів) в школах з російською мовою викладання. Разом кримськотатарською мовою навчається 5644 учня (3,2%). Отже і кримські татари поступилися гегемонові: становлячи понад 12-14 % населення вони мають змогу навчати рідною мовою тільки 3,2 відсотка своїх дітей.

Інша мовна ситуація в школах риму така. Кримськотатарську мову як предмет вивчають 28545 учнів, тобто 82,5% від загальної кількості учнів кримськотатарської національності. В загальноосвітніх школах вивчаються також мови національних меншин: вірменська мова (факультативно) – 94 учні; болгарська мова (як предмет) – 77 учнів; - єврейська мова (як предмет) – 22 учні; німецька мова (факультативно) – 78 учнів; новогрецька мова (як предмет ) - 91 учень, і факультативно – 119 учнів; турецьку мову вивчають факультативно 8 учнів; естонську мову вивчають як предмет 27 учнів.

Скоро в Криму вибори. Отже на майданах, а то і на підприємствах чи в учбових закладах, на різних конференціях знову активізуються скарги на те, що російська мова утискається, що російські діти зазнають дискримінації, позбавлені можливості вчитися рідною мовою. Як бачимо, насправді все навпаки: забезпечення росіян правом на вивчення та користування рідною мовою значно перевищує їх частку в громаді Криму, а українці, кримські татари та інші народи далеко не повністю забезпечені можливістю навчати своїх дітей рідною мовою, що за міжнародними законами має бути обов’язковою нормою.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua