МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

"Депортація кримських татар: історичні та правові оцінки"

07/15/2009 | Прес-центр СБ України


15 липня ц.р. у Службі безпеки України відбувся круглий стіл «Депортація кримських татар: історичні та правові оцінки». У заході взяли участь народні депутати України, представники СБУ, громадських організацій, засобів масової інформації, історики, правознавці.

Звертаючись до учасників круглого столу, заступник голови СБ України Микола Герасименко зазначив, що на виконання доручення Президента України Віктора Ющенка Служба безпеки України у взаємодії з Генпрокуратурою України проводить збір матеріалів, які стосуються незаконних виселень у 1944 році кримськотатарського народу та інших народів, які проживали на території Криму. Збираються та вивчаються документи про злочини тоталітарного режиму у 1944 році, встановлюються та опитуються свідки. За результатами, відповідно до вимог національного законодавства, СБУ та Генпрокуратура нададуть правову оцінку незаконному насильницькому виселенню народів Криму.

Народний депутат України Мустафа Джемілєв наголосив, що насильницьку депортацію 1944 року, здійснену радянськими репресивними органами, слід кваліфікувати як геноцид, оскільки за два роки у вигнанні за різними підрахунками загинуло від 38 до 46 відсотків кримськотатарського народу.Представниця комісії з вивчення геноциду кримських татар при Меджлісі Гульнара Бекірова розповіла про стан вивчення архівних матеріалів, що стосуються депортації, наголосивши на важливості фіксації спогадів живих свідків катастрофи кримськотатарського народу. Пані Бекірова поінформувала присутніх, що вже побачили світ три томи видання «Как это было» зі спогадами репресованих.

Один з лідерів кримськотатарського народу Рефат Чубаров наголосив на потребі звернутися до урядів інших країн, чиї архіви можуть містити документи про трагічні події травня 1944 року.

Уповноважений України в міжнародному суді ООН Володимир Василенко у своєму виступі зупинився на юридичних тонкощах, на які слід звернути увагу при порушенні кримінальної справи за фактом депортації кримськотатарського народу.

Підбиваючи підсумки круглого столу керівник департаменту архівного забезпечення СБУ Володимир В’ятрович заявив, що Служба безпеки України має намір звернутися до спецслужб Росії та Узбекистану з проханням відкрити доступ до матеріалів, які стосуються депортації кримськотатарського народу. «Всебічне, неупереджене, незалежне від політичної кон’юнктури вивчення насильницької депортації кримськотатарського народу допоможе суттєво поліпшити моральний клімат на кримському півострові. Сьогоднішній круглий стіл – це лише перший крок на шляху до повернення історичної справедливості щодо кримськотатарського народу», – підсумував В. В’ятрович.Нагадаємо, що на виконання указів Президента України «Про відзначення у 2009 році Дня пам’яті жертв політичних репресій» та «Про заходи у зв’язку з 65-ми роковинами депортації з Криму кримських татар та інших осіб за національною ознакою» 18 травня ц.р. у Сімферополі відбулась виїзна Колегія Служби безпеки України. У її засіданні взяли також участь лідери кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв та Рефат Чубаров, муфтій мусульман Криму Еміралі Аблаєв, Постійний представник Президента України в АР Крим Леонід Жунько.

Виконуючи доручення Президента СБУ, розсекретила й передала кримськотатарській громаді унікальні архівні матеріали сфальшованої радянськими репресивними органами справи стосовно кримськотатарської політичної організації «Міллі Фірка». За цією справою за звинуваченням у так званому «буржуазному націоналізмі» 1928 року було репресовано 63 особи - духовна еліта кримськотатарського народу.

Прес-центр СБ України

Відповіді

  • 2009.07.16 | Гуливер

    Re: "Депортація кримських татар: історичні та правові оцінки"

    Это большое достижение Меджлиса и всех кто с ним работал по этому вопросу, что сегодня в СБУ обсуждаются такие вопросы. Я думал такое может случиться, когда в Крыму будет крымскотатарская автономия.
    Возможно, это было самое важное , чем запомнится период правления Ющенко.

    СБУ не может быть против крымских татар, это не советские времена, и крымские татары не выступают с опасными лозунгами.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua