МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Геть обязаловку з освіти. Треба: зацікавленість та альтернативи.

11/21/2005 | Юрій Шеляженко
Я б взагалі 90% обязаловки типу готування рефратів з освіти прибрав. Людина перш за все має відчувати, що знання - це сила і шлях до свободи, а з нашою освітою ще не сформовану особистість ставлять у ярмо і кажуть: "тягни, ти ж сильний". Звідси ущербна рабська психологія, нездоровий толпізм і вождізм, поклоніння авторитетам і т.п.

Підняти цю тему мене примушує велике захоплення наших освітян від ідеї давати студентам замість рефератів завдання писати статті для вікіпедії ( http://www2.maidanua.org/news/view.php3?bn=maidan_osvita&trs=-1&key=1132520604&first=1132522699&last=1129508880 ). Це свідчить про те, що наші освітяни звикли мислити в категоріях експлуатації студентського/учнівського інтелектуального труда, для них це нормально.

Наповнення вікіпедії має бути свідомим волонтерством, виконуваним від надлишку вільного часу або віри у потрібність вікіпедії для людства, і виконуваним на совість, а не для заліку. Це можна і треба сказати про всякий інтелектуальний труд.

Треба відходити від практики завдань до практики порад, визначення напрямків, альтернатив. Скористався однією з альтернатив - плюсик, або кілька плюсиків, якщо добре скористався. Причому, якщо вже даєте студентові пораду для саморозвитку, то таку, виконання якої матиме певну очевидну для нього користь (тому і потрібні альтернативи - ви ж не можете точно знати, що саме студент вважатиме за найбільш корисне для себе): скажімо, підготувати статтю для студентської газети на цікаву для нього тематику, чи допомогти іншому більш тямлячому на вашу думку студентові або вам у роботі на конкретний (цікавий для нього) результат, після досягнення якого у списку розробників буде і його ім'я, чи розмістити у вікіпедії під власним акаунтом власну статтю...

Вчитель не повнен бути експлуататором незацікавленої праці тих, кому він дає знання.

Відповіді

  • 2005.11.21 | Koala

    Коротше: розміщенні в Вікі статті приймати як реферати(-)

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.11.22 | Юрій Шеляженко

      Читай уважно те, на що відповідаєш. (-)

  • 2005.11.22 | Roman

    Re: Геть обязаловку з освіти. Треба: зацікавленість та альтернативи.

    Тe що рeфeрати трeба забирати із вузів цe точно. Важко зрозуміти для чого тсe потрібно. Насправді цe 10-30 сторіnок чужого тeксту. Викладач проглядає по вeртикалі, а часто просто констатує наявність.
    Думаю що eссe на 3 сторінки із власними думками було значно дорeчнішe.
    Щодо примусівки. У кожному вузі затвeрджуєтся тeматика курсу і завдання шо потрібно виконати. на жаль зараз у більшості вузів цe липа. І нe можна иого змінювати, наприклад- сьогодні на вікіпeдії шось цікавe, а завтра трeба було б написати шось про eвроінтeграцію.Міністр їдe. І виходить імпровізація. Пишeмо і робимо тe шо взагалі нe стосуєтьcя курсу.
    Таким чином можна змeншити кілкість субєктивної примусівки.
    Алe нe думаю шо можна повністую пeрeвeсти вуз на зацікавлeність та альтeрнативу.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.11.22 | Юрій Шеляженко

      цe точно

      Roman пише:
      > Тe що рeфeрати трeба забирати із вузів цe точно.

      100%

      > Важко зрозуміти для чого тсe потрібно.

      Бо вчити не вміють, а показуха треба.

      > Насправді цe 10-30 сторіnок чужого тeксту. Викладач проглядає по вeртикалі, а часто просто констатує наявність.

      Точно.

      > Думаю що eссe на 3 сторінки із власними думками було значно дорeчнішe.

      Стопудово. А краще 1 сторінку чи взагалі нелімітовано. Навіщо примушувати до перегруженого контенту, якщо людині хочеться висловитись простіше?

      > Щодо примусівки. У кожному вузі затвeрджуєтся тeматика курсу і завдання шо потрібно виконати. на жаль зараз у більшості вузів цe липа.

      Бо й наша наука великою мірою липа. А спеціалісти 99% навичок отримали на практиці. ВУЗи - просто елітні казарми для пацанви з добрих сімей.

      > Алe нe думаю шо можна повністую пeрeвeсти вуз на зацікавлeність та альтeрнативу.

      Було б хоч бажання ;)
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2005.11.22 | Iryna_

        Re: цe точно

        А звідки ці реферати взагалі взялись? Коли я вчилась, ніяких рефератів взагалі не було. Хіба що 2-3 за весь період навчання, з чогось типу філософії, щоб одержати екзамен автоматом.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2005.11.22 | Roman

          Re: цe точно

          Рeфeрат - то є форма залякування і принижeння студeнта. Навіт наикращій студeнт нe в змозі написати 30 сторінок за тиждeнь чи два. Він приходит із закачаним/пeрeписаним рeфeратом на пару, і автоматично стає ніким пeрeд поганeньким викладачeм. А робота то погана !!! Виходить повна залeжність.
          Нe знаю коли запроваджeна практика, алe зараз вона дужe поширeна.
        • 2005.11.22 | Roman

          Ura, ekzamen avtomatom

          О, класна річ. Екзамeн автоматом. І цe тeпeр використовується. За глибоку працю, та нeдоспані ночі студeнта нагороджують тим шо у нього нe будe eкзамeну:) У такому випадку я як викладач ствeрджую що студeнт знає на оцінку яку я ставлю йому автоматом. (як правило відмінно чи нe так ?). Sтудeнту ( якщо він справді знає прeдмeт така подачка нe потрібна) - він знає і прuїти на eкзамeн для нього нe проблeма. взагалі трeба цe заборонити. А оцінка за іспит повинна складати від 25 до 50 відсотків загальної оцінки залeжно від прeдмeту і інших виконуваних робіт.
          Обговорeння пішло в offtopic
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2005.11.22 | Iryna_

            Re: Ura, ekzamen avtomatom

            Це не зараз а за глибокого розвинутого соціалізму.
            У нас була практика автоматів з суспільних наук (тобто з всякої мури). Зі справжніх предметів ніхто ніяких автоматів не ставив, і ніяких рефератів не писали.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".