МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Курсом реформування і розвитку сфери науки

08/16/2007 | Вісн. НАН України
Курсом реформування і розвитку сфери науки
Вісн. НАН України, 2006, № 11 З

11 по 14 жовтня цього року делегація Національної академії наук України перебувала в Алмати на запрошення Національної академії наук Республіки Казахстан у зв 'язку з її 60 річчям. 12 жовтня відбулося чергове засідання Ради Міжнародної асоціації академій наук (МААН)-неурядової організації, яка була створена у 1993 р. і об 'єднує сьогодні академії наук усіх країн СНД та В'єтнаму, а також низку відомих у світі університетів і фондів підтримки науки. Від часу заснування МААН її штаб квартира розташована у Києві. Організаційне забезпечення Асоціації здійснює НАН України, а її президент академік НАН України Б.Є.Патон усі ці роки незмінно очолює МААН. Діяльність Асоціації сприяє підвищенню престижу НАН України та нашої держави на міжнародній арені.

Учасники засідання заслухали доповідь президента МААН академіка НАН України Б.Є.Патона "Про основні підсумки діяльності МААН у 2001 -2006 рр.і шляхи підвищення її ефективності". Відбувся жвавий обмін думками про сучасні тенденції реформування і розвитку наукової сфери академій наук і організацій - членів МААН, удосконалення роботи Асоціації, посилення її ролі в міжнародному науковому співробітництві, використання можливостей ЮНЕСКО для розв 'язання завдань, що стоять перед МААН тощо.З обговорених питань прийнято низку рішень.Зокрема, заплановано підготувати звернення Асоціації до глав держав СНД щодо розгляду на найближчому саміті питання про стан науки у країнах Співдружності. Президентом МААН на наступний 5 річний термін обрано президента Національної академії наук України академіка НАН України Бориса Євгеновича Патона.

13 жовтня в Алмати відбулося урочисте зібрання, присвячене 60 річчю НАН Республіки Казахстан. Виступаючи перед його учасниками з промовою, Президент Казахстану Н.А.Назарбаєв розповів про початок реалізації національної стратегії входження його країни до спільноти п 'ятдесяти найбільш конкурентоспроможних держав світу. Для цього формується економіка інноваційного типу. Причому саме науково технологічні ресурси мають стати основним фактором інноваційного розвитку. Визначено п 'ять пріоритетних науково технічних напрямів: біотехнології, нанотехнології, космічна діяльність, інформаційно комунікаційні технології і технології для вуглеводневої та гірничо металургійної промисловості. Передбачено за кожним з цих напрямів створити національну лабораторію.

Н.А.Назарбаєв підкреслив, що найближчими роками фінансування науки зросте у 25 разів, і до 2012 р. його обсяг становитиме близько 2,7 млрд доларів (понад 5%ВВП). Наміри дуже амбітні,адже сьогодні жодна країна світу, навіть США, не виділяє таких обсягів коштів на науку.

Після закінчення урочистого зібрання відбулася зустріч Президента Республіки Казахстан з керівниками делегацій, які прибули на ювілей. Н.А.Назарбаєв пообіцяв посприяти винесенню питання про науку на розгляд глав держав СНД.Участь Президента Республіки Казахстан у засіданні Ради МААН стала яскравим свідченням розуміння найвищим керівництвом країни ролі науки та вчених у сучасному світі.

Відповіді

  • 2007.08.16 | Ярослав

    Re: Курсом реформування і розвитку сфери науки

    Стаття в перекладі з НАНУшної мови на людську: є ж у світі розумний Президент держави, а наш … ніяк не хоче розуміти незамінність Патона та його діточок (Шпака, Азарова, Семиноженка, Скопенка, Толочка, Симоненка, Гончарука і т.п.) та їх неймовірно ВИДАТНИЙ ПЛІДНИЙ ВАГОМИЙ ВИЗНАЧНИЙ НАУКОВИЙ ВНЕСОК. І навіть не думає нагороджувати за їхню звитяжну тяжку багатолітню працю. А ювілей на носі.
  • 2007.08.16 | apolo

    Re: Курсом реформування і розвитку сфери науки

    згадав, що можу тут дописати суттєве для всіх молодих науковців (бо знаю багатьох казахів):

    1) обєективно : інтелектуальний потенціал (у фіз-мат дисциплінах) досить посередній, вони об'єктивно про це знають й не дуже приховують це (намагаються залучати до співпраці різних фахівців з СНГ, коли мають кошти (а вони динамічно отримують все більше й більше коштів зараз від держави, та й й міжнародних грантів теж)

    2) дуже вигідний кадровий підхід реалізують для молоді; молодим в науці в них не просто дорога, а реально ФОРСАЖ (маю конкретні дані по середньому віку одного з провідних інститутів Кахахської Академії Наук). Величезна купа молодих працюють Зав. Відділами, Зав. Лабами - і це ніяка не корупція, а просто система :) Аж боюся його Вам повідомляти - цей середній вік інституту (здається дуже біля 40 років).

    Коли мені сказали, я зразу ж зрозумів, що це вже реально просто занадто...
  • 2007.08.18 | СИД

    Re: Курсом реформування і розвитку сфери науки

    Цікаво, що Рада Міжнародної асоціації академій наук (МААН)- це неурядова організація.
    За деякими ознаками, НАНУ також схожа на громадську організацію членів цієї академії, яка управляє всім комплексом НАНУ, отриманим під шумок 1991р. від держави. Але принципи побудови НАНУ-ГО значною мірою суперечать принципам побудови ГО за законом "Про громадські організацій". Чи не в цьому причина її неефективної роботи ?
    СИД


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".