проект приказа МОН о конкурсах научных проектов
07/03/2009 | kfmn
03.07.2009
Міністерство освіти і науки України повідомляє про оприлюднення проекту наказу "Про затвердження Порядку проведення конкурсу науково-технічних проектів за державним замовленням", детальніше див. на офіційному веб-сайті МОН у рубриці "Громадське обговорення".
Зауваження та пропозиції до проекту наказу можна надіслати протягом двох тижнів.
http://www.mon.gov.ua/gr/obg/2009/nakaz.doc
Міністерство освіти і науки України повідомляє про оприлюднення проекту наказу "Про затвердження Порядку проведення конкурсу науково-технічних проектів за державним замовленням", детальніше див. на офіційному веб-сайті МОН у рубриці "Громадське обговорення".
Зауваження та пропозиції до проекту наказу можна надіслати протягом двох тижнів.
http://www.mon.gov.ua/gr/obg/2009/nakaz.doc
Відповіді
2009.07.03 | Iryna_
вони це спецiально вивiсили в сезон вiдпусток?
щоб коментiв зайвих не було?2009.07.05 | мономах
Re: проект приказа МОН о конкурсах научных проектов
Обратите внимание, что на обсуждение дали только 2 недели и это в июле!!2009.07.05 | науковець
Re: проект приказа МОН о конкурсах научных проектов
Я спробував написати листа в МОН, стосовно "проекту закону". Ось вони:Шановні колеги!
Вважаю, що перехід фінансування лише на конкурсну основу давно назрів. Чим швидше ми відійдемо від впливу авторитетів, тим швидче Українська наука вийде з кризи.
Проте в проекті наказу залишаються аспекти типові для колишнього СРСР, що ніколи не виконувалися і були пустими словами, методом сприяння корумпованого витрачання державних грошей.
Я маю на увазі наступні пункти проекту:
1)…техніко-економічне обґрунтування проекту;
2)…підтвердження від зацікавлених підприємств та організацій щодо перспективності впровадження науково-технічних рішень, які будуть отримані під час виконання проекту.
3) …Тематика проектів визначається виходячи з реальних потреб економіки та розвитку суспільства і спрямовується на одержання конкретних результатів, що забезпечують створення принципово нових готових до впровадження технологій, засобів виробництва…
Поясню.
По п.п.1) та 3)
Якщо проект має практичну цінність, економічно вигідний і «забезпечує створення принципово нових готових до впровадження технологій», то навіщо його фінансувати з державних джерел? Хто буде отримувати прибуток із реалізації технологій? Університет? Інститут? Не той не інший не має на це ліцензій і потужностей. Розробки такого типу, якщо вони у когось є, легко знайдуть фінансування з приватних чи державний відомчих джерел. Саме тому прикладні проекти не фінансуються з державного бюджету Європейських країн, США чи Японії. У найкращому випадку вони фінансуються на 50% і саме наукові аспекти проекту в цілому.
ОСОБЛИВО не корисно фінансувати прикладні проекти в Україні з 2 причин:
А) у нас повністю зруйнована система галузевих НДІ, які повинні були розробляти сучасні технології, використовуючи наукові розробки інститутів НАНУ. Без таких установ використовувати наукові розробки у виробництві – самогубство для виробництва. Саме тому сучасний бізнес НЕ використовує розробки наших НДІ
Б) Отримавши фінансування від держави і розробивши щось корисне, розробник продасть її приватній особі чи сам займеться виробництвом (замість своєї справи – розвитку науки, є конкретні приклади). Тобто держава не виграє у будь якому разі.
По п.2.
Очевидно, що такі довідки будуть придбаватися як «акти застосувань» у колишньому СРСР. Установа, що дає довідну не несе відповідальності ні за що. В крайньому випадку, після закінчення проекту буде отримана ще одна довідка, що «конюктура ринку помінялася чи помінявся профіль компанії»
ПРОПОНУЮ
Ввести у наказ додатковий розділ, який визначає форми науково-технічних проектів, а саме: наукові (фундаментальні) та прикладні та оговорює різні умови їх фінансування. А саме – для прикладних проектів розмір державного фінансування не повинен перевищувати 50% від загальної вартості проекту. Решта фінансування надається зацікавленими сторонами, про які йдеться у п.2 «проекту» - замість довідок про зацікавленість.
Пункт 1) викласти в такій редакції: «Для прикладних проектів надаються .. і далі по тексту
Пункт 2) – видаляється
Пункт 3) викласти в такій редакції: «Тематика конкурсів науково-технічних проектів визначається перспективністю наукових результатів для створення на їх основі нових технологій..., принципів … можливістю їх впровадження в Україні
І, ще одне. Співробітники ВНЗ на мають прави приймати участь у конкурсах (локальних та міжнародних), що проводить НАНУ. Чому ж співробітники НАНУ можать брати участь у конкурсах МОН? Це подвійний стандарт, який надає співробітникам НАНУ кращі умови. На сучасному етапі, розробки Університетів і обсяг їх наукової діяльності не менше, ніж НАНУ, а обсяги її фінансування та забезпечення обладнанням - зовсім різні.
ПРОПОНУЮ
Пункт 4) ВИДАЛИТИ «науково-дослідні, науково-технічні та проектно-конструкторські установи і організації НАНУ»
І останне. У проекті накузу не йдеться, як забеспечити максимальну обєктивність рецензування якості проекту. Пропоную ввести такий пункт:
Загальна оцінка проекту визначається як середнє з двох оцінок експертів плюс імпакт фактор 5 (10) статей авторів проекту (за його тематикою), за останні 5 років, які доводять компетентність "команди" та її спроможніть виконати запланований проект.
Вважаю, що останнє дозволить швидко отримати корисні результати від державного фінансування науки,
З повагою
2009.07.08 | kfmn
Re: проект приказа МОН о конкурсах научных проектов
Насчёт коллизии НАНУ/университеты. Правильнее, на мой взгляд, рассматривать существующую организацию науки в рамках такой модели: существует МОН, отвечающий за науку в целом в стране, и существует ряд организаций, занимающихся наукой, среди которых государственные академии (НАНУ, АМНУ и т.д.), университеты, отраслевые институты. Гранты МОН открыты для всех этих организаций. Однако каждая из них может внутри себя раздавать свои гранты на науку (НАНУ -- для групп в институтах НАНУ, КНУ -- для своих групп, Минуглепром -- для групп в институтах своей отрасли и т.д.). В рамках этой модели совершенно логичным выглядит тот факт, что университетские группы не могут подавать заявки на гранты НАНУ, т.к. обратное тоже справедливо: группа из академии не может получить грант из бюджета, например, КНУ.2009.07.09 | науковець
Re: проект приказа МОН о конкурсах научных проектов
Ваша логика понятна и была бы правильная, если бы организационная пирамида, о которой вы говорите существовала бы. Скажем так министерство науки и образования курирует ВСЮ науку и образование. В него, как подчиненные структуры входят НАНУ, Вузовская и отраслевая наука. Но этого же в нашей стране нет. Есть в других странах Европы, но не у нас. НАНУ - структура не дочерняя от МОН а, скорее паралельная (братская) и получает финансирование, как и МОН из бюджета для развития науки в Украине. Поэтому не вижу причин ограничения участия любых ученых с соответствующей квалификацией.2009.07.09 | kfmn
Re: проект приказа МОН о конкурсах научных проектов
науковець пише:> НАНУ - структура не дочерняя от МОН а, скорее паралельная (братская) и получает финансирование, как и МОН из бюджета для развития науки в Украине. Поэтому не вижу причин ограничения участия любых ученых с соответствующей квалификацией.
Так из бюджета на науку (прикладную и фундаментальную) получает деньги отдельной статьёй практически любое министерство и ведомство, и даже, например, КНУ, которому на науку (помимо МОН) выделено из госбюджета, насколько я помню, около 60 млн. Естественно, деньги эти министерства и ведомства распределяют внутри своих структур, не подпуская чужаков. А МОНу деньги даются не только на университетскую науку, но и на раздачу конкурсных грантов среди научных групп независимо от ведомственной принадлежности. Вероятно, было бы более правильным и логичным организовать независимое грантовое агентство (тот же ДФФД отделить от МОНа и дать ему денег побольше), но пока имеем то, что имеем -- и это к обсуждаемому проекту не относится.
2009.07.08 | Kiber
Re: проект приказа МОН о конкурсах научных проектов
В пункте 2.3 не затребована информация о научном руководителе (и авторах) проекта, однако требуется информация об организации-исполнителе и организациях соисполнителях. В этом я вижу некоторую дискриминацию авторского начала в конкурсах. И вообще, не прояснены права и обязанности руководителей проектов, их взаимоотношения с администрацией институтов.