МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Предстоятель УПЦ КП звернувся із заявою про повернення...

04/18/2002 | Mary
Предстоятель УПЦ КП звернувся із заявою про повернення церковного майна

ЛЬВІВ, УКРАЇНА, 17 кві, 02 (RISU.org.ua) – На прес-конференції 14 квітня 2002 року у Києві була оприлюднена заява Вищої церковної ради Української Православної Церкви Київського Патріархату (УПЦ КП) від 11 квітня 2002 року. Заява стала реакцією єрархії УПЦ КП на Постанову ч.137 “Про умови передачi культових будiвель – визначних пам’яток архiтектури – релiгiйним органiзацiям”, яку Кабінет Міністрів прийняв 14 лютого 2002 року.
Як повідомляла РІСУ, 21 березня 2002 року вийшов Указ Президента України “Про невiдкладнi заходи щодо остаточного подолання негативних наслiдкiв тоталiтарної полiтики колишнього Союзу РСР стосовно релiгiї та вiдновлення порушених прав Церков i релiгiйних органiзацiй”. Указ Президента України передбачає заходи щодо ретельного вивчення питання повернення церковного майна Церквам.

Єрархія УПЦ КП у заяві застерігає виконавчу владу від однобокостi при розв’язаннi дуже складного i багатоаспектного питання повернення церковного майна. Вища церковна рада УПЦ КП стверджує, що “представники мiсцевої влади створили для Московського Патрiархату атмосферу найбiльшого сприяння – як у реєстрацiї дiйсних та “паперових” парафiй, так i в передачi майна, i в будiвництвi нових храмiв, i в багатьох iнших питаннях”.

“Жодна iнша релiгiйна органiзацiя в Українi, в тому числi i УПЦ Київського Патрiархату, не має таких фактичних привiлеїв вiд влади, як структури Московського Патрiархату, хоч на словах постiйно декларується вiдоме конституцiйне положення про рiвне ставлення влади до всiх релiгiйних органiзацiй… Московський патрiархат i тi, хто спрямовує його полiтику в Українi, широко застосовують тi самi тоталiтарнi методи при поверненнi майна, що його застосовували бiльшовики при вiдбираннi цього майна. Ця практика, яка брутально порушує вiдомий мiжцерковний Меморандум про незастосування сили у мiжцерковних вiдносинах вiд 1997 року, має бути припинена. Ми вимагаємо дiйсного, а не тiльки декларованого рiвного ставлення влади, – особливо мiсцевої влади, – до всiх Церков, а не тiльки до однiєї, що представляє Московський патрiархат”, – йдеться у заяві єрархії УПЦ КП.

З огляду на те, що частина примiщень Києво-Печерської лаври передана в користування Московському Патрiархатовi, УПЦ Київського Патрiархату вимагає передачi їй у користування Софiйського собору в Києвi з прилеглими до нього примiщеннями.

“Ми вправi вимагати вiд влади, щоб питання повернення церковного майна були розв’язанi тiльки на законнiй основi, за участю широкої громадськостi, науковцiв i представникiв рiзних релiгiйних органiзацiй. Тенденцiйнiсть i однобокiсть тут абсолютно неприйнятнi i нi до чого iншого не приведуть, як тiльки до загострення мiжцерковних стосункiв з непередбачуваними наслiдками”, – сказано у заяві Вищої церковної ради УПЦ КП.

15 квітня на заяву ієрархії УПЦ Київського Патріархату відреагувала УПЦ (Московського Патріархату). Прес-служба УПЦ називає заяву Вищої церковної ради УПЦ КП нічим іншим як “зазіханням на Святу Софію, Києво-Печерську Лавру та на всі храми, що досі не передані Православній Церкві”. І нагадує, що: “Київський патріархат не може вимагати передачі йому православних храмів, бо сам є новоствореним релігійним угрупованням, по суті клоном Української Православної Церкви, який виник у 1992 році, та не має ніякого відношення до Православної Церкви. В зв’язку з цим, “Київський патріархат” не має ніяких прав на святиню Православ’я – храм Святої Софії, а також на будь-які колишні православні храми”.

УПЦ МП вказує, що спочатку треба вирішити всі питання з юридичним статусом самого Київського патріархату. Як відомо, Генпрокуратура надала протест з приводу незаконної реєстрації УПЦ КП. І хоча Держкомрелігій відхилив це подання, питання повинне бути розглянуто у суді.

Ще один аргумент, який висунули представники УПЦ – це те, що “не варто українській державі створювати ситуацію, в результаті якої для неї будуть зачинені двері до Європи. Бо одна з вимог Ради Європи – це повернення майна колишнім власникам, а не новоствореним структурам з сумнівним правовим статусом”, йдеться у відповіді УПЦ.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".