МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

"Кліфтонська справа" в житті Української Православної Церкви США

08/19/2003 | Георгій
Шановне членство,

Я не фахівець в юриспруденції і не є формально асоційованим з православною церквою, але вважаю за обов'язок інформувати вас про досить гучний судовий процес, який зараз хвилює православних (та й не тільки православних) українців північноамериканської діаспори.

Цей процес отримав у пресі назву кліфтонського, оскільки в ньому фігурує українська Святовознесенська церква, що знаходиться в містечку Кліфтон, штат Нью-Джерзі (на атлантичному узбережжі США, недалеко від міста Філадельфія). Процес цей почався ще в березні 1999 року, коли група високопоставлених ієрархів Української Православної Церкви США (УПЦ-США) на чолі з предстоятелем церкви митрополитом Констянтином подали скаргу на групу парафіян Святовознесенської церкви.

На поверхні виглядало, що скарга головним чином на те, що святовознесенці не сплачують положених внесків у загальноцерковну скарбницю. Але таке світський суд мабуть і не розбирав би. Значно серйознішими пунктами скарги було те, що Святовознесенська парафія фактично діяла і діє як паралельна, незалежна від предстоятеля і його адміністрації церква! Члени Святовознесенської парафії оголосили себе окремою парафією Вознесіння Господнього і призначили собі парафіяльного душпастира - і те, і друге без затвердження центральної адміністрації УПЦ-США в Баунд-Бруці (Нью Джерзі). Це, з точки зору авторів скарги, є не тільки порушенням церковних канонів, а й порушенням світських законів США щодо використання публічних грошових фондів.

Але святовознесенські парафіяни відповіли на скаргу ієрархів УПЦ-США своєю зустрічною скаргою. В ній вони звинувачують керівництво УПЦ-США в застосуванні силового тиску у фінансових питаннях. Згідно з цією контрскаргою, святовознесенська парафія систематично отримувала від баунд-брукської адміністрації погрози, що в разі несплати або недоплати членських внесків їй, цій парафії, не буде дана можливість голосувати за ті чи інші питання церковного життя на помісних соборах УПЦ-США. Солідність цієї контр-скарги продемонстрована тим, що під нею стоїть підпис ієромонаха Даниїла (Зелінського), який займає посаду редактора газети "Українське Православне Слово" і також посаду відповідаючого за публічні зносини УПЦ-США. Саме його кліфтонські українці (ідучи проти волі митрополита Констянтина і його прибічників) хочуть бачити своїм душпастирем. Проте їх опоненти закидають їм, що ієромонах Даниїл до початку цих подій був асоційований з УПЦ-США тільки два роки, а до того був греко-католиком.

Кліфтонськй процес все ще триває, хоча рішення повинно бути от-от винесене (а може й вже винесене). Сторону адміністрації Баунд-Брука репрезентує адвокат Майкл Ф. Регілл, сторону "бунтівної" парафії Вознесіння Господнього - адвокат Мирослав Смородський. Ви можете прочитати про розвиток подій на цьому процесі на сайті "Брама," а також на сайтах УПЦ-США і http://www.saveouruoc.com/news.html .

--Георгій

Відповіді

  • 2003.09.08 | Георгій

    Деяка інформація про це

    Цікаві роздуми про історичне і екклезіястичне підгрунтя Кліфтонського конфлікту можна знайти отут:

    http://www.brama.com/news/press/990628souoc.html
  • 2003.09.08 | Заскочка

    Re: "Кліфтонська справа" в житті Української Православної Церкви США

    Ви напевно мало знаєте про конфлікти української православної церкви в Америці. Від коли епископу Антонію захотілося стати "канонічним" і віддав церкву під покрову грецької, від тоді нема спокою у православних українських церквах. Спочатку Антоній хотів керувати церковним майном, а потім і зовсім підпорядкував церкви під патріарха Варфолемія. Багато православних церков пішла під провід київського патріарха Філарета. Кліфтонська церква і є одна з багатьох. Сьогодні Антоній братається з московською церквою і солідарезується з прокляттям Філарета. Багато людей не згідні з цим, але відстояти за свою церкву не вміють. Бояться анафеми.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2003.09.08 | Георгій

      Дякую за інформацію

      На "Брамі" як раз і пишуть про те, що УПЦ-США, як і всі інші православні церкви, є "соборноправною," тобто якщо її вірні захочуть, вони можуть позбутися Антонія. Принаймні теоретично... В цьому відмінність між православними церквами і римо-католицькою церквою.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".