МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

14 жовтня – Покрова Пресвятої Богородиці

10/10/2003 | Баптист


Одні джерела вказують, що події, які передували цьому святу, відбулися у Візантійській імперії 910 року. На полі бою зустрілися війська православних греків і невірних сарацинів. У ході запеклої битви стало зрозуміло, що грекам не здолати сарацинів. Коли вже зовсім стало скрутно, вони вознесли свою молитву до небес, благаючи Пресвяту Діву Марію їм допомогти здолати ворога. Богородиця змилостивилася над греками, небеса розкрилися, і Богородиця опустила свій білий омофор, який накрив військо православних. Вони стали невидимі для ворога і таким чином виграли битву.

За іншими свідченнями це свято встановлене як пам’ять про чудесне явлення Божої Матері у Влахернському храмі Константинополя (столиці православної Візантійської імперії) у Х столітті. У цей час місту загрожувала навала мусульман. У Влахернському храмі народ молився про порятунок від небезпеки. Серед тих, хто молився, був блаженний Андрій Христа ради юродивий (за переказом - українець) разом зі своїм учнем Епіфанієм. Піднявши очі до неба, святий Андрій побачив Пречисту Діву, яка йшла по повітрю в оточенні сонму ангелів і святих.

Духовний зміст свята вказує на постійне піклування про нас Пречистої Діви, на Її заступництво за нас перед Сином Своїм і Богом.

“Через Тебе звершуються перемоги” - співаємо ми, православні християни, в найпоетичнішій з молитов, звернених до Пресвятої Богородиці. Ці слова набувають особливого значення саме тепер, у день вшанування Покрови Пресвятої Богородиці для всіх українців. У цей день ми пригадуємо, як понад одинадцять сторіч тому дружинники князя Аскольда принесли на Русь-Україну спогад про нездоланну силу молитовної опіки Пречистої Діви над своїм народом, і, навернені чудом, прийняли на чолі з князем святе хрещення. Пригадуємо, як передав свою державу під покрову Пресвятої Богородиці великий князь Ярослав Мудрий. Звертаємося подумки до лицарського минулого Запорозької Січі, котра завжди мала за своє серце Покровську церкву, а на хоругвах так любила зображувати покрову Богородиці, простягнуту над козаками. І відчуваємо особливу значущість того, що наша Українська Повстанча Армія дістала перші перемоги над фашистами в ці осінні святкові дні 1942 року.

Бойовий шлях Української Повстанчої Армії тривав не одне десятиріччя. На окупованій німцями та поляками Волині, в Українській Народній Республіці, що боролася з большевицькими загарбниками у добу визвольних змагань 1917-1921 рр., у Холодному Яру на Черкащині, в таврійських степах, у слобожанському селі Мурафі на Краснокутчині, під час зимових походів українського війська 1920-1921 років гартувався дух борців з чужинецькою навалою. Виростала свідомість того, що головними передумовами здобуття свободи є Божа ласка, є молитовна опіка подвижників Христової віри, є вірність святій Православній Церкві.

“Радуйся, бо через Тебе звершуються перемоги!” Віримо в це, молячись за духовну міць і витривалість у боротьбі сучасних спадкоємців Української Повстанчої Армії.

Пошанування Богородиці в Україні надзвичайно велике. Молитва до неї така ж щоденно обов’язкова і чудодійна, як і “Отче наш”. Коли народжується дитина, батьки просять заступництва у Богородиці. Добрим знаком було увійти в новозбудовану хату перед Покровою, щоб Богоматір захистила дім і родину від усякого лиха. Дівчата молилися святій Покрові, щоб щасливо вийти заміж і для цього покривали ікону Богородиці власноруч виготовленим і вишитим рушником. Під іконами Ісуса Христа і Божої Матері брали шлюб. І в кожній хаті обов’язково були ці ікони.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".