МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Трохи роздумів про Біблію. 27. Даниїла

02/12/2006 | Георгій
Це остання зі старозавітних книг так званих "Великих Пророків." На відміну від книг Ісайї, Єремії і Єзекіїля книга Даниїла містить пророцтва не тільки і навіть не стільки сотеріологічні (коли Бог поверне Своє обличчя до Свого покараного і розпорошеного народу, і як Він цей народ спасе?), скільки есхатологічні (як взагалі розвиватиметься людська історія і чим вона закінчиться?).

Як і інші книги Старого Завіту, книга Даниїла, очевидно, писалася, переписувалася і редагувалася дуже довго. Дослідники вважають, що початок її створення припадає на перші роки після повернення євреїв до Єрусалиму за царювання перського царя Кира (530-і - 520-і роки до н.е.), а її закінчення на - час розпаду імперії Олександра Македонського (320-і - 190-і роки до н.е.). Про це свідчать, зокрема, дуже щедрі вкраплення у староєврейський текст арамейської мови, яка стала витісняти староєврейську як розмовна і письмова мова починаючи з кінця 4-го - початку 3-го сторіччя до н.е.

Навряд чи якась інша біблійна книга викликає стільки суперечок інтерпретаторів. Причина цьому та, що у книзі Даниїла міститься багато есхатологічних пророцтв, викладених дивовижною, погано зрозумілою сучасному читачеві мовою. У цій книзі значно більше, ніж у будь-якій іншій біблійній книзі, різноманітних калькуляцій часу: те і те станеться тоді й тоді, через "час, і час, і півчасу," або через "сім разів по сім часів," або "за тиждень і півтижня," або "через дві тисячі і триста вечорів та ранків," і т.д. Різні дослідники знаходили у пророцтвах книги Даниїла натяк на різні історичні події: захоплення Вавілону мідо-перською армією, перемогу над персами Олександра Македонського, розділ імперії Олександра між його чотирма спадкоємцями-генералами, тріумф Риму, падіння Єрусалиму 70 р. н.е. тощо.

Все це дійсно є у книзі - іноді навіть прямим текстом (наприклад, якийсь таємничий "ніби муж" пояснює Даниїлові, що той тільки-що бачив у маренні "перського царя і грецького царя" у вигляді барана та волохатого козла), або у вигляді натяків, відкритих для досить широкої інтерпретації. Проте головне у книзі Даниїла все-таки не це. Вона дійсно пророча, тобто вона, як і книги Ісайї, Єремії і Єзекіїля, проголошує нам Божу волю щодо долі людства. При цьому фактична історія може використовуватися як канва, а може й зовсім ігноруватися. Як і інші пророки, Даниїл - не ілюзіоніст-ясновидець, а рупор Божої волі стосовно стратегії та "вектору" стосунків між Богом і Його обранцями.

Про самого Даниїла з тексту книги ми дізнаємося, що він був народжений у єрусалимській аристократичній родині і ще дитиною взятий до вавілонського полону. Разом зі своїми близькими друзями Ананією, Мисаїлом і Азарією він стає наближеним до особи вавілонського царя Навуходоносора. Даниїл отримує нове ім'я Белтешазар (у Огієнка Валтасар), а троє його друзів отримують імена Шадрах, Мешах і Авед-Него. Ці четверо підлітків живуть, як майбутні турецькі яничари: вавілонський двір хоче зробити з них забудьок-манкуртів, і використати їх молоду енергію та здорові гени для свого прославлення.

Але юнаки не асимілюються. Вони відмовляються їсти м'ясо і пити вино з царського столу (натомість їдять ярину і п'ють воду), не вклоняються вавілонським божкам-бовванам і моляться єдиному вічному небеному Богові. За це Шадрах, Мешах і Авед-Него потрапляють до вогняної печі, але стається чудо - люди бачать з ними у печі когось четвертого, хто "схожий на Сина Божого," і вони всі троє виходять з вогню непошкодженими. Даниїла (трохи пізніше, вже після падіння вавілонської влади і встановлення перської) кидають до ями з левами, але і він завдяки невидимому втручанню Божого Ангола (в оригіналі з визначним артиклем) виходить звідси цілісіньким. На тлі всіх цих періпетій, Даниїл невпинно тлумачить сновидіння і пророкує.

Книга містить багато цікавих пророцтв і чудес. Деякі з них, наприклад, розшифрування Даниїлом напису, що його таємнича рука зробила на стіні вавілонського царського палацу ("мене, мене, текел, упарсін" - "пораховане, пораховане, поважене та поділене") - хвилювало уяву генія Рембрандта. Одне з пророцтв - видіння "колоссу на глиняних ногах" - стало джерелом крилатого визначення сильних зовні, але підточених декадансом чи внутрішніми суперечками людських імперій.

Проте, окрім суто художньої сили цих пророцтв, вони мають і надзвичайну теологічну силу. В усіх своїх пророцтвах Даниїл говорить про Боже Царство, тобто про уряд, устрій життя, спосіб існування Божих обранців, який ВЖЕ ЗАРАЗ ("у дні цих царів") замінить усі на світі сили і влади, що їх понавстановлювало собі впале у гріх, безбожне людство. Це Царство "Старий Днями" (тобто Бог) дасть якійсь загадковій Особі, яку Даниїл називає "ніби Син Людський" (тобто це буде Хтось у цілком ЛЮДСЬКІЙ плоті), але яка тим не менш отимає це Царство від "Старого Днями" НАВІКИ, і "всі народи, племена та язики будуть служити Йому." Хай попереду ще багато тяжких випробовувань - якийсь "Помазанець" прийде і буде вбитий, а на "святиню" (єрусалимський храм? староєврейську теократію? юдейську релігію?) ввпаде "гидота спустошення" - все рівно якимось поки що незрозумілим нам чином цей "ніби Син Людський" "докінчить переступ, спокутує вину, і приведе вічну правду."

Ми зрозуміємо значно більше про той спосіб, яким усе це буде виконано, з книг Нового Завіту. А поки що перед нами новий (і останній) "серіал" Старого Завіту - книги так званих Малих Пророків.

Відповіді

  • 2006.02.12 | толя дейнека

    Re: перелякані написом на стіні

    (Дан 5:6) хтось щось написав на стіні, це страшенно налякало царя, аж він побіг до віщунів. От біда, якби кожен сердешний лякався б написів на стінах, аж до тремтіння.
    Зовсім інше діло, коли небо подає знак земним царям, тоді звертатися до астрологів є цілком зрозумілою дією.

    chronologia.org/metod/02b.doc
    ..
    Эта книга широко известна легендой о пророке Данииле, объяснившем царю Валтасару надпись "Мани-Факел-Фарес", сделанную некоей огненной рукой на стене его дворца.

    Библия говорит: "В тот самый час вышли персты руки человеческой и писали против лампады на извести стены чертога царского, и царь видел кисть руки, которая писала" (Дан.5:5-6).

    "И вот что начертано: мене, мене, текел, упарсин." (Дан. 5:25).

    Приведем также перевод Н.А.Морозова по еврейскому тексту. Этот перевод слегка отличается от синодального.

    "В этот самый час ПОЯВИЛСЯ ПАЛЕЦ (в еврейском оригинале АЦБЕН, между тем как множественное число от "палец" - АЦБЕУТ, поэтому следует перевести "палец" - А.Ф.) В РУКЕ ВЕЛИЧЕСТВЕННОГО

    ЧЕЛОВЕКА (в оригинале ДИ-ИД-АНШ, т.е. в руке мощного человека, причем частица ИД означает принадлежность этой руке, а не ее составную часть, т.е. рука человека держит, сжимает какой-то палец - А.Ф.), И НАЧАЛ ОН ПИСАТЬ НАВСТРЕЧУ ЛАМПАДЕ НОЧИ НА ШТУКАТУРКЕ ЦАРСТВЕННОГО ЧЕРТОГА" См. [140],с.213.

    Что такое "палец в руке величественного человека", чертящий на "царственном чертоге" - то есть , вероятно, на небе? Ведь мы уже видели, что в библейских пророчествах астрономическая тема звучит достаточно явственно и громко. Достаточно взглянуть, например, на средневековый рисунок в "Кометографии" С.Любенецкого 1681 года [300].

    См. рис.2.75.

    На звездном небе - дымное облако, из которого протягивается рука, сжимающая ветвь. Ветвь заканчивается черенком наподобие пальца, которым рука чертит на небе след, оставляя какую-то непонятную надпись. На самой руке изображена КОМЕТА в виде огромной звезды с хвостом, окутанная пламенем.

    Очень похоже, что в "Дани-Ил" действительно описана комета. В пророчестве сказано, что рука чертила пальцем по направлению к Лампаде ночи. То есть, вероятно, к Луне. Н.А.Морозов считал, что под Величественным Человеком здесь понимается созвездие Змеедержца. Это отождествление мы обсуждали выше.

    Затем перепуганный царь обращается к КШДИА, что значит "астрологи" [140]. И это совершенно естественно, поскольку профессия астрологов - толковать события, происходящие на небе (Дан. 5:7).

    Наконец, Даниил разъясняет царю надпись:
    "И вот, что начертано: мене, мене,текел, упарсин. Вот и значение слов: мене- исчислил Бог царство твое... текел - ты взвешен на весах... перес - разделено царство твое и дано Мидянам и Персам" (Дан. 5:22-28).

    В еврейском оригинале стоит: МНА-МНА, ТКЛ, У ПРСИН, что в дословном переводе означает: "Измеритель измерил, Весы и к Персею". Мы уже отмечали, что Змеедержец отождествлялся на многих средневековых картах с Измерителем Неба. См. рис.2.67 из книги Корбиниануса 1731 года [251]. Таким образом, "Дани-Ил", говоря из Измерителе, вероятно указывает, причем во второй раз, на Змеедержца. То есть, величественного человека звездных карт средних веков. Итак, возникает мысль, что некая комета двигалась от Весов к Персею, пройдя через Змеедержца.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.02.12 | Георгій

      ПРСН=Персей? Нагадує "катований лик" п. Анатолія...

      ... а взагалі цікаво, дякую.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".