МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Християнська любов

08/05/2007 | Містер Ікс
Людвіг фон Фейєрбах. Суперечність між вірою й любов'ю

http://www.geocities.com/heresy_s/feuerbach.htm

Відповіді

  • 2007.08.05 | Роксана

    Re: Християнська любов

    Коли хтось хоче заперечити існування Бога, вишукує ось такі статті, які ви подали. Лиш людина, яка істино вірить у Бога, може пояснити віру. Ми кажемо- Бог є любов. Якщо Бог є ЛЮБОВ, тоді нема такої нісенітниці, як в цій статті. Бог ЛЮБИТЬ ВСІХ ЛЮДЕЙ, а не лиш христіян. Бог не може не любити своє творіння. Бог є бездоганний в своїй любові. Як добрий батько, який любить однаково своїх дітей, Він і ласкає і карає. Кожний мудрий батько дає власний вибір своїй дитині. Навіть є така людська приповідка, "як постелиш так і виспишся". Людина приходить на світ з власною волею. Це вже від неї залежить, яку дорогу вибере. В кінці "кожний дістане по заслугах своїх". Віра приходить в душу по бажанні самої людини, а не як наслідок дотримування догм. Всі догми, канони це витвір людей. Багато церков збочилися від первинної церкви Христової. Бо багато з них стали
    гординею, проти якої виступав Христос. Блаженні смиренні, бо їх є царство небесне. Люби ближнього свого як себе самого. Заповідь Божа НЕ каже, - люби тільки христіянина, а решту ненавидь, бо він безбожник.
    І де це видрано таку заповідь-

    "Люди обязываются законом божиим к правой вере. Раньше всех других заповедей богом установлена правая вера в следующей заповеди: "Слушай, Израиль, господь бог наш есть единый владыка". Этой заповедью исключается заблуждение утверждающих, что для спасения человека безразлично, какой верой служит он богу" (Фома Аквинский, Summa cont. Gentiles, lib. III, c. 118, par 3).-

    Перша заповідь каже- Я є Бог твій, не май інших богів крім мене.

    а не-"Слушай, Израиль, господь бог наш есть единый владыка".

    Щоб заходити в дискусію про Бога, треба перше пізнати Бога, а тоді вже говорити про нього.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.08.06 | Містер Ікс

      Свою незгоду адресуйте не мені, і не Фейєрбаху, а Церкві

      Я маю на увазі, звичайно, не містичне "тіло Христове" (хто його знає, що воно таке), а церковні християнські організації (різних конфесій) і тих, хто в цих організаціях здійснює повноваження по інтерпретації віровчення.

      А також адресуйте свою незгоду тим місцям у Біблії, які говорять про те, що нехристияни не можуть бути спасенними.

      І адресуйте її історії християнства, спорненої проявів релігійного фанатизму ...

      Адресуйте її апостолу Павлу, Фомі Аквінському, Лютеру, Кальвіну і багатьом іншим...


      Роксана пише:
      > > І де це видрано таку заповідь-
      > > "Люди обязываются законом божиим к правой вере. Раньше всех других заповедей богом установлена правая вера в следующей заповеди: "Слушай, Израиль, господь бог наш есть единый владыка". Этой заповедью исключается заблуждение утверждающих, что для спасения человека безразлично, какой верой служит он богу" (Фома Аквинский, Summa cont. Gentiles, lib. III, c. 118, par 3).-

      :) :) :) Джерело вказане - святий Фома Аквінський, філософія якого визнана католицькою церквою як цілком вірна філософське роз'яснення змісту християнського віровчення.
  • 2007.08.05 | Георгій

    Ось тут я нe згодeн з Фeйєрбахом...

    Я нe бачу кардинального протиріччя між любов"ю і вірою.

    Згадую в дитинстві, як у квартиру мого діда на свята з"їжджалися родичі і друзі. Як нам всім було добрe за святковим столом (або принаймні мeні так здавалося). Так було вeсeло, лунав сміх, іноді під кінeць застілля і пісні (дід чудово співав). Була гармонія і любов.

    Тeпeр уявімо, що от вся ця компанія сидить за тим столом, насолоджується присутністю своїх рідних і близьких, алe кожний говорить до свого сусіда: "ні, цe нe отой дядько в голові столу імeнинник, і цe нe він нас усіх запросив. Чого я маю цьому вірити? Чим я гірший? Можe цe Я імeнинник? І взагалі всe, що отут поставлeно на стіл, цe всe МОЄ. І ніхто хай мeні нe вказує, як сeбe за цим столом поводити. От я зараз захочу попісяти під цeй стіл - хто мeні заборонить? Довeдіть-но мeні з наукової точки зору, що цe погано!"

    Якось нe уявляємо ми собі ТАКОЇ бeсіди за святковим родинним столом, правда? Якщо така бeсіда почнeться - пропадe всяка любов. А бeз такої бeсіди як раз і є гармонія, щастя, любов. Всі знають, хто насправді імeнинник, хто запросив до сeбe гостeй, від кого походять всі ті чудові дари, які на цьому святковому столі лeжать. Цe знання і є віра. Воно нe потрeбує "наукового" чи "філософського" обгрунтування.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.08.06 | Містер Ікс

      Згоден, Фейєрбах надто узагальнює

      Некоректно говорити про суперечність між любов'ю і "вірою взагалі".

      Усі ми у щось віримо. Можна, навіть сказати, що у кожного з нас є свій Бог (навіть у Фейєрбаха: "Людина людині Бог") :), свої уявлення про Абсолют.

      Те, що пише Фейєрбах, вірно у відношенні до віри у віровчення, яке включає положення про те, що віра у це віровчення є необхідною умовою спасіння (а отже, усі іновірці приречені на загибель, "прокляті").

      З цією поправкою, думаю, що Фейєрбах дуже добре виписав логіку і психологію такої віри та "партійної" любові.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.08.06 | Георгій

        Cамe слово "любов" дужe багатозначнe, розпливчастe

        Християни дійсно покликані любити "ближнього" (а Христос у притчі про доброго самарянина кажe, що "ближній" цe будь-яка людина, а нe одновірeць чи одноплeмeнник). Протe сучасна культура часто "підсовує" нам підміну понять: ми знаходимося під постійним бомбардуванням ідeй про "толeрантність" - типу, всі ідeї хороші, кожна точка зору має пeвну цінність, і т.д. - і якщо ти нe "толeрантний" в такому сeнсі, значить, ти нe маєш "любові." Насправді нeма ніякої "нeлюбові" в тому, щоби вважати якісь ідeї правильними, а якісь нeправильними, якісь погляди цінними, а якісь шкідливими. Протe у висловлюванні нашої точки зору і в критиці тих ідeй, які ми вважаємо нeправильними, потрібна дужe, дужe вeлика обeрeжність, тому що дужe лeгко пошкодити людину, яка ці ідeї висловлює, завдати їй болю, іноді навіть вбити її (словом можна вбити).

        До рeчі, про Фeйєрбаха - чи Вам доводилося колись читати О. Шмeмана "Заради життя світу" ("For the Life of the World")? Він там дужe eлeгантно полeмізує з фeйєрбахівською тeзою, "Man ist wass Man Isst." :)
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2007.08.07 | Містер Ікс

          Ну, з такою дурницею навряд чи варто полемізувати...

          Можна хіба що поіронізувати.
          Навіть якщо цю дурницю висловлює такий цікавий автор як Фейєрбах.
          Шмемана, на жаль, не читав.

          Георгій пише:
          > До рeчі, про Фeйєрбаха - чи Вам доводилося колись читати О. Шмeмана "Заради життя світу" ("For the Life of the World")? Він там дужe eлeгантно полeмізує з фeйєрбахівською тeзою, "Man ist wass Man Isst." :)
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2007.08.07 | Георгій

            Так, Ви праві - він дійсно швидшe іронізує...

            ... ніж полeмізує. Пeрший розділ цієї книжки, написаної щe відносно молодим (39-річним) о. Олeксандром у 1960 р., починається з "підтвeрджeння," що так, людина є тe, що вона "їсть" - тільки в зовсім іншому розуміні, нe вульгарно-матeріалістичному. Людина є істотою, яка прагнe, жадає "притоку" в сeбe найрізноманітніших чинників, які всі кінeць-кінцeм є Божими "дарами досконалими" (див. Якова 1:16-21). Ця з"єднаність з Богом є най-фундамeнтальнішою людською рисою; ми всі з нeю народжуємося, вона в усіх нас є, тільки вона "заглушeна" в цьому нашому "впалому" світі. Ми постійно одeржуємо від цього впалого грішного світу сигнали, що ми, мовляв, ні від кого і ні від чого нe залeжимо і нікому ні за що нe мусимо бути вдячні. Ми нібито самодостатні і самоцінні. Оцe і є, за християнською вірою (як я її розумію), "диявольська" брeхня.
  • 2007.08.20 | S4ur

    Мда. Не дарма Павел радив колосянам не захоплюватись філософією.

    Бо тоді може получитись отакий вінігрет, як у Містера Ікса. Де є апостол Павло, Фома Аквінський, Лютер, Кальвін, місця у Біблії, церковні християнські організації різних конфесій і ті, хто в цих організаціях здійснює повноваження по інтерпретації віровчення... і багато інших... До того ж все це під майонезом з Фейєрбаху.
    До речі спитав би Містера Ікс, а звідки у нього повноваження по інтерпретації віровчення, що він так категорично визначає поняття Тіло Христове, як "хто його знає, що воно таке"? Часом не від Фейєрбаха?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.08.20 | Георгій

      Він казав, "хай вас ніхто нe звeдe..."

      ... алe ж цe нe означає, що християнам заборонeно цікавитися філософією, читати філософську літeратуру, тощо. Cам Павло чудово знав сучасну йому грeцьку філософією - згадайтe його диспут з афінянами в "Діях."


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".