МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Навчання у ВУЗах Канади: міфи і реалії

08/10/2010 | Providence Group
Навчання у ВУЗах Канади: міфи і реалії.

Торонто – 04.VIIІ.2010 – в час коли в Україні вирує вступна кампанія до ВУЗів на 2010 навчальний рік, фахівці українсько-канадської консалтингової фірми «Providence Group», проаналізували деякі основні моменти навчання у ВУЗах Канади. Українські абітурієнти та їхні батьки проведуть паралелі, зроблять відповідні порівняння канадської та української вищої системи освіти, та дізнаються дещо більше про навчання у далекій Канаді. Звичайно цей аналіз не є вичерпним, але дозволить започаткувати серію статтей, присвячених вищій та професійній освіті у Канаді. Адже завжди все пізнається у порівнянні.

По-перше, треба зазначити, що система вищої освіти у Канаді є платною, як у державних так і у приватних ВУЗах, інакше кажучи, бюджетна форма навчання взагалі відсутня, але існують різноманітні гранти, стипендії, знижки та кредитове фінансування студентів за мінімальними ставками. Що стосується кредитування, то студент починає виплачувати свою позику після 6 місяців по закінченню навчання, або отримання диплому, так званий строк благодаті. Досить великий процент канадських студентів навчаються завдяки банківським позикам. Кожна провінція та федеральний уряд регулює ставки студентського кредитування. Ставка позики коливається від 4% до 6% від кредиту. Уряд виплачує цей процент кредиторам, банкам, коли студент ще навчається та під час 6 місячного строку благодаті. Але студенти, сім’ї яких заробляють достатньо грошей, не кваліфікуються на таку позику і повинні оплачувати навчання зі своїх джерел, або з іншої, окремої банківської позики за іншими ставками і правилами. Понад 60% тих хто взяли позику по урядовій програмі, неможуть робити вчасні виплати. Тому уряд запропонував програму, за якою до 50% боргу списується. Такий підхід дійсно сприяє можливості отримати вищу освіту для всіх бажаючих і унеможливлює хабарництво, бо бюджетна система освіти відсутня взагалі.

Ще треба підкреслити, що навчання у державних ВУЗах Канади коштує удвічі дорожче для іноземних студентів, ніж для канадців, але вартість навчання у приватних ВУЗах переважно однакова, за винятком медичної страховки та інших незначних послуг. Справа в тому, що всі державні ВУЗи субсидуються на 50% від кількості студентів за рахунок опадаткування, а так, як іноземні студенти не опадатковуються то повинні сплачувати повну вартість навчання. Приватні заклади отримують незначні державні субсидії.

Проте право на кредит мають тільки громадяни, або постійні жителі Канади, на міжнародних студентів такі правила не поширюються. Незважаючи на це є достатньо міжнародних грантів для студентів магістратури і докторантури для навчання у Канаді. Зазвичай, тільки найкращим студентам з відмінними рекомендаціями вдається потрапити на такі програми. Але не варто розчаровуватися багатьом іншим талановитим студентам. Малі гранти та стипендії доступні більш загальному колу іноземних абітурієнтів, але переважно суми настільки незначні і ще й до того виплачується по закінченню навчального року, що для більшості студентів за перший рік навчання прийдеться заплатити повністю наперед. Специфіка оплати за навчання наперед необхідна для офіційного запрошення від університету чи коледжу і отримання студентської візи у канадському консульстві. Тут здається все зрозуміло. Але існує ціла низка запитань. Скільки таке навчання коштує? Чи варто українським студентам навчатися у Канаді? Яка різниця між коледжем і університетом? Якщо студент не володіє, або погано володіє англійською чи французькою мовою? Який процес подачі документів? Чи легше отримати працю по закінченню ВУЗу у Канаді чи Україні?

Українські студенти, а особливо їхні батьки переймаються питанням вартості освіти. Не секрет, що міністерство освіти та науки знизило державне замовлення на бюджетній основі при наборі абітурієнтів у багатьох ВУЗах України. Тепер в середньому українському абітурієнту прийдеться викласти від 8 тис., до 35 тис., гривень за рік. Приблизно від 1 тис., до 5 тис., канадських доларів.

У Канаді українському студенту в середньому прийдеться заплатити від 5 до 20 тис., канадських доларів. Але кожен ВУЗ у Канаді надає можливість більшості студентам працювати до 20 годин на тиждень під час навчання з мінімальної оплатою $10,25 за годину (наприклад в Онтаріо). За новим законодавством Канади для праці на кампусі не потрібно додаткової робочої візи для іноземних студентів. Канікули у Канаді набагато довші, тому можна розраховувати на повних 4 місяці праці по 40 годин на тиждень, а то й більше. Для праці за межами кампуса легко отримати робочу візу, тоді звичайно і більший заробіток.

Звичайно є і свої витрати: оренда житла, харчування, авто, страховка, телефон, але це вже залежить від інших факторів та потреб окремого аналізу. Необхідно зазначити, що студент має можливість самостійно заробити собі на навчання і не залежити від батьків у період навчання в університеті, коледжі чи інституті.

Ще привабливішим є навчанням у канадських коледжах, так як в основному коледжі приділяють багато уваги програмам з компонентами практики і стажування. Практика і стажування, це повноцінна праця, за яку отримують заробітну платню, а ще більше ціниться досвід отриманий таким чином. Переважно в університетах, такі програми відсутні. Помилкою в багатьох освітянських колах України є те, що освіта отримана в коледжі вважається не такою привабливою, як університетська. Парадокс в тому, що багато студентів Канади після диплому бакалавра, отриманого в університеті, продовжують навчання у коледжах, щоб здобути сертифікат магістерського рівня для того, аби збільшити свої шанси отримати гарну роботу. Виглядає так, що студенти, які отримали рівень бакалавра у коледжі, більш пристосовані для праці у своїй галузі, ніж студенти бакалаври університету. Коротко можна охаректеризувати, що університети націлені більше на теоретичну та дослідницьку академічну науку, а коледжі зосереджуються на окремих професійних, галузевих напрямках та на потребах науки і суспільства. Також, необхідно знати, що багато університетів мають по декілька коледжів у своїй структурі, але велика кількість коледжів є незалежним вищим учбовими закладами Канади. В Україні вже вводиться така практика серед деяких університетів.

Звичайно студент повинен сам вибирати де йому навчатися, але перше, про що йдеться, це мета навчання, уподобання та покликання самого абітурієнта. Для українських студентів, які планують навчатися за кордоном, можемо порадити, магістерські однорічні сертифіковані та дипломні програми (слід зауважити не ступінь Магістра, а сертифікат і диплом) у канадських коледжах, які суттєво піднімуть шанси студентів у пошуках роботи за фахом, адже досвід праці буде канадський, той, що відповідає міжнародно-визнанним стандартам. А це особливо важливо для України на передодні ЄВРО 2012 і для демократичного майбутнього та економічного розвитку країни.

Економічна глобальна криза довела, що канадська банківська система є найкраща у світі, бо є найстабільнішою. Економічні показники та неодноразове лідерство у якості життя, демократичних свободах, реєструванні та веденні бізнесу, а також при розгляді таких сфер, як податкова, медична та соціальна, вказують на потужну теоритичну і практичну базу вищої та середньо-професійної освіти в Канаді. Варто також задуматися, чому у 2010-2011 році Онтаріо хоче збільшити кількість іноземних студентів на 50%. Українці повинні зайняти відповідне місце серед міжнародних студентів Канади. Тому закликаємо студентів з України подумати про навчання у Канаді.

«Providence Group» надає консультації усім студентам, які бажають навчатися у Канаді. Працівники групи професійно допоможуть абітурієнтам та їхнім батькам обрати програму навчання у Канаді, заповнити документи та проведуть їх через весь процес вступу до коледжів від початку до кінця, а студентам з мінімальним знанням англійської мови порадять, як пройти TOEFL, або IELTS з найвищими балами, або, як отримати студентську візу і офіційне запрошення на навчання навіть без знання англійської мови.

За порадами та із запитаннями звертайтеся до директора з міжнародних відносин “Providence Group” Тараса Паславського на е-пошту: director@prov.in.ua , або за телефоном 647-831-2102.

«Providence Group» включає у себе багатовекторний профіль порад по лобіюванню, ПіаРу, освіти та розширенню українського бізнесу на північноамериканському ринку. Також працюємо з внутрішніми та міжнародними міністерствами, посольствами, урядовими агенціями, політичними організаціями та партіями. Головний офіс групи знаходиться в Торонто, Онтаріо.

Providence Group
Toronto, Ontario
647-831-2102
info@prov.in.ua
www.prov.in.ua


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".