МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Протоієрей Олег Ведмеденко: “По їхніх плодах...”(/)

06/03/2010 | Felicidada
Протоієрей Олег Ведмеденко
“По їхніх плодах...”

У неділю п’яту по П’ятидесятниці читаємо в храмах Євангеліє від Матвія:
“І як прибув Він [Христос] на той бік до землі Гадаринської, перестріли Його два біснуваті, що вийшли з могильних печер, дуже люті, так що ніхто не міг переходити тією дорогою...”
До речі, євангеліст Лука, на відміну від Матвія, змальовує одного біснуватого, який мав в собі “легіон” бісів. Цей факт красномовно свідчить про те, що Біблія в цілому і Євангелія зокрема – книги, насамперед духовно-символічні. Буквальні розбіжності допущені богонатхненними авторами не випадково, а лише для того, аби підкреслити необхідність “крізь букву проникати у внутрішнє”. В духовно-символічному контексті жодних протиріч не існує. Ці два біснуваті – той самий один, який біснується як в духовній, так і в фізичній сферах свого єства.
“...І ось, вони стали кричати, говорячи: «Що Тобі, Сину Божий, до нас? Прийшов Ти сюди передчасно нас мучити?»
А оподаль від них пасся гурт великий свиней. І просилися демони, кажучи: «Коли виженеш нас, то пошли нас у той гурт свиней». А Він відповів їм: «Ідіть». І вийшли вони, і пішли в гурт свиней. І ось кинувся з кручі до моря ввесь гурт, – і потопився в воді.
Пастухи ж повтікали; а коли прибули вони в місто, то про все розповіли, і про біснуватих. І ось усе місто вийшло назустріч Ісусові. Як Його ж угледіли, то стали благати, щоб пішов Собі з їхнього краю!..”
Духовну символіку історії зустрічі Господа нашого Ісуса Христа з біснуватим ми з вами обов'язково розглянемо згодом. В цій же проповіді я хочу торкнутися дещо іншого аспекту проблеми – питання не біснуватих, а пастирів. Причому не просто пастирів, але пастирів “свиней”...
Звертаючись до вірного учня свого, єпископа в Ефесі Тимофія, святий апостол Павло говорить: “А пресвітери, які добре пильнують діла, хай будуть наділені подвійною честю, а надто ті, хто працює в слові й науці. Бо каже Писання: «Не в’яжи рота волові, що молотить», та: «Вартий працівник своєї нагороди”.
У Першому ж посланні до Коринфян читаємо: “Бо в Законі Мойсеєвім писано: «Не в’яжи рота волові, що молотить». Хіба за волів Бог турбується? Чи говорить Він зовсім для нас?..” Так! Для нас і про нас! І коли ми читаємо про волів, тельців, овець, свиней, ослів, верблюдів, коней, дерева, кущі, траву, хмари, місяць, зорі, землю, море і т.д., – то маємо розуміти, що написано це все для нас і про нас! Бо “усе Писання Богом натхненне”, і “людина тілесна не приймає речей, що від Божого Духа, бо їй це глупота, і вона зрозуміти їх не може, бо вони розуміються тільки духовно”. Бо “це все в притчах Ісус говорив до людей, і без притчі нічого Він їм не казав...”
Хто ж такі є “свині” у біблійній мові? Про кого Господь говорить: “...не розсипайте перел своїх перед свиньми (тут – не розкривайте душу свою. – Авт.), щоб вони не потоптали їх ногами своїми, і, обернувшись, щоб не розшматували й вас...” (Євангеліє від Матвія)? Біблія сама розкриває власну символіку. Нам варто лише відкрити свої духовні очі й вуха, щоб побачити та почути про яких-то “свиней” говорить Святе Письмо...
“Промовляйте до Ізраїлевих синів (тут “Ізраїль” – увесь народ віри), кажучи: Оце та звірина (оце та твар, те духовне створіння), що будете їсти зо всієї худоби, що на землі (“їсти” – тут приймати в себе, діяти так само):
Кожну з худоби, що має розділені копита, і що має копита роздвоєні розривом (тут – кожне створіння, яке різнить чисте від нечистого і святе від не святого, відчуває в членах своїх закон плоті, що суперечить закону розуму, і на цьому “стоїть”), що жує жуйку (що має “подвійне жування” – крізь букву проникає у внутрішнє, шукає істину, “розжовує”, досліджує Писання), – її будете їсти (приймати в серце своє, насичуватись духовним спілкуванням).
Тільки цього не будете їсти з тих, що мають розділені копита: ...свині, бо вона має розділені ратиці (духовна свиня також має в собі окрім закону плоті – закон ума, віру в Єдиного Бога), та жуйки не жує (та віра її зовнішня, поверхнева, власне не віра, а марновірство вкупі з обрядовірством, замішані на мудруваннях людських. Немає ні духовного розуміння, ні, відповідно, духовного відчуття. Не розжувала істину: “Бог є Смирення й Любов”, а відтак і про неї оце: “і біси вірять, але тремтять”), – нечиста вона для вас” (Книга Левіт).
І, нарешті, хто ж оті пастирі, що пасуть на кручі самарійській, на висотах двовірства тих нещасних і сліпих (сліпих, бо не пізнали істини, не бачать, не відають Правди) духовних “свиней”?
Хто ті блудні сини, безпутні пастухи, які пасуть свиней “у далекому краї”, бездумно розтративши маєток свій?
Хто ті сліпі поводирі, про яких сказав Господь: “Це сліпі поводатарі для сліпих. А коли сліпий водить сліпого – обоє до ями (до моря пристрастей світу цього. – Авт.) впадуть” (Євангеліє від Матвія)?
Хто ті невсипущі Кайяфи, які женуть Христа, бояться Його, страшаться звільнення народу віри від бісів – духів злоби піднебесних неуцтва, страху, агресії, крикливства, сліпого послуху, з допомогою яких так легко керувати, а без яких не вимусиш фанатично хапатися за оружжя?
Хто винен у падінні народу віри від стану смиренних “овечок Господніх” до буйних духовних “свиней”? Як розпізнати?..
“По їхніх плодах ви пізнаєте їх...”

www.vedmedenko.org

Відповіді

  • 2010.06.03 | selu

    Резюме: не будь смиренною вівцею, бо з'їдять.

    Дуже дивне послання. Це принцип продавців та чиновників: стрижи овець, а не козлів.
  • 2010.06.03 | Георгій

    Два запитання

    Занадто алeгоричнe, як на мeнe, тлумачeння "свинeй" зі Cтарого Завіту. Чи є якась патрістична підтримка цьому?

    Хто ж усe-таки цeй прот. о. Олeг Вeдмeдeнко? Панe Felicidada, чому Ви самe його цитуєтe?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.06.03 | Георгій

      Послав йому "friendship request" на "Facebook"

    • 2010.06.06 | Олег Ведмеденко

      Re: Два запитання

      Георгій пише:
      > Занадто алeгоричнe, як на мeнe, тлумачeння "свинeй" зі Cтарого Завіту. Чи є якась патрістична підтримка цьому?
      >
      > Хто ж усe-таки цeй прот. о. Олeг Вeдмeдeнко? Панe Felicidada, чому Ви самe його цитуєтe?

      1. http://vedmedenko.org.ua/statti.php?num=9&terms=буква
      2. http://vedmedenko.org.ua/fundator.php
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2010.06.06 | Георгій

        Re: Два запитання

        Дякую, отчe Олeжe. З вeликою цікавістю читаю Ваші статті і комeнтарі.
      • 2010.06.07 | пан Roller

        Re:науково обгрунтувати християнську віру.

        Вы пишите,про научное обоснование веры.

        Власне богословська наука виникла у першій половині III сторіччя. Саме в цей час християнському віровченню було надано довершеної форми. Цьому сприяли як історичні, так і ідеологічні фактори. Гоніння на Церкву тимчасово втихли. Нагальна необхідність в апологетичній та полемічній боротьбі відійшла дещо на другий план. Але в цей час почали активно діяти язичницькі філософи, а отже церковні письменники відчули потребу створити струнку богословську систему, науково обгрунтувати християнську віру.

        Могу ли я предположить, что в религии под наукой понимается нечто такое, что одинаково понимается в разных вероисповеданиях, в научных кругах, культуре, в иных науках?

        Как понимаю я,представление о науке, научном методе изменялось во времени.
        На сегодня, широко применяется математический аппарат и опыт, который можно повторить как доказательство некой истины. Истины, которая со временем может пыть подвержена сомнению, то есть наука и ее учения развиваются появляются новые фундамениты, на которых строится диалектическое знание.Это знание ложится в основу образования, и имеет практическое применение.

        Религия же, вместо опыта оперерирует чудесами, которые не могут повторяться регулярно,и кем угодно, как в традиционной науке, в качестве научного доказательства.

        В этом смысле возникает вопрос, на одной ли мове размовляете Вы, религия,с учеными,и неучами? Когда Вы говорит наука, следует ли под этим понимать науку,в традиционном научном смысле, или Вы трактуете науку иначе, и для такого понимания Вас нужно некое просветвление, скажимо святым духом?

        И могут ли просветвленые говорить в одних философских категориях с непросветвленными? Или им вера не позволяет, или что иное?
  • 2010.06.05 | пан Roller

    Re: Матвія:

    Felicidada пише:
    > Протоієрей Олег Ведмеденко
    > “По їхніх плодах...”
    >
    > У неділю п’яту по П’ятидесятниці читаємо в храмах Євангеліє від Матвія:
    > “І як прибув Він [Христос] на той бік до землі Гадаринської, перестріли Його два біснуваті, що вийшли з могильних печер, дуже люті, так що ніхто не міг переходити тією дорогою...”


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".