Дайджест Майдану: Конституційний суд. День перший.

додано: 17-04-2007 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1176841739.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

УкраїнаПраво

За останніх декілька тижнів, у зв'язку з "бойовими діями" між президентом і прем'єром, Конституційний суд (КС) став зоною підвищеної уваги.

Більше року, з момента інаугурації президента Ющенка на початку 2005 року, через відмову Верховної Ради (ВР) формально прийняти присягу у вже призначених суддів КС робота КС була повністю паралізована.

Роботу КС було формально розблоковано 8 місяців тому, але і після цього ним не було ухвалено ЖОДНОГО рішення.

Особливо скандальною атмосфера навколо КС стала після указу президента від 2 квітня про розпуск ВР і подання від депутатів ВР до КС щодо неконституційності указу президента.

Спочатку КС дуже швидко (у порівнянні з 8 місяцями майже повної бездіяльності) прийняв це подання до розгляду.

Прем`єр Янукович і його представник у КС Олена Лукаш постійно робили витоки настільки ексклюзивної інформації, що стало ясно - вони отримують її безпосередньо з дорадчої кімнати, всупереч гарантованій таємності переговорів суддів КС, що відбуваються у цій кімнаті.

Далі була заява голови КС Домбровського про відставку (про яку прем'єр-міністр повідомим пресі за кілька годин до того, як вона була подана паном Домбровським його колегам-суддям на закритому засіданні!), заява 5 суддів про тиск, який на них чиниться, і про неможливість розгляду цієї справи в таких умовах, далі було перенесення слухань на один тиждень.

Останній скандал - заява в. о. голови СБУ Наливайченка про те, що родичам (по даним ЗМІ - 74-річній матері) судді-доповідача по справі Сюзанни Станік впродовж останніх 2,5 років було передано нерухомості на суму 12 мільйонів доларів.

17 квітня розгляд справи в КС почався. Розгляд продовжиться як мінімум до 26 квітня. Майданівці ведуть постійний прямий репортаж з засідань КС.

Викладення подій першого дня можна прочитати українською в оригіналі тут http://maidanua.org/static/news/2007/1176791942.html

Подаємо деякі фрагменти дебатів з першого дня, щоб ви могли самі скласти уявлення про рівень дебатів.

ВР представляє Юрій Мірошниченко. Депутат від Партії Регіонів, за освітою - юрист.

Суддя Станік не бере самовідвід згідно регламенту КС, який передбачає таку можливість, коли існують сумніви в упередженості судді. В.о. голови СБУ вона пропонує під час судових дебатів поділитися 50% знайденого ним майна її родичів.

Депутат Мірошниченко в дебатах: "300 голосів нам було необхідно для завершення політреформи. Яка різниця, з правової точки зору, звідки б ми їх набрали?" (300 - більшість голосів, необхідна для ухвалення змін до Конституції та подолання вето Президента)

Суддя Джунь: "Як повинен діяти президент, коли депутати діють в порушенні духу Конституції, і діють настільки нахабно що такі дії навіть не могли бути прописані в самій Конституції. (Наприклад коли вони за великі гроші переходять з фракції у фракцію, зраджуючи волевиявлення виборців.) Отже, що робити президенту- керуватися духом чи буквою конституції?"
Депутат Мірошниченко: "Він має керуватися буквою, формальною стороною - раз в Конституції не виписана заборона переходити з фракції у фракцію за гроші, значить такі дії хоч і протирічать духу Конституції, але за них не можна, наприклад, розпускати парламент."

Суддя Лилак: "Чи вважаєте ви чинним указ Ющенка?"
Депутат Мірошниченко: "Ну з одного боку він чинний, інакше чого ми його тут розглядаємо? Але з іншого ВР своєю постановою визнала ж його нечинним (вже після того як була розпущена). Тому він нечинний також."

Суддя Стецюк: "Як називається коаліція, до якої ви входите, коли вона змінила назву і на якій підставі?"
Депутат Мірошниченко: "Не пам'ятаю".

Суддя Стецюк: "Що є спотворенням волі виборців?"
Депутат Мірошниченко: "ТАКОГО У НАС У ВР НЕ БУЛО! Але взагалі - це коли депутат не виконує виборчу програму . Власне, спотворення волі виборців - це не правова категорія, бо немає визначення цього терміну. А тому, навіть якщо є таке спотворення, то виборець на наступних виборах може проголосувати за інших"

Суддя Шишкін: "Хто такий гарант Конституції, і як він має її гарантувати?"
Депутат Мірошниченко: "Він (Президент - М.-І.) має гарантувати її лише у формі звернень до КС."

Суддя Шишкін: "А що тоді робити у випадку конфлікту між владою та її джерелом - народом?" Депутат Мірошниченко: "А хто такий народ? Хто його репрезентує? Влада! Не буду відповідати на це теоретичне запитання."

Суддя Мачужак: "І все ж таки, якщо ви заперечуєте право президента захищати народ у випадках, коли, скажімо ВР узурпує владу, тоді хто його зможе захищати?"
Депутат Мірошниченко жестом вказує на суддів КС : "Ну як же ж, от ви можете захищати!"
Суддя Мачужак: "А що ж було, коли рік КС не міг працювати і коли порушувались права?"
Депутат Мірошниченко: "Ну зараз же ви працюєте".

Суддя Домбровський: "Куди звертатися президенту щодо оскарження дій ВР ми вже зрозуміли (оскаржувати в КС). А куди йому звертатися, наприклад, щодо її бездіяльності? До папи Римського, до патріарха, в ООН чи ще кудись?
Депутат Мірошниченко: "Ну, нехай проводить консультації, узгоджує з ВР свої рішення, хай використовує політичні механізми."

Суддя Джунь: "Уявімо собі таку гіпотетичну ситуацію, яка звичайно б ніколи не могла виникнути у нашій країні з таким хорошим парламентом - депутати блокують роботу Конституційного суду, не приймаючи присяги у частини його суддів" (регіт в залі). "Робота суду блокована. Куди в такому випадку звертатися президенту щодо дій ВР, бо ж за вашими словами, які ви повторили вже 10 разів, він має спочатку звертатися до КС?"
Депутат Мірошниченко: "Дякую вам за високу оцінку нашого парламентаризму. Але ж така ситуація не могла бути вічною, президенту просто потрібно почекати, а коли б суд запрацював - вже тоді до нього звертатися" (дикий регіт в залі).

Обговорити цю статтю у форумі

додано: 17-04-2007 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1176841739.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua