МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

х - г - ґ

05/16/2007 | zatu
де узяти звуковий файл з правільним проїзнощенієм?
а лучше відео

Відповіді

  • 2007.05.16 | ГайдиДоБайди

    Боюсь, що це Вам не допоможе,

    Бо Ви не можете дослухатися. Ваш слух буде звучання української мови наближати до знайомих Вам звуків.

    Хоч маємо подібні абетки, проте російське наріччя зберігає тільки на письмі дзвінкі звуки, перекручуючи їх. Та вони їх можуть перекручувати, бо вони в дійсності їх не вживають. Російське наріччя, це наріччя впрощеного уподібнення звуків. Значить, російський мовець не може розрізняти поміж -ж- і -ш-, тощо.

    Звідки російське наріччя дуже просте, бо її вимова не дозволяє до тонкого відрізнення.

    Тож даю Вам поради як ці букви вимовляти. Це краще ніж слухати, бо як вже виклав, Ви на всі сто не спромагаєтеся, щоб дослухатися до звучання. Звичайно, тільки немовлятка зберігають такий природний дар. А з віком сприймає людина крізь слухове цідило, уподібнюючи до знайомих їй звуків.


    Отже:

    Звук Г г. Він гортанний. Значить, утворюють цей звук, не в ротовій порожнині, а в горлі. Тут беріть прикладом ваше -х-. Скільки знаю, якраз російські мовці утворюють приголосівку -х- у горлі.

    Українською буває лише приголосівка -г- гортанно. Звідки, Ви вимовляєте її з притиском. Отже, утворюйте українську приголосівку -г- у горлі як ваше -х-, проте БЕЗ защілення з задньою частиною язика, а залишайте гортанний прохід відкрито, вільно витискаючи повітря з горла.

    Вправляти українську приголосівку -г- можна так:

    Вимовляйте голосівку -о-. При цьому уявляйте собі цей звук округлено. Відповідно тримайте округлено свої губи при вимові. Тоді переходіть від -о- на вимовляння -го-, вільно витискаючи повітря з горла. Повітря має вийти прямо крізь ротову порожнину, витискаючи його крізь округлені губи, НЕ притискаючи повітря на язик або кудись деінде, а прявцем крізь середину рота. Повітря має вийти вільно. Потому можете впраляти з -гоп-, коли при утворенні приголосівки -п- коротко застуляти свої губи. Та все без будь-якого шерехтіння як у -х-.

    Приголосівки -ґ-, -к-, -х- утворюють всі на тому самому місці. Це задня частина вашого рота нагорі. Це називається заднє піднебіння.

    Відчувайте це місце з таким способом, що з задньою частиною вашого язика доторкатися до заднього піднебіння, тобто підіймати задню частину свого язика, аж вона заторкає горішню частину вашої ротової порожнини.

    Коли утворюєте звук -ґ-, то тільки легко прибиваєте на заднє піднебіння, немов тільки прилягаючи. Управляти так, що коротко і легко прибивати задню частину язика до заднього піднебіння і вимовляти -е-, тобто, щоб вийшло -ґе-. Голосівку -е- старатися, щоб утворити в передньо-середній частині рота, ще перед початком передніх зубів/ясен. При цьому губи не замикаються. А вони легко відкриті.

    При утворенні звука -к- то твердіше прибивати.

    При утворенні звука -х- то не прибиваєте, а немов трете, рухом уперед, задню частину язика до заднього піднебіння, натискаючи при цьому з притиском повітря з горла на заднє піднебіння.

    Піднебіння = горішня частина ротової порожнини, тобто рота. Долішня частина це язик.
  • 2007.05.16 | kvitka

    Re: х - г - ґ

    kh khata, khochu

    h harna, hutsul, hello (NE KHelo) hockey (NE KHokey!)

    g grazhda, gudzyk
  • 2007.05.16 | kvitka

    Re: х - г - ґ

    http://www.indiana.edu/~libslav/slavcatman/trukr.html
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.05.23 | zatu

      Re: х - г - ґ

      Дякую,

      Таблиця з лінку придатна для вивчання української мови англомовними тільки. Наприклад в англійської немає звуків ц та ж. ts або zh буде вимовлено зовсім не схоже. Та й інші звуки вимовляються по іншому.

      З іншого боку канадський вимов у нас дуже цінується.
  • 2007.05.21 | zatu

    Тобто файлів не буде

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2007.05.22 | jz99

    а якщо просто подивитися й послухати дикторів ТБ

    ...приміром, новини на СТБ.

    Поставити новини на запис, потім відібрати шматочки, де найкраще чути й видно "х", "г", "ґ".
    Не те щоб рекляма певному каналові ;), просто там значно більше шансів зустріти "ґ".

    А так, відеокурсів української щось не стрічав у крамницях (ну, втім, як і курсів іноземних мов для україномовних ;) ).
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.05.23 | zatu

      На простому рівні я й сам можу

      На простому рівні я й сам можу (ґ - російське г, г - радянсько українське г)

      Вважаю вимов українського ґ відрізняеться від російського г. Тут хтось казав що існуе стара українська арістократія бажаю послухати як вони це вимовляють.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".